Reklama

Reklama

Czy można umorzyć kredyt we frankach w mBanku?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czy można umorzyć kredyt we frankach w mBanku? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Jeszcze kilka lat temu zobowiązanie we frankach uznawane było za doskonały sposób na uzyskanie kredytu w atrakcyjnej cenie. Niestety skutki tego dla wielu są odczuwalne po dziś dzień. Niektóre banki zreflektowały się do tego, aby umożliwić osobom pokrzywdzonym spłatę zobowiązań. Przykładem jest, chociażby popularny mBank.

Reklama

 

Dla kogo umorzenie kredytu we frankach jest możliwe? Jakie są podstawowe warunki zawarcia ugody? Co zrobić, aby zawrzeć ugodę? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Dla kogo umorzenie kredytu we frankach jest możliwe?

Ugoda polega na tym, że bank w pierwszej kolejności porównuje spłaty rzeczywistego kredytu we frankach z kredytem w złotówkach. W konsekwencji specjaliści dowiedzą się, ile więcej do zapłaty mają poszczególni kredytobiorcy. Różnica zostanie rozdzielona na pół. Na niekorzystny kredyt zdecydowało się wiele osób. Pilotaż obejmuje 1 300 umów i będzie trwał przez trzy miesiąca. Bank będzie kierował się różnorodnymi kryteriami, takimi jak, chociażby brak opóźnień w spłacie zobowiązań, posiadanie tylko jednego kredytu. Po zakończeniu tegoż pilotażu mBank zastanowi się nad tym, na jakich warunkach zostanie przedstawiona ugoda dla pozostałych warunków kredytobiorców.

Jakie są podstawowe warunki zawarcia ugody?

O ile ugoda wydaje się być bardzo atrakcyjna, to konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków. Pracownicy mBanku porównają, jak wyglądałby pozostały kredyt do spłaty, gdyby oprocentowanie było oparte na stawce WIBOR 3M. Zostanie to powiększone o obowiązującą wówczas marże. Policzone w ten sposób saldo zostanie porównane do aktualnego zadłużenia w obcej walucie. Zostanie zastosowany średni kurs NBP. Połowa tego zadłużenia będzie pomniejszona przez mBank. W praktyce oznacza to, że strony podzielą się kosztami związanymi ze znaczącym wzrostem kursu franka.

W chwili podpisania ugody kredytobiorca będzie mógł dokonywać spłaty kredytu w rodzimej walucie. Klient ma prawo wyboru oprocentowania według stałej stopy procentowej lub ze stopą zmienną, czyli w oparciu o WIBOR, który jest powiększany o marżę. mBank dokonał szacunków, z których wynika, że kredytobiorcy będą mogli oszczędzić nawet 20 procent zaciągniętego w przeszłości kredytu.

Co zrobić, aby zawrzeć ugodę?

Ugoda zostaje podpisana przed sądem, w którym dane postępowanie toczy się. Pozostałe osoby będą mogły zawrzeć ją w placówce. Co ciekawe, proces będzie odbywać się online. Klienci będą mogli kontaktować się z opiekunem ugody- odpowie on na wszelkie pytania, które mogą okazać się problematyczne.

Zawarcie ugody jest możliwe, o ile kredytobiorcy wyrażą zgodę. Proces będzie stosunkowo krótki i potrwa jedynie kilka dni. Wszelkie informacje kredytobiorcy otrzymają w specjalnych komunikatach od banku. Przypomnijmy, że w przeszłości na ugody w zakresie kredytu we frankach szwajcarskich decydowały się takie instytucje, jak PKO, ING, BNP, Millenium.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy