Reklama

Aukcje dzieł sztuki – jak to działa?

Opublikowano:
Autor:

Aukcje dzieł sztuki – jak to działa? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Aukcja sztuki jest jednym z najbardziej pociągających elementów kolekcjonowania dzieł sztuki dla wielu osób. To również doskonały sposób, by sprzedać własne dzieła lub obrazy, które na przykład odziedziczyliśmy w spadku i nie wiemy, co z nimi zrobić. Jak jednak funkcjonują domy aukcyjne i na czym polega aukcja?

Jak działają domy aukcyjne

Do domów aukcyjnych zazwyczaj trafiają dzieła artystów, którzy chcą sprzedać swoją sztukę, dzieła należące do kolekcjonerów, którzy chcą odświeżyć swoją kolekcję lub obrazy należące do osób prywatnych, które nie bardzo wiedzą, co zrobić z pojedynczym obrazem lub kolekcją, która weszła w ich posiadanie. Aukcje obrazów są także doskonałym sposobem na uzyskanie zysku ze sprzedaży dzieł, których w jakiegoś powodu nie chcemy wieszać na ścianach swojego mieszkania. Domy aukcyjne są jednym z głównych rynków zbytu dla wtórnego rynku dzieł sztuki. Kiedy do domu trafia dzieło sztuki, pierwszym krokiem jest ocena obrazu - eksperci zatrudnieni w domu badają prace w celu ustalenia jej wartości. Następnie grupy prac są gromadzone w celu utworzenia aukcji. Na każdej aukcji znajduje się katalog zawierający wszystkie dzieła dostępne w sprzedaży z ważnymi informacjami na temat każdego z nich. Często również domy aukcyjne organizują wystawę przedsprzedażową, która jest dostępna dla publiczności, tak aby każdy mógł osobiście obejrzeć prace przed aukcją. Na samej aukcji każdy przedmiot licytowany jest pojedynczo. Zwycięzca aukcji uiszcza opłatę za dzieło, z czego ustalona część przekazywana jest właścicielowi obrazu, który wystawił go na aukcji.

Jak kupować na aukcjach

Jeśli jesteś zainteresowany kupnem dzieła sztuki w domu aukcyjnym, pierwszym krokiem, jak zawsze, jest odrobienie pracy domowej. Przed licytacją na aukcji należy przeprowadzić wiele badań. Najpierw musisz sprawdzić, co jest dostępne na aukcji, przeglądając katalogi domów i uczestnicząc w ich wystawach przedsprzedażowych. Jeśli coś przykuje twoją uwagę, będziesz musiał ustalić, ile możesz za to zapłacić. Musisz wziąć pod uwagę zarówno swoje możliwości finansowe, jak i rynkową wartość danego dzieła. Gdy znasz już zasięg swoich możliwości, musisz zarejestrować się na aukcję. Następnie, w dniu aukcji, zazwyczaj istnieje kilka opcji licytowania: osobiście, przez Internet lub przez telefon. Zapoznaj się z zasadami i protokołami konkretnego domu aukcyjnego. Na aukcji licytator przedstawi każde dzieło i rozpocznie licytację zaczynając od najniższej ceny wywoławczej. Gdy ludzie zaczną licytować, cena będzie się stopniowo zwiększać. Jeśli chcesz zapłacić taką cenę, licytuj. Jeśli dzieło przekroczy maksymalną stawkę, którą chcesz zapłacić, przestań licytować. Prowadzący aukcje nadal będzie akceptował oferty i podnosił cenę, do momentu, aż tylko jedna osoba zostanie na placu boju – to właśnie ona wygra aukcję. Jeśli tą osobą będziesz ty, dom aukcyjny udzieli ci informacji, jak zapłacić za dzieło i transport.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE