Skąd różnice w cenach OC?
Kalkulując stawkę OC towarzystwa ubezpieczeniowe szacują swoje ryzyko, związane z zawarciem umowy z konkretnym klientem. Wyliczenia opierają przede wszystkim na cechach kierowcy — wieku, doświadczeniu za kółkiem, historii szkodowości, stanie cywilnym oraz parametrach auta — marce i modelu, rodzaju paliwa, mocy silnika czy miejscu rejestracji. Choć każdy ubezpieczyciel bierze pod uwagę te same dane, klasyfikuje je w inny sposób. Efektem takie stanu rzeczy są kolosalne różnice w cenach. Biorąc pod uwagę, że zakres polisy we wszystkich towarzystwach jest ten sam, wybierając pierwsze lepsze OC, możesz znacznie przepłacić. Jeśli porównasz dostępne na rynku oferty i skorzystasz ze sprawdzonych rad kierowców — zaoszczędzisz. Co zrobić, by znaleźć najtańsze OC?Sprawdzone sposoby na tanie OC — wskazówki kierowców
Jednym z najważniejszych czynników, decydujących o cenie OC jest historia szkodowości.Nie przypominam sobie, kiedy spowodowałem ostatnią szkodę — mówi pan Andrzej, właściciel Hondy Civic, mieszkający w Stalowej Woli. Analizując warunki dostępnych na rynku polis, znalazłem ubezpieczyciela, który nagrodził moją bezpieczną jazdę nie standardowymi 60, ale 70% zniżki za bezszkodową jazdę. Dzięki temu zapłaciłem za OC naprawdę niewiele.
Rada. Rzeczywiście. Na rynku istnieją ubezpieczyciele, którzy oferują bezszkodowym kierowcom nawet 70% zniżki za jazdę bez szkody. Pamiętaj jednak, że wyższy rabat nie musi być gwarancją tańszej polisy. Zwłaszcza jeśli wyjściowa cena będzie bardzo wysoka.
Nie mniej ważne od historii szkodowości są wiek kierowcy i jego doświadczenie za kółkiem.
Po dwóch nieudanych próbach wreszcie udało mi się zdać egzamin na prawo jazdy. Miesiąc po otrzymaniu dokumentu siedziałem już za kierownicą własnego Opla. Własnego, choć właściwie nie tylko mojego — wyjaśnia Marcin, 25-latek z Rzeszowa. Gdy okazało się, że będę musiał zapłacić za OC ponad 1800 zł rocznie, złapałem się za głowę. Z powodu młodego wieku i braku doświadczenia, ubezpieczyciel naliczył mi wysokie zwyżki. Aby obniżyć tę stawkę, poprosiłem o pomoc tatę. Jako doświadczony kierowca z wysokimi zniżkami za bezszkodową jazdę został współwłaścicielem auta. Kalkulując cenę OC, ubezpieczyciel wziął pod uwagę nie tylko moje zwyżki, ale również zniżki taty. Dzięki temu polisa kosztowała nieco ponad 1000 zł.
Rada. Jak pokazują statystyki, to właśnie młodzi niedoświadczeni kierowcy powodują najwięcej kolizji. To właśnie oni płacą więc najwyższe stawki OC. Choć współwłasność pozwala obniżyć cenę polisy nawet o kilkadziesiąt procent, pamiętaj, że w przypadku kolizji spowodowanej przez któregokolwiek ze współwłaścicieli, zniżki stracą obaj. Skutecznym sposobem, aby je ochronić, może być wykupienie ochrony zniżek. Jeśli spowodujesz kolizję lub stłuczkę, jednak masz taką polisę, ubezpieczyciel nie naliczy zwyżki. Tym sposobem zachowasz zniżki na dotychczasowym poziomie i unikniesz podwyżki OC.
Duże wpływ na cenę polisy mają także model i marka samochodu oraz pojemność i moc silnika.
Kiedy zdecydowałem się zmienić samochód, długo myślałem nad tym, jaki model kupić — mówi Mariusz, 40-latek z Dębicy. Choć zawsze lubiłem szybkie, dynamiczne auta, wiedziałem, że ich użytkowanie nie jest tanie. Kiedy z ciekawości, sprawdziłem, ile zapłacę za polisę upatrzonego na portalu aukcyjnym Alfa Romeo z dużym silnikiem — zamarłem. Ostatecznie wybrałem miejską Hondę. Użytkując taki samochód zaoszczędzę nie tylko na benzynie i częściach zamiennych, ale również na OC.Rada. Jak pokazują statystyki, najwyższe stawki OC płacą kierowcy BMW, Audi i Alfa Romeo. Takie pojazdy sprzyjają bowiem szybkiej, brawurowej jeździe. A ta zwiększa ryzyko wypadku. Jeśli chcesz oszczędzić portfel, zrezygnuj z zakupu pogromcy szos. Wybierając popularny model z mniejszym silnikiem, oszczędzisz na OC nawet kilkaset złotych. Mniej zapłacisz również za naprawy i paliwo. - mówi Tomasz Szymański, ekspert porównywarki ubezpieczeń https://porownywarka-oc-ac.pl/