Reklama

Biuro nowoczesne – czyli jakie?

Opublikowano:
Autor:

Biuro nowoczesne – czyli jakie? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Trendy w aranżacji przestrzeni biurowych zmieniają się w zawrotnym tempie. Media odmieniają hasło „nowoczesne biuro” przez wszystkie przypadki. Co się jednak pod nim kryje? czym jest nowoczesne biuro w roku 2018?

Jeszcze kilka dekad temu ideałem stanowiska pracy biurowej był osobisty gabinet, choćby i bez okna. Z początkiem lat 90. pojawiła się w Polsce moda na przestrzenie typu open space; to one zaczęły stanowić wytyczną odnośnie tego, jak powinno wyglądać nowoczesne biuro w środowisku korporacyjnym. Z czasem jednak zauważono, że nie do końca spełniają one potrzeby pracowników. Co zatem kryje się obecnie pod hasłem „nowoczesne biuro”? Jak urządzić przestrzeń biurową, aby była ergonomiczna, a jednocześnie sprzyjała kreatywności pracowników, co przekłada się na sukces firmy? Wśród najnowszych trendów szczególnie wyróżniają się dwa: home office design oraz biophilic design.

Home office design

Odrobina domu w biurze – tak najkrócej można zdefiniować trend home office design. Jako że pracownik spędza w firmie niejednokrotnie więcej czasu niż we własnym domu, warto zaoferować mu taką przestrzeń do pracy, która jest możliwie wygodna i komfortowa. Ideą nowoczesnego biura jest zatem stworzenie takich warunków, w których pracownik wręcz sam chce zajmować się obowiązkami. Można to osiągnąć poprzez odpowiednie oświetlenie (instalując wiele źródeł światła, które można regulować wedle potrzeb), miękkie sofy i pufy, pozwalające na odrobinę relaksu, wzorzystą tapicerkę, naturalne tkaniny i materiały, a także spersonalizowane dodatki, takie jak zdjęcia w ramce czy obrazy na ścianie. Podstawą aranżacji wygodnego biura są również ergonomiczne krzesła biurowe oraz biurka z regulacją wysokości, których ogromny wybór znajdziemy w ofercie firmy AJ Produkty. Proponowane przez firmę krzesła wyposażone są w dopasowany zagłówek, który podpiera głowę, odciążając barki i szyję; można w nich znaleźć także mechanizm synchroniczny z możliwością blokowania w pięciu pozycjach, podczas gdy siedzisko i oparcie podążają za ruchami ciała użytkownika. Ergonomiczne biurka z elektroniczną regulacją wysokości blatu pozwalają natomiast na płynne przejście z pracy siedzącej do pozycji stojącej, co aktywuje mięśnie i poprawia krążenie krwi.

Biophilic design

Biofilia to umiłowanie przyrody. Najprościej zatem rzecz ujmując, biophilic desing to trend wykorzystujący pozytywny wpływ przyrody na człowieka. Elementy tego trendu można wprowadzić do przestrzeni biurowej na dwa sposoby: umożliwiając bezpośredni lub pośredni kontakt z naturą. Kontakt bezpośredni to oczywiście żywa roślinność, którą dekorujemy biurka, ściany i korytarze. Wkracza ona do biur pod postacią dekoracyjnych kwietników, mchów, zielonych ścian, a nawet staje się integralną częścią ścianek przesuwnych. Bezpośredni kontakt z naturą to także naturalne światło i możliwość otwierania okien, by oddychać świeżym powietrzem. Pośredni kontakt z naturą opiera się natomiast na zastosowaniu naturalnych materiałów, takich jak wełna czy drewno. Tam, gdzie nie ma możliwości kontaktu bezpośredniego, wprowadza się elementy naśladujące przyrodę, jej kształty i teksturę: tapety z motywami roślinnymi, nieoczywiste kształty podstawy biurek czy mebli. Propozycje elementów wykonanych z takich materiałów również można obejrzeć na stronie AJ Produkty.

Biophilic design to również walka z hałasem. Modne i pożądane stają się panele akustyczne montowane na ścianach czy sufitach oraz wolnostojące ścianki działowe. Jak wynika z raportu „Global Impact of Biophilic Design in Workplace” z 2015 r., chcemy pracować w biurach oświetlonych naturalnym światłem (44%) i otoczeni żywą roślinnością (20%). Takie środowisko pracy pozytywnie wpływa na naszą kreatywność, produktywność, a przede wszystkim na stan naszego zdrowia.

Biura nowoczesne są otwarte na pracownika, jego potrzeby oraz fizyczny i psychiczny komfort. Dzięki temu faktycznie stają się jego „drugim domem” – miejscem, w którym praca staje się przyjemnością.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE