reklama

Co zrobić, gdy w rodzinie dzieje się źle?

Opublikowano:
Autor:

Co zrobić, gdy w rodzinie dzieje się źle? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle

Sprawy rodzinne nie należą do przyjemnych i od kilku lat stale obserwuje się stały wzrost zawiadomień dotyczących przemocy w rodzinie. Z jednej strony zwiększa się społeczna świadomość oraz ilość miejsc i instytucji, w których ofiara – najczęściej kobieta lub dziecko – mogą uzyskać pomoc. Z drugiej, zmieniające się przepisy prawa również coraz skuteczniej chronią pokrzywdzonych. W wielu wypadkach w przypadku przemocy w rodzinie będziemy potrzebować pomocy prawnika. O specyfice tego typu spraw porozmawiamy z adwokatem z kancelarii https://adwokat-kaliszewski.pl/.

  1. Czy przemoc to tylko siniaki?
  2. Kiedy więc zachodzi przemoc w rodzinie?
  3. Jak kończą się takie sprawy?
Czy przemoc to tylko siniaki?

Niestety nie, choć taką przemoc jest zazwyczaj najłatwiej udowodnić. Bardzo często przemoc wykracza poza fizyczne znęcanie się, a jej ofiarami mogą być zarówno kobiety, dzieci, jak i mężczyźni. Warto pamiętać, że coraz częściej spotykamy się również z długotrwałą agresją wobec rodziców, czy dziadków. Przemoc w rodzinie jednoznacznie określają przepisy, stanowiąc, że jest to „jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny", naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu. Należy przy tym jeszcze raz podkreślić, że przemoc w rodzinie nie ogranicza się jedynie do przemocy fizycznej, ale stanowi również niekiedy trudno uchwytną przemoc psychiczną, która w skrajnych przypadkach może spowodować, że osoba pokrzywdzona tragnie się na własne życie. W tym katalogu mieści się tak naprawdę wiele rodzajów spraw.

Kiedy więc zachodzi przemoc w rodzinie?

Byśmy mogli zatem mówić o przemocy domowej, musimy mieć do czynienia z takimi aspektami jak intencjonalność w działaniu sprawcy w połączeniu z naruszeniem przez niego dóbr osobistych lub innych praw ofiary. Jest to ujęcie dość ogólne, szersze od pojęcia znęcania znanego z przepisów kodeksu karnego stanowiącego podstawowy oręż w walce z przemocą domową.

Jak kończą się takie sprawy?

W wielu przypadkach takie sprawy skutkują rozpadem życia rodzinnego, a do tego już prostu droga do orzeczenia na przykład rozwodu https://adwokat-kaliszewski.pl/rozwod-i-sprawy-rodzinne/. Sprawca przemocy musi również liczyć się z opowiedzialnością karną - orzeczeniem kary pozbawienia wolności, w tym zastosowaniem takich środków, jak zakaz kontaktowania oraz zakaz zbliżania się do ofiary na ściśle okreśłoną odległość, nakaz opuszczenia zajmowanego lokalu - https://adwokat-kaliszewski.pl/przemoc-w-rodzinie-zakaz-zblizania-eksmisja/.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE