Reklama

Dlaczego warto zainwestować w rekuperację?

Opublikowano:
Autor:

Dlaczego warto zainwestować w rekuperację? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle W dobie rosnących cen gazu oraz węgla, kwestia ograniczania spalania paliw podczas ogrzewania domu staje się naprawdę pilna. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na montaż rekuperacji. Jak działają tego typu instalacje i jakie oszczędności pozwalają wygenerować?

Ceny ogrzewania w ostatnich latach nieustannie rosną. Każdy właściciel domu jednorodzinnego spodziewa się, że w trakcie najbliższego sezonu grzewczego trzeba będzie jeszcze więcej płacić za ogrzewanie. Nic zatem dziwnego, że gwałtownie wzrosło zainteresowanie wszelkimi metodami pozwalającymi na ekonomiczniejsze ogrzewanie. Nastąpił prawdziwy bum na pompy ciepła, które pozwalają na wykorzystywanie darmowej energii odnawialnej. Wzrósł także popyt na systemy rekuperacji. O ile inwestycja w pompę ciepła wymaga sporych nakładów finansowych rzędu przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych, o tyle system rekuperacji już nie jest aż tak kosztowny. Jak się jednak okazuje, pozwala na generowanie naprawdę sporych oszczędności. 

Rekuperacja - jak to działa?

 

System rekuperacji to nic innego jak wentylacja mechaniczna wzbogacona o dodatkową funkcję wymiany ciepła między strumieniem powietrza wychodzącego, a wchodzącym do budynku. Proces ten odbywa się w urządzeniu nazywanym wymiennik ciepła. W efekcie energia zwydatkowana na ogrzanie powietrza w mieszkaniu nie jest tracona, gdy jest ono usuwane na zewnątrz budynku. Co ciekawe dzięki systemowi rekuperacji nowe powietrze, które jest transportowane do wnętrza domu jest nie tylko świeże, ale także przyjemnie ciepłe (jest podgrzane powietrzem wychodzącym z budynku). Nowy strumień powietrza jest rozprowadzany po wszystkich pomieszczeniach za pomocą odpowiednich kanałów wentylacyjnych. Sercem całego systemu rekuperacji jest centrala, która zazwyczaj jest zlokalizowana w piwnicy lub kotłowni - oczywiście w zależności od projektu budynku. Specjaliści z firmy montującej systemy rekuperacji wybierają optymalne miejsce do montażu. Unika się montażu centrali w pobliżu sypialni (ze względu na szum instalacji), niezbędny jest natomiast dostęp odpowiednich instalacji: elektrycznej, wodnej oraz kanalizacyjnej. 

montaz-rekuperacji

Montaż rekuperacji, źródło zdjęcia: https://rekuperatory-ask.pl/rekuperacja-katowice/

Rekuperacja - jakich oszczędności możemy się spodziewać?

Z punktu widzenia optymalizacji energetycznej, szyby wentylacyjne nie są niczym innym jak po prostu dziurami, przez które nieustannie ulatuje energia zgromadzona w budynku. System rekuperacji minimalizuje tego typu straty energii cieplnej. W praktyce okazuje się, że sprawnie funkcjonujący system rekuperacji pozwala na wygenerowanie oszczędności w ogrzewaniu rzędu 30 do nawet 50%. Chyba każdy przyzna, że w dobie nieustannie rosnących cen energii tego typu optymalizacje kosztów są z wszech miar mile widziane. Oczywiście decydując się na system rekuperacji należy brać pod uwagę także fakt, że instalacja zużywa niewielkie ilości energii elektrycznej oraz wody. Dystrybutor Rekuperacji Rekuperatory-ASK.pl zaleca dokonywanie przeglądu instalacji co 2 lub 3 lata. Podczas rutynowego przeglądu wykonuje się gruntowne czyszczenie całej instalacji (mechaniczne bądź chemiczne). Ponieważ system rekuperacji filtruje powietrze w mieszkaniu, raz na kilka miesięcy potrzebna jest wymiana filtrów. Same jako takie filtry nie są konieczne do wymiany powietrza w systemie rekuperacji, niemniej sprawiają one, że powietrze w mieszkaniu jest świeże i czyste, bez drobinek smogu, alergenów oraz groźnych bakterii. Rekuperator sprawuje także kontrolę nad wilgotnością powietrza, co również znacząco wpływa na komfort użytkowników. Warto zatem przy tym zaznaczyć, że system rekuperacji to nie tylko mechaniczna wentylacja, ale także skuteczny oczyszczacz powietrza, który doceniają przede wszystkim osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego. 

Inwestycja w system rekuperacji wiąże się z pewnymi wydatkami, ale warto pamiętać, że koszt zakupu oraz montażu zazwyczaj zwraca się już nawet po kilku latach użytkowania. Specjaliści z firmy Taniereku.pl z Krakowa pomagają w uzyskaniu informacji na temat bieżących dofinansowań na tego typu systemy. Obecnie możliwe jest korzystanie z Programu Czyste Powietrze, którego założeniem jest zmniejszenie transmisji gazów cieplarnianych do atmosfery. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy