Altany ogrodowe, a oświetlenie
Chociaż najczęściej korzystamy z altanki drewnianej za dnia, jej prawdziwy urok oraz potencjał można odkryć po zmroku, zwłaszcza latem, gdy mija spiekota i jest przyjemniej. Kwestią kluczową, by altany drewniane były wówczas funkcjonalne oraz przytulne, jest dobranie właściwego oświetlenia. Najlepiej, gdy nie będzie to oświetlenie mocne i punktowe, np. reflektor, ale światło mleczne, rozproszone, np. girlandy cotton balls z diodami LED. Ogród z altanką pełną kolorowych lampionów przywodzi na myśl miejsce bajkowe, w którym chętnie odpoczywa się i trwoni godziny na rozmowach i popijaniu wina z bliskimi.
Dla bezpieczeństwa oraz pełnego efektu aranżacyjnego polecamy wam także zaplanować tzw. oświetlenie dodatkowe. To doświetlenie otoczenia altany oraz ścieżki prowadzącej doń z domu lub tarasu. Altany ogrodowe można doposażyć np. w pylony na energię słoneczną – są ekologiczne i ekonomiczne. Zdecydowanie polecamy!
Altany ogrodowe, a meble i dodatki wypoczynkowe
W cieni drewnianej altanki można naprawdę odpłynąć, jednak by był to relaks jak się zowie, należy pomyśleć o dobrej klasy wypoczynku. W zależności od wielkości altany ogrodowej oraz jej kształtu, mamy do dyspozycji różne warianty, niektóre wcale oryginalne. Duża i przestronna altanka ogrodowa lub pawilon pomieszczą całe zestawy mebli – mogą to być modne i nowoczesne meble z technorattanu, świetnie pasujące do aktualnych trendów. Alternatywą są pomysłowe meble z palet euro – to niedrogi wariant z pomysłem zero waste, który pozwala nam wykorzystać stare palety jako ogrodowy wypoczynek. W sieci znajdziecie masę poradników jak zrobić stolik, narożnik czy leżak z euro palety!
Altanki z drewna mogą być także wyposażone w mniej typowy wypoczynek. Jeśli zastanawiacie się jak zrobić altanę drewnianą, by leniuchować w niej do granic, pora pomyśleć o leżaku lub hamaku. W dobrze wyposażonych sklepach z asortymentem ogrodowym znajdziecie też wygodne fotele z przeznaczeniem na zewnątrz. Co bardziej odważni wstawiają do altanek ogrodowych nawet łóżka – cóż, ogranicza nas tylko wyobraźnia, wreszcie któż zabroni nam na odrobinę fantazji w granicach własnego ogrodu…
Fot. Duża altana ogrodowa (produktyogrodowe.pl)
Altany ogrodowe, a elementy stylistyczne
Wystrój drewnianej altanki niewiele różni się od wystroju pokoju. Również w tym przypadku należy zadbać o spójność stylistyczną, nadać altanie charakteru. Jeśli marzą nam się altanki z drewna w stylu modern, które odznaczają się nowoczesnym, minimalistycznym sznytem, warto postarać się o dodatki ze stali nierdzewnej, szkła, betonu oraz tworzywa sztucznego. Mieszanka tych nieco surowych w wyrazie materiałów, np. w formie donic, wazonów, mebli itp. pozwoli nadać całości ciekawej stylistyki.
Dla bardziej klasycznych aranżacji, np. altana ogrodowa w stylu retro, przydadzą się bibeloty ze znakiem czasu. O takie niestety ciężko w sklepach, trzeba wysilić się nieco mocniej i poszukać na strychu, w garażu lub w piwnicy. Warto zajrzeć też na osiedlowe wyprzedaże oraz na targi staroci, gdzie nierzadko można trafić na ciekawe perełki, wymagające jedynie pomysłowego odrestaurowania, np. stare lampy, pufy, lustra, zasłony itp.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.