Rodzaj karmy
Trudno o bardziej podstawową informację. Najczęściej stosowany przez producentów podział wyróżnia karmy pełnoporcjowe i uzupełniające.Skład karm pełnoporcjowych powinien być zbilansowany w taki sposób, aby dostarczyć naszemu zwierzakowi niezbędnej porcji energii oraz wszystkich składników odżywczych. Innymi słowy — takie karmy mogą być dla niego wyłącznym pokarmem, stanowiącym podstawę diety.
Z kolei karmy uzupełniające nie są kompletne pod względem żywieniowym — mają za zadanie dostarczyć zwierzęciu jedynie tych składników odżywczych, których w danym momencie nasz pupil najbardziej potrzebuje.
Karmy dla psów i kotów dzieli się także ze względu na zawartość wody. Na sklepowych półkach znajdziemy karmy mokre (powyżej 60% wilgotności), półwilgotne (powyżej 20% wilgotności) oraz suche (do kilkunastu procent wilgotności). Co ważne, na etykietach karm suchych z reguły nie znajdziemy informacji o zawartości wody — poziom wilgotności musi zostać podany przez producenta dopiero wtedy, jeśli przekracza 14% danej karmy. W suchych karmach wynosi on z reguły ok. 10%. Taka jest na przykład karma dla kota Pan Mięsko - sklep Najlepszy Przyjaciel oferuje różne jej rodzaje, oparte na najsmaczniejszych dla pupili gatunkach mięsa!
Dlaczego informacja o poziomie wilgotności jest tak ważna? Ponieważ warunkuje ona gęstość energetyczną produktu. Wybierając suchą karmę dostarczymy naszemu zwierzakowi znacznie więcej energii (kalorii) niż w przypadku karmy mokrej.
Więcej mięsa czy podrobów? - czyli o składzie karmy
To, co zapewne najbardziej interesuje opiekunów czworonogów, to skład danej karmy. Nasi pupile to mięsożercy — powinniśmy więc poszukiwać produktów o jak najwyższej zawartości mięsa, takich jak Pan Mięsko karma dla psa w ofercie sklep.najlepszy-przyjaciel.pl. Problem w tym, że podawane przez producentów informacje często… nie są do końca dla nas czytelne. Jak je rozszyfrować?Zacznijmy od samej nazwy karmy — bo to, jak może ją określić producent jest zależne właśnie od zawartości mięsa w składzie! A zatem, jeżeli w karmie znajdzie się co najmniej 4% jakiegoś składnika — na przykład kurczaka, to można ją już oznaczyć jako „karma z kurczakiem”. Jeżeli tego składnika znajdzie się mniej — będzie to co najwyżej „karma o smaku kurczaka”. Z kolei 14% zawartości danego składnika to próg, powyżej którego możemy mówić o „karmie bogatej w…” lub „o wysokiej zawartości…”. A powyżej 26% zawartości kurczaka w składzie powiemy o „daniu z kurczaka”!
Oczywiście, w takich karmach mogą się znaleźć również i inne rodzaje mięsa — oraz podroby. Szukając pełnowartościowej karmy opartej na mięsie konkretnego gatunku, musimy wczytać się w skład. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, czy producent wyróżnia konkretne składniki pochodzenia zwierzęcego — określenie „kurczak (65%)” wcale nie oznacza, że w karmie znajduje się 65% mięsa z kurczaka! Większość składników pochodzenia zwierzęcego mogą stanowić mniej wartościowe podroby. O wiele bezpieczniejszym wyborem będzie więc chociażby karma Pan Mięsko na stronie sklep.najlepszy-przyjaciel.pl, w której składzie znajdziemy dokładne informacje o pochodzeniu składników odzwierzęcych — i duże ilości suszonego mięsa!
Właśnie, „suszone mięso” - pamiętajmy, że to właśnie takie określenie najlepiej opisuje zawartość mięsa w karmie. Zapis „świeże mięso z…” mówi nam o zawartości mięsa przed jego wysuszeniem; będzie więc nieco mylący!