Reklama

Czy split payment stanie się popularną metodą płatności faktur między przedsiębiorcami?

Opublikowano:
Autor:

Czy split payment stanie się popularną metodą płatności  faktur między przedsiębiorcami? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle

Przepisy wprowadzające mechanizm podzielonej płatności wejdą w życie 1 lipca br. Do standardowego rachunku firmowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej banki w większości otworzyły już każdemu przedsiębiorcy osobne konto VAT. Jeżeli kontrahent zdecyduje się na realizację płatności z wykorzystaniem split payment, to kwota netto trafi na zwykły rachunek, a część odpowiadająca VAT zostanie przelana na konto VAT.
Pomimo, że podatnik pozostanie właścicielem tych środków, dostęp do pieniędzy zgromadzonych na rachunku Vat będzie ograniczony. Z zasady będzie można regulować nimi zobowiązania VAT wobec fiskusa, bądź płacić dostawcom część dotyczącą VAT, także na specjalne konto. Zapewne nie wszystkie pieniądze znajdujące się na koncie VAT, firmy będą w stanie wykorzystać na zapłatę podatku do urzędu skarbowego, a więc część zostanie przeznaczona na płatności faktur.


Podatnik będzie mógł przetransferować środki ze swojego rachunku Vat na rachunek bieżący wyłącznie po złożeniu wniosku do Urzędu Skarbowego oraz wyrażeniu zgody przez Naczelnika tegoż urzędu. Czas rozpatrzenia wniosku to 60 dni.
Co prawda mechanizm split payment nie będzie obowiązkowy, niemniej eksperci podatkowi są zdania, że może stać się dość powszechny. Inicjatywę stosowania tej metody płatności pozostawia się nabywcy towarów lub usług.
Mechanizm podzielonej płatności ma przeciwdziałać wyłudzeniom VAT, dlatego ustawodawca przygotował szereg zachęt mających przekonać podatników do korzystania z tej metody płatności.


Należy zaznaczyć, że dla fiskusa wykorzystanie podzielonej płatności będzie świadczyło o dochowaniu przez firmę należytej staranności w VAT, ponadto dla faktur zapłaconych z zastosowaniem metody podzielonej płatności nie będzie stosowana odpowiedzialność solidarna i sankcje 30% (20%) i 100% . W przypadku powstania zaległości podatkowej dotyczącej podatku vat, nie będzie miała zastosowania podwyższona stawka procentowa do 150 % w stosunku do zaległości powstałej za okres, w trakcie którego podatnik co najmniej 95% faktur ureguluje zgodnie z mechanizmem split payment. Podatnik będzie mógł wystąpić o przyspieszony zwrot podatku vat na rachunek VAT w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia nawet jeżeli nie stosuje metody podzielone płatności.


Jeśli artykuł wzbudził u państwa zainteresowanie serdecznie zapraszam do kontaktu ze mną i nawiązania współpracy.

Biuro podatkowo-kadrowe
Renata Marczak
Ul. 29 Listopada 64
99-300 Kutno
Tel. 603060588

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE