Reklama

Co to jest Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT)?

Opublikowano:
Autor:

Co to jest Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT)? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Internet rzeczy zakłada wzajemną integrację oraz wymianę informacji pomiędzy przedmiotami (zarówno w naszych domostwach, jak i w przemyśle czy też logistyce), złożonymi układami i procesami - z wykorzystaniem możliwość globalnej sieci komputerowej.

Bez gromadzenia danych nie można dokładnie zmierzyć poprawy jakości procesu. Im więcej danych zbierzemy, tym więcej informacji możemy uzyskać. W przemyśle czy też logistyce, miary procesowe określają ilościowo różne aspekty działalności fabryki czy magazynu, a zaczynają się już od poziomu realizacji zadań przez pojedynczego pracownika. Zapraszamy do lektury mini-przewodnika, z którego dowiesz się czym jest Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT).

Internet rzeczy w przemyśle - IIoT

Internet rzeczy w przemyśle to obszar, który rozwija się bardzo dynamicznie. Wzajemne powiązania z pozoru niezależnych od siebie fabryk, szybka wymiana informacji, analiza olbrzymiej ilości danych w czasie rzeczywistym oraz nowoczesne systemy komputerowe pozwalają optymalizować zarządzanie zapasami, kosztami i logistyką. Dziś IoT kreuje zmiany w przemyśle, poprzez dostarczanie rozwiązań dla wszystkich poniższych dziedzin:

 • Digitalizacja fabryki

 • Monitorowanie przepływu produktów

 • Zarządzanie zapasami

 • Bezpieczeństwo i ochrona

 • Kontrola jakości

 • Optymalizacja opakowań

 • Logistyka i optymalizacja łańcucha dostaw

 • Szybki dostęp do krytycznych informacji redukuje ryzyko związane z codzienną działalnością producentów w złożonych łańcuchach dostaw, np. w branży samochodowej.

  Internet rzeczy w logistyce

  Internet rzeczy w logistyce wpisuje się w trend IIoT. Rozwiązania telematyczne przeznaczone do użytku w magazynach wkraczają w nową erę. Zwiększona łączność obiektów fizycznych w połączeniu z postępem w telematyce sprawiają, że wcześniej niedostępne dane są dostępne dla użytkownika. Czujniki podłączone do Internetu rzeczy za pośrednictwem systemów bezprzewodowych i chmury są siłą napędową gromadzenia danych.

  Przykładowo, dzięki wykorzystaniu technologii czujników nowoczesne wózki widłowe nie działają już w izolacji, a raczej pomagają w gromadzeniu szczegółowych danych na temat każdego aspektu działalności magazynu. Przedsiębiorca możesz wykorzystać te informacje w celu poprawy produktywności, bezpieczeństwa i ilości zapasów. Elementy IoT w wózkach widłowych mogą podać dokładną lokalizację każdego wózka widłowego, jaki rodzaj pracy wykonuje, ile czasu pozostaje w bezczynności, kiedy należy przeprowadzić konserwację predykcyjną, kto prowadził w momencie zderzenia, czy wózek widłowy wjechał do strefy zamkniętej, jaka jest prędkość jazdy każdego operatora itp.

  Możliwości technologii wykorzystującej czujniki stają się oczywiste. Ilość i szczegółowość dostępnych danych całkowicie zmienia sposób zarządzania magazynami. Możemy na przykład zobaczyć w czasie rzeczywistym, gdzie należy dostosować liczbę i funkcje pracy wózków widłowych i operatorów, aby zoptymalizować zmiany i wyniki dzienne. Będziemy w stanie zmaksymalizować wartość aktywów, wiedząc, jaki typ wózka podnośnikowego będzie najbardziej wydajny z punktu widzenia paliwa i pracy lub monitorując poziom naładowania, zużycie i żywotność akumulatora. Zaoszczędzimy również masę czasu na żmudne przetwarzanie danych – system zrobi to dużo szybciej i dokładniej.

  Internet rzeczy w 2021 roku – podsumowanie

  Każde domostwo, obiekt logistyczny czy też przemysłowy ma swój własny, unikalny zestaw wymagań sieciowych - wybór najlepszej technologii, sposobu integracji przepływu danych, dokładne wyważenie kryteriów pod względem zasięgu, przepustowości, QoS, bezpieczeństwa, zużycia energii i zarządzania siecią. Dla wielu to olbrzymie możliwości. Z kolei, analitycy zgodnie twierdzą, że rok 2021 będzie czasem, gdzie największym zagrożeniem nie będzie wojna czy kolejny wirus, ale zapewnienie bezpieczeństwa w sieci. Internet rzeczy to już nie melodia przyszłości, ale rzeczywistość, która dzieje się na naszych oczach. Pytanie brzmi, czy jesteśmy na nią gotowi?

  UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
  wróć na stronę główną

  ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

  e-mail
  hasło

  Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

  Komentarze (0)
  Wczytywanie komentarzy