Reklama

Baseny stelażowe - jak kupić odpowiedni basen do naszego ogrodu?

Opublikowano:
Autor:

Baseny stelażowe - jak kupić odpowiedni basen do naszego ogrodu? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Ustawienie basenu stelażowego w ogrodzie wymaga wzięcia pod uwagę kilku kryteriów. Konstrukcje ogrodowe różnią się pomiędzy sobą rozmiarem, wyglądem, czy wreszcie ceną i każdy z tych parametrów decydować będzie o zadowoleniu użytkowników. Oprócz własnych wymagań warto skupić się także na dostępnej przestrzeni działki i posiadanym budżecie. Jakie właściwości basenów stelażowych będą istotne? O czym nie zapomnieć przy zakupie?

Cechy konstrukcji basenów stelażowych

Cechą charakterystyczną dla basenów stelażowych są sztywne ścianki utrzymujące wodę. W odróżnieniu od zbiorników dmuchanych, czy rozporowych, baseny stelażowe utrzymują ścianki w pionie za pomocą wytrzymałego stelażu. Rozwiązanie to pozwala na projektowanie zbiorników o imponującej wielkości - niekiedy baseny stelażowe mierzą do kilkunastu metrów długości i ponad metra głębokości. Wybierając konstrukcję do ogrodu warto wziąć pod uwagę jej kształt. W sprzedaży dostępne są nie tylko praktyczne modele prostokątne, ale także baseny okrągłe i eliptyczne. Warto dokładnie przemyśleć, w którym miejscu działki stanie zbiornik, a następnie dopasować do niej wielkość i kształt konstrukcji.

Bardzo ważne będzie zwrócenie uwagi na wiek i wzrost użytkowników. Baseny stelażowe cechują się wytrzymałą i stabilną konstrukcją, a także stosunkowo łatwym wejściem. Będą zatem świetnym wyborem do ogrodów, w których przebywają nie tylko dorośli, ale także dzieci. Pionowe ścianki ograniczają ryzyko przebicia basenu, tak jak ma to miejsce w przypadku modeli dmuchanych. Zmniejsza się więc szansa na uszkodzenie konstrukcji plastikowymi zabawkami, czy ostrymi krzewami obecnymi w ogrodzie. Warto o tym pamiętać.

Parametry wpływające na cenę zakupu

Głównymi czynnikami wpływającym na cenę basenu stelażowego są rozmiar i dołączone akcesoria. Kompaktowe konstrukcje okrągłe kosztują już kilkaset złotych. Sprawdzają się one w ogrodach o niewielkiej przestrzeni oraz gdy ich użytkownikami mają być przede wszystkim dzieci. Popularny jest zwłaszcza basen stelażowy 305x76 cm, który tworzy idealne warunki do zabawy dla najmłodszych i może być miejscem do orzeźwienia dla dorosłych. Jednocześnie nie zajmuje on wiele miejsca i jest bardzo ustawny. Planując zakup basenu należy przygotować się na wyższe ceny w przypadku zbiorników o większych rozmiarach.

Dobrze przemyśleć także zakup akcesoriów do basenu. Niezbędna może okazać się pompa filtrująca, która zadba o jakość wody w zbiorniku. Zwykle sprzedaje się ją wraz z filtrem, sitkiem, wężami i niezbędnymi zaciskami. Przydatnymi akcesoriami będą także mata i pokrywa basenowa - zwłaszcza jeśli w ogrodzie znajdują się drzewa i krzewy. Pierwsza posłuży jako podłoże do ustawienia basenu, z kolei druga ochroni wodę przed przedostawaniem się do niej nieczystości. Opcjonalne do basenu dokupić można chemię, zestaw łatek naprawczych, termometr, czy siatkę do wyławiania zabrudzeń.

Basen stelażowy do ogrodu - o czym pamiętać?

Trzeba pamiętać, że na cenę zakupu basenu składa się także jego utrzymanie i napełnianie wodą. Im większa konstrukcja, tym większe koszty związane z użytkowaniem. Warto przemyśleć, czy zbiornik stelażowy o imponujących rozmiarach jest rzeczywiście potrzebny w ogrodzie. Może okazać się, że mniejsze modele będą lepszym wyborem i dadzą pożądane miejsce zabawy i orzeźwienia. Przy wyborze basenu można naturalnie zdecydować się na większe konstrukcje. Te sprawdzą się zwłaszcza w ogrodach o dużej powierzchni i będą dobrym miejscem m.in. do nauki pływania. Zbiornik o długości 4-5 m i ponad 1 m głębokości stwarza idealne warunki do treningu pływackiego - podobne do tych panujących w basenie murowanym.

Konstrukcje stelażowe powinny być dobrane m.in. do wielkości ogrodu oraz cech finalnych użytkowników. Często wybieranymi modelami są rodzinne baseny o wymiarach 305 x 76 cm, pozwalające na swobodną zabawę w wodzie oraz niezabierające zbyt wiele przestrzeni. Zbiornik na stelażu jest stabilny i może być wielokrotnie składany, co czyni go wieloletnim elementem wyposażenia ogrodu. Warto więc poświęcić czas i pieniądze na jego wybór.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy