Reklama

Co robić, a czego nie robić podczas inwestowania w kryptowaluty w czasie bessy?

Opublikowano:
Autor:

Co robić, a czego nie robić podczas inwestowania w kryptowaluty w czasie bessy? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Według ekonomistów, hossa i bessa charakteryzują się powszechnymi spadkami lub wzrostami cen o 20% – lub więcej. Jak inwestować podczas bessy?

Według ekonomistów, hossa i bessa charakteryzują się powszechnymi spadkami lub wzrostami cen o 20% – lub więcej.

Rynek byka (hossa) odnosi się do wzrostu cen, podczas gdy rynek niedźwiedzia (bessa) odnosi się do spadku cen.

Prostym sposobem na zapamiętanie, który rynek jest który, jest wyobrażenie sobie tego, jak te dwa zwierzęta atakują. Niedźwiedzie uderzają wrogów od dołu, podczas gdy byki używają rogów, aby rzucić swoje ofiary w górę.

Trend cenowy musi trwać przez co najmniej dwa miesiące, aby został uznany za oficjalny rynek byka lub niedźwiedzia. Jeśli tendencje cenowe trwają przez krótszy okres, mogą być nazywane jedynie trendami byka lub trendami niedźwiedzia. 

Trend niedźwiedzia, który następuje po wyraźnym wzroście cen można nazwać korektą cen.

Cykle rynkowe w świecie kryptowalut

W świecie walut fiat rynek byka (wzrost cen) trwa zwykle dłużej niż rynek niedźwiedzia (spadek cen). Na rynku akcji, przeciętny okres o tendencji zniżkowej trwa 289 dni, podczas gdy okres o tendencji zwyżkowej trwa średnio 991 dni.

Rynek kryptowalut istnieje zaledwie od 10 lat. W tym czasie można było zauważyć, że rynek hossy wydaje się przebiegać według innego harmonogramu niż rynek bessy.

Na rynku kryptowalut występują okresy od jednego do dwóch lat względnie stabilnych cen, które mają tendencję do lekkiego wzrostu lub spadku. Okresy te są przerywane nagłymi wartościami szczytowymi, które ustanawiają nowe rekordy cenowe.

Szczytowe ceny utrzymują się tylko przez kilka tygodni lub miesięcy, po czym spadają do nowej stabilnej wartości – osiągając ceny, które są znacznie wyższe niż przed szczytem.

W świecie kryptowalut długie rynki niedźwiedzia nazywane są „krypto zimą”. W tym czasie ceny mogą spaść o 60% lub więcej na dłuższy okres.

Podczas krypto zimy, której początek sięga 2018 roku, kapitalizacja rynkowa spadła o ponad 80%. Ceny rosły i spadały w powolnym tempie wzrostowym przez następne trzy lata, a potem osiągnęły historyczne maksima w 2021 roku. W tym czasie kapitalizacja rynkowa wzrosła o ponad 2500% do 3 bilionów euro.

Po pojawieniu się rynku o tendencji zniżkowej (niedźwiedź) w świecie kryptowalut następował historycznie rynek o tendencji zwyżkowej (byk), który ustanawiał nowe, rekordowe ceny. Inwestorzy, którzy w tym okresie prosperowali, to tacy, którzy trzymali się swoich planów dywersyfikacji i używali taktyki uśredniania kosztów, aby zwiększyć całkowitą ilość kryptowalut, które kupili, gdy ceny były niskie.

Błędy w inwestowaniu

Podstawową zasadą inwestowania jest kupowanie, gdy ceny są niskie i sprzedawanie, gdy ceny są wysokie. Oznacza to, że większość doradców inwestycyjnych zaleca sprzedawanie podczas hossy i kupowanie podczas bessy.

Jednak wielu nowicjuszy, jak i doświadczonych inwestorów robi zupełnie odwrotnie!

Gdy tylko widzą spadek ceny, obawiają się, że ich portfele stracą całą wartość, więc sprzedają ze stratą. To napędza rynek niedźwiedzia i sprawia, że trwa on dłużej. Kiedy ceny rosną, inwestorzy dokonują zakupów, mając nadzieję, że dobrze wyjdą na swojej decyzji, jeśli trend wzrostowy się utrzyma.

W obu przypadkach inwestorzy opierają swoje decyzje na emocjach: nadziejach lub oczekiwaniach, że obecny trend cenowy się utrzyma. 

To naturalne, że wraz ze spadającymi cenami pojawia się panika. Ogólnie rzecz biorąc, wartość Twojego portfolio spada w czasie rynku bessy, co w znacznym stopniu naraża cele finansowe każdego inwestora. Eksperci finansowi twierdzą, że inwestorzy popełniają pięć typowych błędów w czasie rynku niedźwiedzia.

 1. Sprzedaż ze stratą. Pamiętaj, że spadające ceny mogą (i zazwyczaj tak jest) w końcu odbić się od dna. Sprzedaż powoduje, że Twoja inwestycja przynosi straty – kropka – niezależnie od dalszej tendencji rynku. Jeśli sprzedajesz swoje udziały, aby wyjść z rynku, tracisz szanse na zakup po niskich cenach.
 2. Niewystarczające rezerwy gotówki. Trzymaj gotówkę pod ręką na nieoczekiwane wydatki, takie jak naprawa samochodu. Jeśli musisz sprzedać inwestycje, aby pokryć wydatki, wtedy będziesz sprzedawać ze stratą. W swoim portfolio będziesz mieć mniej kryptowalut, aby czerpać korzyści z ewentualnego zwrotu.
 3. Słuchanie czarnowidzów. Zawsze, gdy rynek przyjmuje tendencję spadkową, felietoniści wyolbrzymiają złe wiadomości i prognozują kryptowalutową katastrofę. Zrób własne badania i nie pozwól, aby Twoje decyzje inwestycyjne były kierowane przez jeden punkt widzenia.

 4. Obsesja na punkcie cen. Jeśli stale sprawdzasz ceny w ciągu dnia, podsycasz tylko swój niepokój, a to może prowadzić do sprzedaży w panice w odpowiedzi na tendencję spadkową rynku. Eksperci twierdzą, że należy trzymać się swojej strategii inwestycyjnej bez niezdrowej obsesji na punkcie cen.

 5. Rezygnacja z taktyki uśredniania kosztów. Strategia uśredniania kosztów staje się skuteczniejsza i potężniejsza podczas bessy, ponieważ zdobywasz więcej monet i tokenów za tę samą kwotę, którą inwestujesz co tydzień lub miesiąc.

 6. Pamięć krótkoterminowa. Pamiętaj, że w świecie kryptowalut rynki niedźwiedzia (te o tendencji spadkowej) zwykle trwają dwa lub trzy lata.

 7. Panika. W ludzkiej naturze leży panika i rozważanie sprzedaży, gdy wartość portfolio spada, ale eksperci uważają, że lepiej jest postrzegać bessę jako okazję do kupowania po niskich cenach. Jeśli sprzedasz ze stratą, Twoja inwestycja może nigdy nie odzyskać wartości, którą straciła. Natomiast, jeśli utrzymasz ją na rynku, może się odbić od dna po zakończeniu bessy.
 8. Zbyt agresywne handlowanie. Eksperci ostrzegają również przed tzw. „overtradingiem”, praktyką wymiany kryptowalut w celu uzyskania niewielkiego wzrostu z innego aktywa, które wydaje się tracić mniej wartości.
   
 9. Wyczucie czasu na rynku. Nie jest łatwiej wyczuć właściwy czas na dnie bessy niż na szczycie hossy. Jeśli wyczuwasz rynek i masz nadzieję, że wykonasz ruch w odpowiednim momencie, Twoje fundusze są zagrożone.

Jak inwestować w czasie bessy?

Eksperci finansowi zidentyfikowali kluczowe strategie inwestowania podczas tendencji spadkowej rynku (rynku niedźwiedzia).

Po pierwsze, potraktuj bessę jako zaproszenie do wzmocnienia swojego portfolio. Niskie ceny oznaczają, że możesz kupić kryptowaluty ze zniżką, aby wypełnić luki w planie inwestycyjnym. Eksperci twierdzą, że należy kontynuować równoważenie swojego portfolio zgodnie ze zwykłym harmonogramem.

Niezwykle ważne jest, aby mieć pod ręką gotówkę na czarną godzinę lub stabilne monety na pokrycie nieoczekiwanych wydatków, takich jak wymiana sprzętu gospodarstwa domowego lub naprawa dachu. Jeśli naprawdę musisz sprzedać kryptowalutę w czasie rynku niedźwiedzia, aby pokryć swoje wydatki, prawdopodobnie sprzedasz ze stratą – czego należy unikać, jeśli to w ogóle możliwe.

Zalecenie numer dwa: Kontynuuj strategię uśredniania kosztów.

Uśrednianie kosztów staje się jeszcze potężniejszym narzędziem inwestycyjnym w okresach spadku cen. Jest to długoterminowa strategia, która pomaga Ci zyskać, kupując więcej kryptowalut po niskich cenach w czasie rynku niedźwiedzia. 

Z racji tego, że inwestujesz dokładnie taką samą kwotę każdego miesiąca, z biegiem czasu nabywasz więcej kryptowalut, gdy ceny są niskie. To oznacza, że będziesz mieć więcej tokenów, które będą rosnąć w siłę, gdy rynek powróci do zdrowia.

Trzecia opcja: Rozważenie instrumentów pochodnych.

Instrumenty pochodne kryptowalut mogą pomóc zamienić złe wieści z rynku w zyski. Na przykład, możesz postawić na rynek, kupując różnorodne opcje na kryptowaluty. Za niewielką opłatą – być może równowartość 25 euro – kupujesz prawo do kupna lub sprzedaży określonej kryptowaluty po określonej cenie w określonym czasie.

Rozważ instrumenty pochodne Ethereum. Kiedy cena Ethereum wynosi 2,300 euro, możesz kupić opcję sprzedaży 20 monet po 2,000 euro każda w ciągu 60 dni.

Jeśli cena Ethereum spadnie do 1,800 euro, możesz zrealizować opcję sprzedaży i zgarnąć 3,975 euro zysku – to 2,000 euro za każdą z 20 monet minus 25 euro, które zostały zapłacone za tę opcję.

Dzięki takim opcjom możesz po prostu zrezygnować z wykonywania transakcji, jeśli cena nie spadnie wystarczająco nisko, aby przynieść Ci zysk. Kontrakty terminowe (futures) działają w ten sam sposób, ale z reguły musisz wykonać taki kontrakt na sam koniec okresu – nawet jeśli oznacza to utratę pieniędzy.

Społeczność DeFi stworzyła bogactwo instrumentów pochodnych kryptowalut, aby pomóc inwestorom podczas wszystkich rodzajów rynków.

Po czwarte? Dywersyfikacja. 

Dywersyfikacja zwiększa prawdopodobieństwo, że Twoje portfolio utrzyma większą część swojej wartości, gdy ceny spadną.

Jeśli Twoja inwestycja jest ograniczona do tylko jednej lub dwóch kryptowalut, to wydarzenia, które wpływają na te waluty lub ich nisze rynkowe, mogą spowodować duże straty podczas bessy.

Doradcy inwestycyjni ds. kryptowalut zalecają, aby portfolio zawierało co najmniej 10 różnych kryptowalut. Dzięki temu ryzyko strat w czasie rynku niedźwiedzia jest znacznie zminimalizowane. Wystarczająco zróżnicowane portfolio może obejmować kilku zwycięzców do przegranych na rynku bessy.

Szeroki spadek koniunktury może obniżyć wartość kryptowalut związanych z aplikacjami DeFi, podczas gdy ceny są stabilne dla tokenów związanych z NFT.

Stablecoiny mogą służyć jako rezerwa, dzięki czemu można kupić kryptowaluty po niskiej cenie, gdy rynek zaczyna dochodzić do siebie.

Dobrze ugruntowane kryptowaluty z wysoką kapitalizacją rynkową mają zwykle (ale nie zawsze) mniejsze prawdopodobieństwo do poniesienie dużych strat niż kryptowaluty, które są nowe na rynku.

Piąte: Trzymaj się swojej strategii wyjścia.

Eksperci zgadzają się, że ważne jest, aby stworzyć plan sprzedaży swoich aktywów, gdy osiągniesz swój cel finansowy. Jest to znane jako strategia wyjścia.

Na przykład, możesz wypłacić środki, gdy zgromadzisz wystarczającą wartość na zakup samochodu lub spłatę nagromadzonych długów.

Strategia wyjścia może być związana z czasem, a nie z wartością portfolio. Na przykład, można zaplanować stopniową wyprzedaż akcji, która zbiegnie się z datą przejścia na emeryturę.

Informacje o Kriptomat

Założony w 2018 roku, Kriptomat zrewolucjonizował świat kryptowalut dzięki wprowadzeniu najprostszej w obsłudze platformy w Europie. Kriptomat sprawia, że cyfrowe finanse są tak proste, że każdy – niezależnie od miejsca zamieszkania – może uzyskać dostęp do takich wartości jak wolność, sprawiedliwość i spełnienie, które reprezentują kryptowaluty. Setki tysięcy klientów w całej Europie i 120 krajach poza granicami Europy zaufało Kriptomat, jeśli chodzi o kupowanie, sprzedawanie, zdobywanie, udostępnianie i inwestowanie w kryptowaluty.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy