Reklama

Reklama

Hale energooszczędne – co warto o nich wiedzieć?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Hale energooszczędne – co warto o nich wiedzieć? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle

Reklama

Inwestorzy są coraz bardziej zainteresowani stosowaniem rozwiązań energooszczędnych w budownictwie przemysłowym. Jedną z firm, która przykłada dużą wagę do tej kwestii jest Tel RED. Budowa hal magazynowych i przemysłowych, wynajem magazynów dostosowanych do potrzeb Klientów to kluczowe obszary jej działalności. Jakie technologie umożliwią nam ograniczenie zużycia energii elektrycznej oraz cieplnej? Czym jest Certyfikat LEED?

Rozwiązania stosowane w halach energooszczędnych

Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że jesteśmy coraz bardziej zmotywowani do poszukiwania optymalizacji wydatków z nią związanych. Również właściciele obiektów przemysłowych zainteresowani są zastosowaniem rozwiązań przekładających się na uzyskanie oszczędności.

Energooszczędne oświetlenie

Już decyzja o wymianie oświetlenia na energooszczędne może skutkować oszczędnościami rzędu 50%. Jeszcze większą efektywność uzyskamy korzystając z systemów zarządzanych przez inteligentną automatyzację. Hala może być oświetlana zgodnie z harmonogramem procesów mających miejsce w przedsiębiorstwie. Oświetlenie może być wyłączane lub przyciemniane np. gdy pracownicy wychodzą na przerwę. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również dzielenie opraw na sektory, które funkcjonują w różnym natężeniu bądź też czasie.

Panele fotowoltaiczne

Nowo wybudowane hale często już od początku korzystają z tego rozwiązania. Obiekty wielkopowierzchniowe idealnie nadają się do pozyskiwania energii z promieniowania słonecznego. Wzrost cen energii sprawia, że zwrot z inwestycji następuje szybciej. Jeśli tendencja na rynku się utrzyma, zwrot może być odnotowany już po 4-5 latach.

Pompy ciepła

Przemysłowe pompy ciepła to kolejne rozwiązanie stanowiące odpowiedź na rosnące ceny paliw. Mogą one w oszczędny sposób ogrzewać hale i centra logistyczne, jak również przygotowywać gorącą wodę przemysłową, która wykorzystywana jest następnie w przetwórstwie żywności i napojów. Należy uwzględnić zastosowanie pomp ciepła jako źródła ogrzewania już na etapie projektowym.

Czym jest certyfikat LEED?

LEED to renomowany certyfikat, który określa jak ekologiczny jest dany obiekt. LEED, z ang. Leadership in Energy and Environmental Design, został uruchomiony w 1998. Obecnie jest to jedna z najbardziej popularnych certyfikacji tego typu na całym świecie. Ocena LEED odnosi się przede wszystkim do powierzchni przemysłowych, biurowych, handlowych, hotelowych i szkolnych. Kategorie, które podlegają ocenie to m.in. zintegrowany proces projektowy, materiały i zasoby naturalne, innowacja i priorytety regionalne. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy