reklama
reklama

Charakterystyka pracy w opiece nad osobami starszymi

Opublikowano:
Autor:

Charakterystyka pracy w opiece nad osobami starszymi  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleOtwarcie rynku pracy po wejściu Polski do Unii Europejskiej sprawiło, że w wielu branżach pojawiły się nowe perspektywy zawodowe. Taką branżą jest praca w opiece nad osobami starszymi za granicą. Ze względu na coraz bardziej starzejące się społeczeństwo, jest to branża dynamicznie się rozwijająca – opieka nad seniorami to profesja niezwykle potrzebna, ale jednocześnie bardzo wymagająca. Na czym polega? Kto może podjąć taką pracę? Wyjaśniamy.
reklama

Predyspozycje, które powinna posiadać opiekunka osób starszych - jakie są?

Na rynku obecnie jest mnóstwo ofert typu: opiekunka osób starszych Niemcy. Dla osób, które szukają pracy za granicą to kusząca perspektywa. Nie każdy jednak nadaje się do takiej pracy. Wymaga ona wielu predyspozycji osobistych i doświadczenia. O czym konkretnie mowa?

Opieka nad osobą starszą to przede wszystkim bardzo odpowiedzialna praca. Wymaga dobrej organizacji i sumienności w realizacji zadań. Trzeba podawać leki, jakie przyjmuje senior, posiłki w odpowiednich porach czy też systematycznie wykonywać z podopiecznym proste ćwiczenia rehabilitacyjne.

Szybciej odnajdą się w tej pracy osoby, które łatwo nawiązują kontakty i mają naturalną zdolność do podtrzymywania relacji. Są przyjazne, życzliwe, otwarte, potrafią prowadzić rozmowy i towarzyszyć drugiemu człowiekowi. Seniorzy są jednak w różnej kondycji psychicznej i fizycznej, dlatego też w tej pracy bardzo pomaga cierpliwość, determinacja, opanowanie i pewnego rodzaju stateczność. Opiekun powinien być osobą, na której można polegać, da się ją lubić, jest godna zaufania i w trudnej sytuacji potrafi zachować spokój.

reklama

Nie bez znaczenia jest także kondycja fizyczna i szeroko rozumiane zdrowie ogólne kandydatki. Bardzo często praca jest 24-godzinna i polega na byciu do dyspozycji osoby starszej, w zależności od jej potrzeb. Konieczne może okazać się podnoszenie seniora czy pomoc w przemieszczaniu i asystowanie przy codziennych czynnościach.

Doświadczeniem w opiece i język obcy to duże zalety potencjalnych opiekunek

Wiele ofert pracy dostępnych jest na stronie agencji opiekunek za granicą: avoria.com.pl. Już pobieżna lektura ogłoszeń o pracę, wskazuje, że większe szanse mają osoby, które posługują się językiem obcym w stopniu komunikatywnym lub wyższym. Jest to właściwie jeden z najważniejszych warunków podjęcia takiej pracy: kandydat musi umieć sprawnie porozumieć się z osobą, której towarzyszy na co dzień. Istotne jednak jest to, że bardzo często nie jest konieczna biegłość językowa – tę można nabyć po kilku miesiącach pracy.

reklama

Pod uwagę brane jest również doświadczenie w pracy opiekuńczej, niezależnie od tego, czy osoba opiekowała się seniorami w placówkach publicznych czy domach prywatnych. Również i ten wymóg nie dziwi specjalnie – osoba obyta z potrzebami drugiego człowieka, łatwiej zaadaptuje się w nowej sytuacji, wykonywanie czynności opiekuńczych przyjdzie jej z większą łatwością, a również i sam podopieczny będzie czuł się lepiej. Nie zawsze jest to jednak warunek konieczny zatrudnienia.

Co jeszcze może się przydać na stanowisku opiekunki? Mile widziane jest prawo jazdy, które przyda się, gdy trzeba będzie seniora zawieźć do lekarza lub – jeżeli jego stan pozwala – na jakiś krótki wypad rekreacyjny do parku lub do lasu.

Płeć przeważnie nie ma znaczenia w procesie rekrutacji, ale do pracy opiekuńczej za granicą najczęściej aplikują kobiety w średnim wieku.

reklama

Realia pracy w opiece nad seniorami

Jak już powiedzieliśmy, praca opiekunki osób starszych najczęściej wiąże się z dyspozycyjnością przez 24 godz. na dobę. Zwykle mieszka się z seniorem i wykonuje przy nim wszystkie niezbędne czynności pielęgnacyjne: zabiegi higieniczne, pomoc w jedzeniu, przemieszczaniu się, ubieraniu, załatwianiu potrzeb fizjologicznych, podawanie leków, rehabilitacja, wizyty u lekarza czy towarzyszenie w czasie wolnym i organizowanie rozrywek, na które pozwala stan zdrowia.

Jak wyglądają zarobki opiekunek?

Praca w opiece nad seniorami za granicą wiąże się z koniecznością wyjazdu i rozstaniem z bliskimi. Aby stwierdzić, czy to się opłaca, trzeba też uwzględnić koszty życia na miejscu. Często opiekun ma zapewnione wyżywienie, nie musi też ponosić kosztów zakwaterowania, bo mieszka razem z podopiecznym. Warto sprawdzać w szczegółach zatrudnienia, czy możemy liczyć na taką oszczędność kosztów.

reklama

W 2020 r. zarobki w opiece nad seniorem mieściły się w widełkach 1200-1900 euro miesięcznie na rękę. Ostateczna suma zależy od stopnia znajomości języka i stanu podopiecznego. Opieka specjalistyczna nad osobami ciężko chorującymi jest najlepiej płatna. Biorąc jednak pod uwagę kwoty, jakie opiekunka zarabia w Polsce (najczęściej płaca minimalna, czyli w 2020 roku – 2600,00 zł brutto) jest to praca bardzo opłacalna.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama