Reklama

Czym jest kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych? warto z niego korzystać?

Opublikowano:
Autor:

Czym jest kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych? warto z niego korzystać? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Kredyt konsolidacyjny jest jednym z podstawowych narzędzi finansowych, ułatwiającym mocno zadłużonym kredytobiorcom na łatwiejsze wyjście z zadłużenia. Często zdarza się, że ludzie zaciągają dwa lub nawet więcej kredytów. Każdy z nich ma swoje oprocentowanie, terminy spłaty. W efekcie łatwo o pomyłkę, a w dodatku spłaty każdego z kredytów generuje dodatkowe koszty. Czy jest na to sposób? Owszem. I mowa tu właśnie o konsolidacji kredytów. Sprawdźmy dokładnie czym jest i kiedy warto z tej usługi skorzystać.

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Konsolidacja to połączenie kilku różnych zobowiązań kredytowych w jedno, dzięki czemu nasz domowy budżet może zostać znacznie odciążony. Konsolidacja kredytów wiąże się z zaciągnięciem jeszcze jednego, nowego kredytu, za pomocą którego spłacane są wcześniejsze zobowiązania. Mogą nimi być wszystkie kredyty i pożyczki takie jak np. pożyczki gotówkowe, kredyty na samochód i mieszkanie a nawet zadłużenie na karcie kredytowej. Teoretycznie całkowita rata kredytu konsolidacyjnego powinna być niższa od zsumowanej raty wszystkich zaciągniętych kredytów i głównie w tym polega atrakcyjność całej tej inwestycji.

Warto zaznaczyć, że banki oferują nam dwa rodzaje konsolidacji kredytów:

  • kredyt konsolidacyjny hipoteczny
  • kredyt konsolidacyjny gotówkowy
Główną cechą kredytu konsolidacyjnego hipotecznego jest możliwość złączenia kredytów na wyższą sumę i dłuższy czas kredytowania. Konieczne jest jednak zabezpieczenie w postaci nieruchomości, której wartość uwzględnia się podczas analizy wysokości kredytu.

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy oferowany jest na znacznie mniejszą kwotę, a możliwy okres kredytowania jest znacznie krótszy niż w przypadku hipotecznego. Oznacza to, że skonsolidować można jedynie pożyczki zaciągnięte na niewielką sumę.

Zalety i wady kredytu konsolidacyjnego

Uruchomienie kredytu konsolidacyjnego jest świetnym pomysłem, w momencie gdy od zaciągnięcia poprzednich zobowiązań rynek zmienił się na tyle, że warunki po połączeniu kredytów będą znacznie lepsze od tych które mamy w regulaminach poszczególnych pożyczek. Jest to także dobra opcja, gdy mamy zaciągniętą dużą ilość kredytów i ciężko jest zapanować nad datami i kwotami poszczególnych wpłat, mam tu na myśli głównie konsolidację chwilówek. Przy zastosowaniu kredytu konsolidacyjnego będziemy musieli się martwić tylko jedną spłatą miesięcznie (najczęściej, ale może się różnić w zależności od przyjętych warunków).

Opcja ta jest znakomita także w przypadku, gdy przestajemy sobie radzić z wysokościami comiesięcznych zobowiązań. Kredyt konsolidacyjny pozwala na obniżenie miesięcznej raty, co może pomóc w ustabilizowaniu problemów z finansami i wyjściu na prostą.

Minusem kredytu konsolidacyjnego jest jednak jego koszt. W ramach konsolidacji będzie on rozłożony w czasie, jednak ostatecznie pożyczkobiorca zapłaci w sumie więcej niż płacąc za kredyty pojedynczo. Ciężko także o dokładne dane dotyczące prawdziwego kosztu, bo pomimo tego, że banki udostępniają swoje kalkulatory to zazwyczaj nie znajdziemy w nich wszystkich dodatkowych opłat. Większość nich nie jest obowiązkowa, ale niektóre z ubezpieczeń, które będą forsowane przez bank mogą znacznie zwiększyć ogólne koszta. Przedłużenie okresu spłacania kredytu zwiększa także ryzyko utraty przez nas płynności finansowej, co może oznaczać poważne konsekwencje.

Jak uzyskać możliwość konsolidacji kredytów

Sam proces ubiegania się o konsolidację kredytów jest podobny do realizacji innych zobowiązań. Obowiązkowo jednak należy przedstawić dodatkowo wszystkie dane o kredytach i pożyczkach, które mają podlegać konsolidacji. Należy pamiętać, że nie można zwlekać do ostatniej chwili z podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego, gdyż jeśli będziemy mieli już na koncie niespłacone pożyczki to możemy dostać odmowną odpowiedź. Kluczowym aspektem jest więc nasza dobra historia kredytowa.

Ocena końcowa

Teoretycznie wszystko wygląda bardzo atrakcyjnie. Obowiązkowo trzeba jednak obliczyć wcześniej końcowe koszty kredytu, gdyż może się okazać, że ostateczne koszta nie będą tego warte. Jeśli jednak oferta będzie atrakcyjna, a my jesteśmy zmęczeni spłacaniem wszystkich kredytów, to warto spróbować. Warto wtedy dokładnie przejrzeć oferty wszystkich banków, gdyż potrafią być one mocno zróżnicowane.
Źródło: https://jakwyjsczdlugow.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE