Reklama

Firma w Anglii, a podatek dochodowy.

Opublikowano:
Autor:

Firma w Anglii, a podatek dochodowy. - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Koszty prowadzenia działalności gospodarczej w naszym kraju ciągle rosną. Płacimy ponad 40 różnych podatków i opłat. Nic więc dziwnego, że wielu przedsiębiorców w poszukiwaniu ulg podatkowych, przenosi działalność do UK. Prawo podatkowe jest tam proste i przejrzyste. Czy jednak jest to faktycznie opłacalne?

Spółka LTD - najczęściej wybierana forma działalności.

Spółka LTD (Limited Company), to odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zarejestrowana spółka ma prawo działać w Polsce, mając centralę w Anglii. Jej założyciel może mieć 100% udziałów lub podzielić się nimi z kimkolwiek chce. Aby uniknąć podatku w naszym kraju, miejsce zakładu nie może znajdować się na jego terenie. Za zakład uchodzi filia, odział, biuro, czy fabryka. Nie uznaje się za niego miejsca składowania towaru, wystawiania faktur lub dostarczania towarów i dóbr. Spółka LTD daje uprawnienia do brytyjskiej emerytury bez opodatkowania. I co nie mniej ważne, pozwala na odseparowanie majątku prywatnego od firmowego.

Kwota wolna od podatku.

W Polsce kwota wolna od podatku to 6600 zł. W Wielkiej Brytanii jest to obecnie 11850 GBP (ponad 58 000 zł). Oznacza to, że do osiągnięcia zarobków nieprzekraczających tej kwoty, nie trzeba odprowadzać podatku. Wysokość ta jest regularnie zwiększana. Prowadząc działalność LTD, mamy możliwość mianowania dyrektorów i podziału zysków na pensje dla nich. Dzięki temu, mnożąc dochód przekraczający kwotę wolną od podatku, uzyskujemy trzy pensje, które nie przekraczają tego progu. Wyższe stawki podatkowe w Anglii dotyczą o wiele wyższych progów dochodowych, niż w naszym kraju.

Składki miesięczne, VAT i rozliczenia podatkowe.

Na wyspach, do kwoty 8424 GBP nie płacimy żadnych składek na ubezpieczenie. Po przekroczeniu tego progu, płacimy opłaty na ubezpieczenie społeczne, których wysokość uzależniona jest od wysokości dochodów. Nie jest to ustalona odgórnie stała kwota. W Polsce bez względu na dochód, płacimy rocznie około 13,5 tyś zł na składki ZUS. W Wielkiej Brytanii nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Paragony i faktury zastępuje jeden dokument, tzw. invoice. Kasa fiskalna może, co najwyżej służyć tam dla wygody sprzedawcy. Aby zostać zarejestrowanym, jako płatnik VAT, należy przekroczyć próg dochodowy w wysokości 85 tyś GBP rocznie. Poniżej tego progu rejestracja jest dobrowolna. Stawkę VAT w wysokości 20% odprowadza się raz na kwartał. Po założeniu spółki LTD, pierwszy podatek zapłacimy dopiero po 21 miesiącach od jej zarejestrowania. Dopiero po roku od rozpoczęcia działalności, następuje rozliczenie z urzędem, a na spłatę podatku mamy kolejne 9 miesięcy. Każda firma w Wielkiej Brytanii odprowadza podatki-Corporation Tax. Jest to podatek dochodowy, w wysokości 19% dla małych firm.

Samozatrudnienie w Anglii

Self-Employed - to brytyjski odpowiednik prowadzenia działalności gospodarczej. W przeciwieństwie do spółki LTD, aby zarejestrować ten sposób działalności, konieczne jest przebywanie w UK powyżej 183 dni w roku. Przedsiębiorca, musi posiadać adres rezydentury oraz numer NIN. Właściciel firmy odpowiada majątkiem osobistym za jej długi. Ta forma działalności jest znacznie mniej korzystna niż spółka. Warunki, które trzeba spełnić są bardzo trudne dla osób mieszkających poza UK.

Korzyści z zarejestrowania firmy w Anglii.

Oprócz korzyści w postaci zdecydowanie mniejszych podatków i braku ZUS, z pewnością warto wymienić też łatwość założenia spółki. Czas rejestracji jest krótki. Brytyjski urząd jest przychylnie nastawiony do podatników a prawo jasne. Kontrole skarbowe odbywają się raz na 5 lat i najczęściej polegają na rozmowie telefonicznej z biurem rachunkowym. Nie traci się czasu na zbędną biurokrację. Uzyskuje się też prawo do brytyjskiej emerytury.

Rozliczanie podatku w Polsce.

Zgodnie z Konwencją o Unikaniu Podwójnego Opodatkowania, prowadząc spółkę w UK, podatnik w Polsce nie musi składać PIT. Chyba, że osiąga też dochody na terenie naszego kraju, wtedy wypełnia PIT-36 oraz załącznik PIT/ZG i korzysta ze zwolnienia.

Chcesz dowiedzieć się więcej o rejestracji firmy w Wielkiej Brytanii i korzyści z prowadzenia tam działalności? Sprawdź stronę TaxAngels.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE