Dbajmy o kręgosłup

Opublikowano:
Autor:

Dbajmy o kręgosłup - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Dominującym trybem pracy staje się praca siedząca. Stan ten zawdzięczamy rozwojowi technologii i powstawaniu urządzeń, które coraz częściej wyręczają nas w zajęciach wymagających wysiłku fizycznego. Ta pozornie komfortowa sytuacja niestety niesie z sobą również zagrożenia. Jednymi z podstawowych i najczęściej spotykanych są schorzenia kręgosłupa. Lekceważenie pierwszych objawów może prowadzić do przykrych i nad wyraz bolesnych konsekwencji.

Proste zasady profilaktyki

Każdy od dziecka słyszy o tym, jak ważne jest zachowanie prawidłowej postawy, niestety ta prosta prawda trafia do nas w przekonujący sposób dopiero z chwilą, kiedy poczujemy pierwsze bóle. Powszechność tego typu dolegliwości jest tak ogromna, że zdążyła zyskać miano choroby cywilizacyjnej. Tymczasem już niewymagające ćwiczenia fizyczne, a nawet zwykły spacer potrafią skutecznie zapobiec pojawieniu się bólu. Ważne jest, aby wykonywać je profilaktycznie przed a nie dopiero po wystąpieniu pierwszych objawów.

Równie ważne jest przestrzeganie kilku zasad, które są na tyle nieuciążliwe, że z łatwością mogą wejść w nawyk. Najważniejszą zasadą jest staranie o maksymalne odciążenie kręgosłupa i o ile to możliwe przenoszenie obciążeń na inne partie ciała. Podstawą jest zachowanie prawidłowej postawy podczas pracy. Wyprostowane plecy, odpowiednio dobrane podparcie lędźwiowe i ergonomia pozwalająca zachować komfort bez potrzeby wykonywania nienaturalnych skrętów ciała, nie tylko korzystnie wpłynie na stan zdrowia, ale też znacząco poprawi efektywność. Jeśli musimy podnieść coś ciężkiego, pamiętajmy o zachowaniu prostych pleców, mięśnie nóg znacznie łatwiej poradzą sobie z obciążeniem. Warto pamiętać, że przyczyną bólu może być nie tylko praca, ale też odpoczynek - materac, na którym śpimy, powinna cechować twardość dobrana do masy ciała.

A jeśli już boli?

Techniki leczenia bólu pleców zależą od ich rodzaju, intensywności i czasu trwania. Z niewielkimi dolegliwościami możemy poradzić sobie sami. Warto w takim wypadku zachować aktywność fizyczną, próba “przeleżenia” problemu nie tylko go nie rozwiąże, ale wręcz nasili objawy. Pomóc może również rozgrzewanie bolących miejsc, w wypadku uporczywego bólu można też sięgnąć po środki przeciwbólowe. Jeśli jednak ból jest uporczywy lub trwa powyżej czterech tygodni, konieczna będzie wizyta u specjalisty. Jest to o tyle ważne, że zaniedbanie pozornie niewielkich dolegliwości może skutkować powstaniem zmian zwyrodnieniowych niekiedy prowadzących do upośledzenia, a nawet porażenia mięśni.

Fizjoterapeuta zapozna się ze stanem naszego zdrowia i dobierze dedykowany zestaw ćwiczeń. Jeśli zaistnieje potrzeba skorzystania z pomocy w domu, to możliwe będzie zamówienie takiej usługi przez internet, doskonałym przykładem jest tu strona Medistuff.pl. Dzięki niej uzyskamy nie tylko szybki dostęp do doświadczonych specjalistów i doraźną pomoc, ale możemy też liczyć na porady pozwalające zachować doskonałą kondycję przez kolejne lata.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE