Reklama

Czym jest nota obciążeniowa i gdzie możemy ją spotkać w branży transportowej?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czym jest nota obciążeniowa i gdzie możemy ją spotkać w branży transportowej? - Zdjęcie główne

Czym jest nota obciążeniowa i gdzie możemy ją spotkać w branży transportowej?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Nota obciążeniowa, czy też nota księgowa, to dokument księgowy, który stosowany jest w wielu branżach, w tym także w transportowej. Dokument ten wskazuje na pewne koszty lub przychody, które nie są obciążone podatkiem VAT. Tym samym na nocie księgowej znajdują się te operacje, których nie można udokumentować fakturami.

Czym jest nota obciążeniowa?

Nota księgowa to dokument wystawiany w wyjątkowych sytuacjach, a więc wtedy gdy nie można wystawić faktury VAT. Nota obciążeniowa jest wystawiana w następujących przypadkach:

naliczenie kary umownej, ze względu na brak terminowej płatności;

naliczenie odsetek w sytuacji, gdy klient nie dokonał wpłaty w odpowiednim czasie;

korekta błędów na dokumentach księgowych;

przeniesienie kosztów na nabywcę.

Każda nota księgowa jest dokumentem sporządzanym w dwóch egzemplarzach - jednym dla dłużnika, a drugim dla firmy, wierzyciela. Zwykle taki dokument zajmuje jedną stronę A4. Na nocie księgowej nie musi być odręcznego podpisu, natomiast muszą tam znaleźć się takie informacje jak numer identyfikacyjny, określenie stron danej sprawy, opis operacji i jej data, wskazanie miejsca i sposobu ujęcia dowodu. Nota księgowa nie musi być wystawiona w formie papierowej, ponieważ można ją także wysłać w formie mailowej. Dobrze wiedzieć o tym, że wierzyciel może wystawić notę obciążeniową dłużnikowi bez względu na to, czy ten popadł w opóźnienia w płatnościach ze swojej winy lub nie. Od 1 stycznia 2020 roku, wierzyciel może wymagać się rekompensaty za opóźnienie w płatności w wysokości od 40 euro (jeśli kwota płatności wynosi do 5 tysięcy złotych), przez 70 euro (jeżeli kwota wynosi od 5 do 50 tysięcy złotych) do 100 euro (gdy kwota roszczenia przekracza 50 tysięcy złotych).

Nota obciążeniowa a faktura

Nota obciążeniowa to inny dokument niż faktura, dlatego też wystawiany jest znacznie rzadziej. Na nocie księgowej dokumentowane są wszelkie przychody nieopodatkowane podatkiem VAT. Nota obciążeniowa najczęściej wystawiana jest przez firmy współpracujące z organizacjami pozarządowymi.

Nota księgowa w branży transportowej

W branży transportowej czasami wystawiane są noty obciążeniowe. Dokument ten może dotyczyć firmy transportowej jako wierzyciela lub dłużnika. W pierwszym przypadku chodzi o sytuację, w której firma transportowa wystawia notę księgową swoim dłużnikom, na przykład ze względu na brak realizacji konkretnego zlecenia. W drugiej sytuacji chodzi o przypadek, gdy firma transportowa nie dokonała odpowiedniej płatności lub też nie wywiązała się z umówionych zobowiązań i musi zapłacić na przykład odsetki umowne. Nota obciążeniowa może być także wystawiona w sytuacji korekty błędów na dokumentach księgowych. Warto zaznaczyć, że odsetki mogą dotyczyć tylko sytuacji, gdy nie zadziałała siła wyższa. Przykładowo ma to znaczenie w przypadku wojny lub pandemii, czyli sytuacji, które nie są obce w trzeciej dekadzie XXI wieku. Dodatkowo dobrze pamiętać o tym, że konwencja CMR wskazuje na to, że w transporcie międzynarodowym, gdy zleceniodawca anuluje zlecenie, to ponosi odpowiedzialność za nienależyte jego wykonanie. Noty obciążeniowe w wielu branżach, także transportowej, są przedmiotem sporów. Czasami zdarza się, że dłużnik zupełnie uchyla się od odpowiedzialności i nie chce zapłacić wierzycielowi. Niestety w wielu przypadkach sprawy kierowane są do sądu. Artykuł powstał we współpracy z Prilo.com - transport aut w Kutnie i innych lokalizacjach dzięki giełdzie transportowej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE