reklama

Drukarki etykiet jako element wyposażenia działu logistyki.

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Drukarki etykiet jako element wyposażenia działu logistyki.  - Zdjęcie główne

Drukarki etykiet jako element wyposażenia działu logistyki.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle

Współczesna wymiana gospodarcza wymusza znaczny stopień standaryzacji procesów biznesowych. Dzieje się tak ze względu na potrzebę zwiększenia szybkości przepływu towarów, co może być realizowane również dzięki automatyzacji odczytu danych, które towarzyszą takim właśnie przepływom. Sama automatyzacja ma sens tylko w sytuacji opierania się na ogólnie przyjętym standardzie, obowiązującym każdego Uczestnika łańcucha dostaw. Jednym z bardziej powszechnych systemów standardów wykorzystywanych szeroko w logistyce jest system GS1. Standardy tej organizacji wykorzystują szeroko technologię kodów kreskowych w celu umożliwienia automatycznego odczytu informacji. Odczyt taki możliwy jest przy wykorzystaniu specjalistycznych urządzeń zwanych czytnikami kodów (alternatywnie skanerami kodów kreskowych). Sam kod kreskowy nanoszony jest na produkt przy wykorzystaniu urządzeń drukujących, czyli drukarek etykiet samoprzylepnych i to właśnie o tym urządzeniu traktuje nasz artykuł.

Drukarki etykiet- jak działają takie urządzenia?

Drukarka etykiet jest maszyną, której zadaniem jest zadruk etykiet samoprzylepnych, przewieszek lub innego medium w formie ciągłej. Zazwyczaj tego typu drukarka pracuje z mediami w formie rolowej, a druk odbierany jest przez nawijak, również rolowy. Istnieją jednak wersje urządzeń do druku etykiet, które mogą obsługiwać media arkuszowe (mówimy wtedy raczej o drukarce laserowej, drukującej etykiety samoprzylepne w arkuszu). Drukarka etykiet może być również wyposażona w nóż odcinający każdą zadrukowaną sztukę etykiety. Drukarki mogą drukować etykiety na dwa podstawowe sposoby- w formie termicznej lub w formie termotransferowej. Druk termiczny to metoda nanoszenia informacji na specjalna etykietę, zazwyczaj papierową, choć istnieje również forma foliowej etykiety termicznej. Ten rodzaj zadruku jest tańszy od druku termotransferowego, jednak cechuje się mniejszą odpornością o długowiecznością. Zadruk termiczny może być stosowany wszędzie tam, gdzie naniesiona przez drukarkę informacja nie musi być eksponowana długotrwale, czyli na przykład w logistyce.  W przypadku wydruku termotransferowego koniecznie jest zaangażowanie w samym procesie druku również specjalnych taśm termotransferowych, dzięki którym możliwe jest osiągnięcie efektu długotrwałego, mocnego nadruku, odpornego na wiele różnych czynników, w tym wysokiej temperatury, wody, czynników chemicznych. Tego rodzaju nadruk stosuje się głównie w przypadku identyfikacji przemysłowej, czy w logistyce morskiej.

Skąd informacja w postaci kodu kreskowego?

Drukarka kodów kreskowych wydrukuje każdą informację, która zostanie do niej skierowana. Wykorzystanie standardów GS1 implikuje jednak zasilenie drukarki danymi zgodnymi ze standardem. Dane takie mogą pochodzić bezpośrednio z systemu nadrzędnego (może to być na przykład system zarządzania magazynem klasy WMS lub system ERP).  W takim przypadku system takie musi dawać możliwość odpowiedniego kompilowania danych oraz ich zamianę na kod kreskowy. W przypadku braku możliwości wykorzystania funkcjonalności istniejących systemów możliwe jest wykorzystanie systemów standardowych służących do projektowania kodów kreskowych (lub kodów 2D) oraz do ich późniejszego zadruku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE