Reklama

Chcesz obniżyć stawkę OC? Poznaj sprawdzone sposoby kierowców z podkarpackiego

Opublikowano:
Autor:

Chcesz obniżyć stawkę OC? Poznaj sprawdzone sposoby kierowców z podkarpackiego - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Właściciele aut z województwa podkarpackiego mogą liczyć na wyjątkowo niskie stawki OC. W I kwartale 2019 roku za polisę płacili średnio 56% mniej niż mieszkańcy „drogiego” Wrocławia. Chcesz znaleźć najtańsze OC? Skorzystaj z rad kierowców z Rzeszowa, Przemyśla, Dębicy i Stalowej Woli.

Koszty ubezpieczenia samochodu to, poza paliwem, najistotniejsza pozycja w budżecie każdego kierowcy. Choć w trosce o własny portfel może on zrezygnować z zakupu dobrowolnych polis, nie ucieknie przez OC. Zawarcie umowy odpowiedzialności cywilnej jest bowiem obowiązkiem każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Choć zakres OC jest regulowany prawem i identyczny dla wszystkich towarzystw, ceny polis u poszczególnych ubezpieczycieli mogą się różnić nawet o kilkaset złotych rocznie!

Skąd różnice w cenach OC?

Kalkulując stawkę OC towarzystwa ubezpieczeniowe szacują swoje ryzyko, związane z zawarciem umowy z konkretnym klientem. Wyliczenia opierają przede wszystkim na cechach kierowcy — wieku, doświadczeniu za kółkiem, historii szkodowości, stanie cywilnym oraz parametrach auta — marce i modelu, rodzaju paliwa, mocy silnika czy miejscu rejestracji. Choć każdy ubezpieczyciel bierze pod uwagę te same dane, klasyfikuje je w inny sposób. Efektem takie stanu rzeczy są kolosalne różnice w cenach. Biorąc pod uwagę, że zakres polisy we wszystkich towarzystwach jest ten sam, wybierając pierwsze lepsze OC, możesz znacznie przepłacić. Jeśli porównasz dostępne na rynku oferty i skorzystasz ze sprawdzonych rad kierowców — zaoszczędzisz. Co zrobić, by znaleźć najtańsze OC?

Sprawdzone sposoby na tanie OC — wskazówki kierowców

Jednym z najważniejszych czynników, decydujących o cenie OC jest historia szkodowości.

Nie przypominam sobie, kiedy spowodowałem ostatnią szkodę — mówi pan Andrzej, właściciel Hondy Civic, mieszkający w Stalowej Woli. Analizując warunki dostępnych na rynku polis, znalazłem ubezpieczyciela, który nagrodził moją bezpieczną jazdę nie standardowymi 60, ale 70% zniżki za bezszkodową jazdę. Dzięki temu zapłaciłem za OC naprawdę niewiele.

Rada. Rzeczywiście. Na rynku istnieją ubezpieczyciele, którzy oferują bezszkodowym kierowcom nawet 70% zniżki za jazdę bez szkody. Pamiętaj jednak, że wyższy rabat nie musi być gwarancją tańszej polisy. Zwłaszcza jeśli wyjściowa cena będzie bardzo wysoka.

Nie mniej ważne od historii szkodowości są wiek kierowcy i jego doświadczenie za kółkiem.

Po dwóch nieudanych próbach wreszcie udało mi się zdać egzamin na prawo jazdy. Miesiąc po otrzymaniu dokumentu siedziałem już za kierownicą własnego Opla. Własnego, choć właściwie nie tylko mojego — wyjaśnia Marcin, 25-latek z Rzeszowa. Gdy okazało się, że będę musiał zapłacić za OC ponad 1800 zł rocznie, złapałem się za głowę. Z powodu młodego wieku i braku doświadczenia, ubezpieczyciel naliczył mi wysokie zwyżki. Aby obniżyć tę stawkę, poprosiłem o pomoc tatę. Jako doświadczony kierowca z wysokimi zniżkami za bezszkodową jazdę został współwłaścicielem auta. Kalkulując cenę OC, ubezpieczyciel wziął pod uwagę nie tylko moje zwyżki, ale również zniżki taty. Dzięki temu polisa kosztowała nieco ponad 1000 zł.

Rada. Jak pokazują statystyki, to właśnie młodzi niedoświadczeni kierowcy powodują najwięcej kolizji. To właśnie oni płacą więc najwyższe stawki OC. Choć współwłasność pozwala obniżyć cenę polisy nawet o kilkadziesiąt procent, pamiętaj, że w przypadku kolizji spowodowanej przez któregokolwiek ze współwłaścicieli, zniżki stracą obaj. Skutecznym sposobem, aby je ochronić, może być wykupienie ochrony zniżek. Jeśli spowodujesz kolizję lub stłuczkę, jednak masz taką polisę, ubezpieczyciel nie naliczy zwyżki. Tym sposobem zachowasz zniżki na dotychczasowym poziomie i unikniesz podwyżki OC.

Duże wpływ na cenę polisy mają także model i marka samochodu oraz pojemność i moc silnika.

Kiedy zdecydowałem się zmienić samochód, długo myślałem nad tym, jaki model kupić — mówi Mariusz, 40-latek z Dębicy. Choć zawsze lubiłem szybkie, dynamiczne auta, wiedziałem, że ich użytkowanie nie jest tanie. Kiedy z ciekawości, sprawdziłem, ile zapłacę za polisę upatrzonego na portalu aukcyjnym Alfa Romeo z dużym silnikiem — zamarłem. Ostatecznie wybrałem miejską Hondę. Użytkując taki samochód zaoszczędzę nie tylko na benzynie i częściach zamiennych, ale również na OC.

Rada. Jak pokazują statystyki, najwyższe stawki OC płacą kierowcy BMW, Audi i Alfa Romeo. Takie pojazdy sprzyjają bowiem szybkiej, brawurowej jeździe. A ta zwiększa ryzyko wypadku. Jeśli chcesz oszczędzić portfel, zrezygnuj z zakupu pogromcy szos. Wybierając popularny model z mniejszym silnikiem, oszczędzisz na OC nawet kilkaset złotych. Mniej zapłacisz również za naprawy i paliwo. - mówi Tomasz Szymański, ekspert porównywarki ubezpieczeń https://porownywarka-oc-ac.pl/

Porównywarka ubezpieczeń — obniż stawkę OC nawet o 40%

Budowanie dobrej historii szkodowości, współwłasność czy wybór ekonomicznego, lubianego przez ubezpieczycieli auta umożliwiają obniżenie stawki OC nawet o kilkadziesiąt procent. Choć Twoja sytuacja w oczach ubezpieczycieli z pewnością się poprawi, ryzyko, że niepotrzebnie przepłacisz wciąż istnieje Chcesz porównać dostępne na rynku oferty i znaleźć najtańsze OC? Oblicz ubezpieczenie samochodu na https://porownywarka-oc-ac.pl/kalkulator-oc/. Wpisując w pola kalkulatora dane kierowcy i pojazdu, otrzymasz kilkanaście zróżnicowanych cenowo ofert. Porównywarka podpowie Ci również, który ubezpieczyciel dorzuci do OC darmową Zieloną Kartę i pakiet assistance. Dzięki porównywarce w szybki, prosty i bardzo wygodny sposób porównasz ceny oraz warunki dostępnych na rynku polis i wybierzesz tę najlepszą. Chcesz zawrzeć umowę i opłacić składkę? Nic prostszego! Już kilka kliknięć wystarczy, aby dopełnić niezbędnych formalności i cieszyć się ubezpieczonym (tanio!) autem.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE