Mówiąc w telegraficznym skrócie, quilling jest metodą wytwarzania ozdób z papieru. Może się nam kojarzyć z japońską sztuką origami, ale jest to zdecydowanie inna forma wytwarzania ozdób z papieru. W origami bowiem mamy kartkę papieru i składamy ją tak, by otrzymać określone wcześniej kształty. Quilling z kolei opiera się na papierze pociętym w cieniutkie wstążki, które następnie zwija się, wywija, tapiruje, a na końcu przykleja do dekorowanej powierzchni.
Quilling początkowo traktowany był przede wszystkim jako zabawa dla dzieci, element towarzyszący wycinaniu z papieru. Dzieci uczyły się dzięki quillingowi zręczności i kreatywności. Bardzo szybko jednak okazało się, że zwłaszcza mamy, które najczęściej towarzyszyły dzieciom w zabawie, same także świetnie się bawiły, a przy tym tworzyły wspaniałe ozdoby. Jeśli doliczymy do tego takie fakty, że quilling nie wymaga żadnych specjalistycznych materiałów, a opanowanie podstawowych działań jest proste, uzyskujemy naprawdę trudną do przebicia propozycję dla wszystkich.
Metoda
Do quillingu potrzebne są nam przede wszystkim dwa elementy. Pierwszy z nich to specjalna igła, na którą nawija się paski. Drugim elementem są oczywiście same paski. Igłę kupimy w pasmanterii, a paski możemy zwyczajnie wyciąć z papieru, który nam najbardziej odpowiada.
Kiedy mamy już igłę i paski papieru, możemy nasze paseczki powyginać w dowolne sposoby i pozaklejać, żeby ich kształt się nie zmienił. W ten sposób uzyskujemy podstawowy surowiec do naszej pracy. Mamy pewność, że nic się nie będzie rozwijało, więc możemy przystąpić do produkowania wzoru, jaki mamy w głowie.
Popularne kształty i ozdoby
Quilling nie nakłada na nas w zasadzie żadnych ograniczeń. Wszystko zależy od tego, jaki konkretnie mamy plan. Zazwyczaj z zawijanych karteczek tworzy się pojedyncze kwiatki lub całe bukiety. Jest to rozwiązanie najprostsze, ponieważ pozwijany papier sam od razu przypomina kwiaty. Jeśli jednak mamy jakiś lepszy pomysł, nic nie stoi na przeszkodzie, by go zrealizować.
Poprzez quilling można ozdabiać praktycznie wszystko, chociaż oczywiście są rzeczy, gdzie quilling sprawdza się trochę lepiej. Mowa jest tutaj przede wszystkim o wszelkiego rodzaju pudełkach i prezentach oraz o świeczkach i ozdobach choinkowych. Quilling może pojawić się na firance lub na szafce, wszystko zależy od naszych możliwości oraz wyobraźni.
Zestaw startowy
Osoby początkujące powinny zaopatrzyć się w specjalny zestaw dla stawiających pierwsze kroki w tej sztuce. Najważniejsze są w nim szablony pomagające uzyskać podstawowe wzory. Kwestia igły jest drugorzędna, tutaj na początek wystarczą także wykałaczki.