reklama

Fotowoltaika 2020 - czy inwestycja w panele słoneczne się opłaca?

Opublikowano:
Autor:

Fotowoltaika 2020 - czy inwestycja w panele słoneczne się opłaca? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleFotowoltaika w Polsce z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Podróżując po naszym kraju, coraz częściej można zobaczyć na dachach domów charakterystyczne panele słoneczne. Rok 2019 był okresem szczególnie dynamicznym, jeżeli chodzi o wzrost łącznej mocy instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Na tę sytuację składa się kilka czynników. W poniższym artykule przyjrzymy się opłacalności fotowoltaiki w roku 2020. Zapraszamy do lektury!

Czym jest fotowoltaika?

Jeżeli ten termin jest dla Ciebie obcy, wyjaśniamy! Fotowoltaika to technologia, dzięki której energia promieni słonecznych zmienia się w energię elektryczną. Wszystko to dokonuje się w panelach fotowoltaicznych, które złożone są z szeregu ogniw. Warto pamiętać, że instalacje fotowoltaiczne generują prąd również w pochmurne dni (jednak ze zmniejszoną wydajnością). Podkreślmy również, że pomimo faktu, że Polska nie jest położona w najkorzystniejszym miejscu pod względem dostępności energii słonecznej, to i tak instalacje generują zadowalającą ilość prądu. Najlepszym potwierdzeniem tego faktu są coraz to nowe instalacje fotowoltaiczne w naszym kraju. Więcej na temat działania fotowoltaiki znajduje się na profesjonalnym blogu firmy SunErgo - na przykład w artykule wprowadzającym https://sunergo.pl/blog/co-to-jest-fotowoltaika/.

Projekty wspierające fotowoltaikę w Polsce

Wydaje się, że największy wpływ na popularność fotowoltaiki w Polsce mają coraz to nowe projekty, które zwiększają opłacalność paneli słonecznych. W roku 2019 wprowadzono kilka udogodnień, które zachęciły tysiące osób do montażu własnej instalacji fotowoltaicznej.

Nowelizacja ustawy OZE

Dodatkowym wsparciem dla fotowoltaiki w Polsce jest nowelizacja ustawy OZE i tak zwany Pakiet Prosumencki. Dzięki zmianom prawnym, fotowoltaika dla firm jest również bardziej opłacalna. Od czasu wejścia w życie nowelizacji, przedsiębiorcy w Polsce mogą korzystać z systemu net-meteringu na podobnych zasadach co osoby fizyczne. Oznacza to, że nadwyżki wyprodukowanego prądu mogą zostać oddane do sieci i pobierane w czasie, gdy instalacja nie generuje odpowiedniej ilości energii elektrycznej. Warto również wspomnieć o tym, że nowelizacja ustawy OZE pozwala przedsiębiorcom rozliczać się w dłuższych okresach.

Program Mój Prąd

To najnowszy projekt, który zwiększa opłacalność fotowoltaiki. Został ogłoszony 23 lipca 2019 roku i skierowany jest do osób fizycznych, którzy zdecydowali się na montaż własnej instalacji fotowoltaicznej. Program Mój Prąd to dofinansowanie, dzięki któremu możemy zaoszczędzić 50% kosztów instalacji lub maksymalnie 5000 złotych. Budżet programu wynosi miliard złotych, co oznacza, że dofinansowanie może objąć niemal 200 tysięcy instalacji fotowoltaicznych. Drugi nabór wniosków do programu rozpoczął się 13 stycznia 2020 roku i trwać będzie do 18 grudnia tego roku. Warto podkreślić, że osoby które wnioskują o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd, mogą równocześnie skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Fotowoltaika dla domu

Ulga termomodernizacyjna i odliczenie fotowoltaiki od podatku

Ulga termomodernizacyjna została ogłoszona na początku 2019 roku i zakłada, że od wszystkich kosztów związanych z pracami termomodernizacyjnymi jednorodzinnego budynku mieszkalnego możemy odliczyć podatek. Pamiętajmy jednak, że suma od której możemy odliczyć podatek to maksymalnie 53 tysiące złotych. Wszystko zależy również od sposobu rozliczania się podatnika. Warto posłużyć się w tym wypadku przykładem. Jeżeli podatnik, który rozlicza się według skali i zarabia poniżej 85 528 złotych rocznie, odprowadza 18% podatku dochodowego. Oznacza to, że od kosztów instalacji, które wyniosły go przykładowo 25 tysięcy, może odliczyć 18%. Dzięki uldze termomodernizacyjnej zaoszczędzi więc 4500 złotych! Jeżeli skorzysta dodatkowo z programu Mój Prąd, obniży koszt instalacji o 9500 złotych.

Przewidywane podwyżki opłat za prąd

Innym czynnikiem, który wpływa na zwiększenie opłacalności fotowoltaiki w Polsce są przewidywane podwyżki cen prądu. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że o ile ceny prądu w 2019 roku zostały zamrożone, a rząd może znowu dokonać tego dla gospodarstw domowych, o tyle w 2021 roku będzie to już niemożliwe. Biorąc pod uwagę tę prognozę, inwestycja w fotowoltaikę staje się coraz bardziej racjonalna, a czas zwrotu zainwestowanych pieniędzy skraca się.

Jak widzimy, fotowoltaika w Polsce staje się coraz bardziej opłacalna. Mamy nadzieję, że dowiedzieliście się, dlaczego popularność tej technologii w Polsce stopniowo rośnie. Zapraszamy również do lektury bloga specjalistów z firmy SunErgo, w którym umieszczane są najważniejsze informacje z dziedziny fotowoltaiki.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE