Czym jest nota obciążeniowa?
Nota księgowa to dokument wystawiany w wyjątkowych sytuacjach, a więc wtedy gdy nie można wystawić faktury VAT. Nota obciążeniowa jest wystawiana w następujących przypadkach:• naliczenie kary umownej, ze względu na brak terminowej płatności;
• naliczenie odsetek w sytuacji, gdy klient nie dokonał wpłaty w odpowiednim czasie;
• korekta błędów na dokumentach księgowych;
• przeniesienie kosztów na nabywcę.
Każda nota księgowa jest dokumentem sporządzanym w dwóch egzemplarzach - jednym dla dłużnika, a drugim dla firmy, wierzyciela. Zwykle taki dokument zajmuje jedną stronę A4. Na nocie księgowej nie musi być odręcznego podpisu, natomiast muszą tam znaleźć się takie informacje jak numer identyfikacyjny, określenie stron danej sprawy, opis operacji i jej data, wskazanie miejsca i sposobu ujęcia dowodu. Nota księgowa nie musi być wystawiona w formie papierowej, ponieważ można ją także wysłać w formie mailowej. Dobrze wiedzieć o tym, że wierzyciel może wystawić notę obciążeniową dłużnikowi bez względu na to, czy ten popadł w opóźnienia w płatnościach ze swojej winy lub nie. Od 1 stycznia 2020 roku, wierzyciel może wymagać się rekompensaty za opóźnienie w płatności w wysokości od 40 euro (jeśli kwota płatności wynosi do 5 tysięcy złotych), przez 70 euro (jeżeli kwota wynosi od 5 do 50 tysięcy złotych) do 100 euro (gdy kwota roszczenia przekracza 50 tysięcy złotych).
Nota obciążeniowa a faktura
Nota obciążeniowa to inny dokument niż faktura, dlatego też wystawiany jest znacznie rzadziej. Na nocie księgowej dokumentowane są wszelkie przychody nieopodatkowane podatkiem VAT. Nota obciążeniowa najczęściej wystawiana jest przez firmy współpracujące z organizacjami pozarządowymi.