Podstawy dbania o higienę intymną
Pielęgnacja i prawidłowe dbanie o higienę intymną to standard dla każdej z nas, ale czy na pewno wiemy, jak robić to dobrze? Organizm kobiety jest dosyć samowystarczalny w tej kwestii – sam potrafi utrzymać prawidłową mikroflorę pochwy. Odpowiedzialne są za to pałeczki kwasu mlekowego, które potrafią zachować we wnętrzu pochwy środowisko kwaśne, czyli o odczynie pH (4,5).
Jeżeli nie ma takich wskazań, zwłaszcza medycznych, to nie należy myć pochwy kilka razy dziennie. Nie zaleca się też podmywania po każdym skorzystaniu z toalety i nadużywania nawilżanych chusteczek czy papieru.
Regularne mycie z umiarem
W higienie intymnej bardzo ważne jest, aby nie myć okolic intymnych nadmiernie często, ponieważ prowadzi to do wyjałowienia pochwy. Równowaga flory bakteryjnej pochwy może być łatwo zaburzona, gdy będziemy używać kosmetyków z dużą częstotliwością. Wpłynie to również na obecność tzw. dobrych bakterii. Raz zachwiana mikroflora miejscu intymnych będzie niezwykle trudna do odbudowania.
Z czego zbudowana jest nasza naturalna bariera ochronna w pochwie?
· Ze śluzu
· Z bakterii zakwaszających, czyli pałeczek Doederleina (to one wytwarzają kwas mlekowy)
· Z bakterii
· Ze złuszczonych komórek nabłonka
Właśnie ta mieszanina chroni narządy rodne oraz pochwę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Częste wypłukiwanie dobrych bakterii sprawi, że stracimy tą warstwę ochronną i narazimy się na infekcje. Dlatego dbanie o higienę intymną musi być zrównoważone, a nie przesadzone.
Mikroflora bakteryjna pochwy – zaburzenie
Nadmierna higiena to nie jedyny czynnik, który może wpłynąć na zaburzenie mikroflory bakteryjnej pochwy. Co jeszcze się do tego przyczynia?
· Zażywanie niektórych antybiotyków
· Częste współżycie seksualne
· Stres
· Obniżona odporność
· Cukrzyca i inne choroby przewlekłe
· Częste kąpiele w jacuzzi i basenie
· Zażywanie doustnie antykoncepcji hormonalnej
Odpowiednie kosmetyki do higieny intymnej – jak je dobrać?
Przede wszystkim należy pamiętać, że do higieny intymnej nie powinniśmy wykorzystywać mydła w kostce lub płynie, którymi myjemy resztę ciała. Takie kosmetyki mają pH wyższe niż 8,5, czyli o odczynie zasadowym, a wnętrze pochwy ma ten odczyn kwaśny. Z tego powodu nie powinniśmy takimi mydłami myć okolic intymnych (źródło: aptekaolmed.pl).
Oczywiście znajdziemy specjalne mydła i płyny przeznaczone do higieny intymnej, ale niestety wiele z nich nie powinno być stosowanych. Kosmetyki te zawierają syntetyczne barwniki, konserwanty i substancje aromatyzujące, a to one mogą powodować swędzenie i podrażnienia. Co powinno znaleźć się w składzie odpowiedniego płynu do higieny intymnej?
· alantoina lub prowitamina B5, czyli składniki łagodzące podrażnienia
· substancje, które regenerują błonę śluzową
· gliceryna lub lanolina, jako składniki natłuszczające
· wyciąg z nagietka lub kwas mlekowy (działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne)
W ostateczności możemy sięgnąć po zwykłe, szare mydło, które działa bakteriobójczo i hipoalergicznie.
Co robić w przypadku częstych infekcji intymnych?
Każda kobieta powinna indywidualnie poszukać przyczyny powstałej infekcji – czy odpowiednio dba o higienę i jakich kosmetyków stosuje. Podczas leczenia infekcji unikamy barwionych, aromatyzowanych produktów i nie bierzemy długich, gorących kąpieli. Chłodniejszy i szybki prysznic będzie korzystniejszy dla okolic intymnych.
Jeżeli występuje u nas skłonność do częstej grzybicy i powracającej infekcji, to lekarze najczęściej odradzają korzystania z tamponów i dopochwowych środków antykoncepcyjnych o chemicznym składzie.
Jak najlepiej dbać o higienę intymną
Jest kilka złotych zasad w kwestii dbania o higienę intymną.
1. Nie przesadzaj z czystością. Mycie okolic intymnych dwa razy dziennie w zupełności wystarczy. W podróży możesz wykorzystać odświeżające chusteczki hipoalergiczne, które nie podrażniają.
2. Nie myj się w przesadnie ciepłej wodzie. Bieżąca woda pod prysznicem będzie zdrowsza dla naszej pochwy.
3. Stosuj produkty naprawdę przeznaczone do higieny intymnej. Czytaj składy, wybieraj hipoalergiczne mydła i płyny.
4. Myj okolice intymne zawsze od przodu do tyłu. Tym sposobem nie przeniesiesz chorobotwórczych bakterii z odbytu do pochwy.
5. Pochwę myj zawsze ręką lub chusteczką jednorazową, nigdy gąbką. To właśnie na gąbkach rozwijają się grzyby wywołujące infekcje intymne. Miejsca intymne osuszaj osobnym ręcznikiem.
6. Nie stosuj dezodorantów do okolic intymnych – często powodują uczulenia i są silnie aromatyzowane.
7. Podczas menstruacji pamiętaj o częstej zmianie środków higienicznych i czystości bielizny.
8. Pamiętaj o higienie miejsc intymnych przed i po stosunku - po współżyciu zaleca się oddanie moczu i umycie pochwy odpowiednim płynem do higieny intymnej.
Higiena miejsc intymnych powinna być traktowana na równi z higieną innych części ciała. Nie jest to uciążliwe, gdy przestrzegamy tych prostych zasad. Zawsze pamiętajmy o umiarze i stosowaniu odpowiednich kosmetyków, które nie zaburzą naszej równowagi.