Reklama

Co powinieneś wiedzieć o swoim doradcy kredytowym?

Opublikowano:
Autor:

Co powinieneś wiedzieć o swoim doradcy kredytowym? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle

Decydując się na współpracę z doradcą kredytowym, miej na uwadze fakt, iż chodzi o Twoje sprawy finansowe, dlatego też nie możesz ich powierzyć komukolwiek. Zanim wybierzemy osobę, która ma nam pomóc uporać się z problemami finansowymi dobrze jest sprawdzić jakimi kompetencjami i umiejętnościami dysponuje. Jakie ma doświadczenie i wiedze w temacie kredytów. Na co powinniśmy zwrócić uwagę w czasie takiej współpracy?

Jak ważna jest przyszłość klienta dla doradcy kredytowego?

Wybierając doradcę finansowego, musimy mieć na uwadze fakt, iż nie może to być osoba, która pragnie tylko nam „wcisnąć” produkt a później nie odbiera telefonu. Na rynku jest wielu doradców, którzy koncentrują się tylko na szybkiej sprzedaży produktu klientowi i co za tym idzie szybkiego zarobku. Dobry doradca finansowy powinien być z Tobą cały czas w kontakcie i wziąć odpowiedzialność za sprzedaż produktu, który Ci polecił. Powinien również poinformować Cię jak pozyskane środki jako zobowiązanie wpłyną na Twój budżet lub sytuacje finansową Twojej firmy w przyszłości. Powinien wyjaśnić jak zaciągnięty kredyt zmieni strukturę bilansu czy o ile obniży Twoją zdolność kredytową w przyszłości. Zaciągając kredyt na kilkadziesiąt lat tak jak to ma miejsce np. przy kredycie hipotecznym warto rozważyć wszelkie za i przeciw, przemyśleć kwestie ewentualnego ubezpieczenia w przypadku utraty pracy w przyszłości czy innych zdarzeń. O tym wszystkim powinien poinformować Cię dobry doradca kredytowy.

Jak dużą wiedzę posiada?

Doradca kredytowy powinien posiadać najlepiej kilkuletnie doświadczenie pracy w bankowości przy udzielaniu kredytów zarówno dla osób fizycznych jak i firm oraz szeroką wiedzę na temat kredytów i pożyczek w oparciu o funkcjonujące przepisy prawa i ustawy. Warto doradcy zadawać wiele pytań i słuchać jego odpowiedzi. Jeżeli odpowiedzi będą bardzo ogólne lub nie będzie ich wcale, to znaczy, że należy się mocno zastanowić, czy z taką osobą chcemy współpracować. Doradca powinien szczegółowo wyjaśnić nam wszelkie nurtujące nas kwestie. Przedstawić nam nasze prawa jako konsumenta w związku z zaciąganym kredytem i poinformować o naszych obowiązkach. Powinien dokładnie przeanalizować z nami zapisy umowy kredytowej, pomóc nam je właściwie zinterpretować i zrozumieć. W przypadku, gdy wnioskujesz o kredyt jako firma, doradca powinien również poinformować o tym co dokładnie możemy sfinansować danym kredytem, które opłaty związane z kredytem wrzucić w koszty uzyskania przychodu oraz np. czy wcześniejsza jego splata wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów.

Czy zajmie się twoimi finansami na dłuższą metę?

Doradcy finansowi zazwyczaj dostają wynagrodzenie za nową sprzedaż w banku, ale często później zapominają o kliencie i nie ma z nimi kontaktu. Zdecyduj się na doradcę, który będzie współpracował z Tobą długofalowo i chętnie odpowie na różne Twoje pytania oraz wątpliwości również później, gdy już skorzystasz z finansowania bankowego. Zanim zdecydujemy się zatem na współpracę, sprawdźmy rekomendacje i opinie, staż pracy oraz doświadczenie doradcy, z którym będziemy współpracować. Jeżeli to możliwe, poprośmy o kontakt do klientów, którzy korzystali z jego usług.

Nie zaliczajmy wszystkich doradców kredytowych do tych, którzy chcą nas oszukać, jednak pamiętajmy o ostrożności, która w pewnych sytuacjach może nas uratować przed popełnieniem ogromnego błędu. Na rynku jest jednak wielu doświadczonych fachowców, którzy nie tylko pomogą wybrać nam najlepszą ofertę z banku, ale również poprowadzą przez cały proces zawierania umowy i chętnie odpowiedzą w przyszłości na nasze pytania, gdyby nastąpiły jakieś problemy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE