Reklama

Jak dobrać lampki choinkowe LED?

Opublikowano:
Autor:

Jak dobrać lampki choinkowe LED? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Zbliża się czas Bożego Narodzenia, a wraz z nim - przedświąteczny szał zakupów. Szczególną popularnością cieszą się wówczas lampki choinkowe przystosowane do oświetlenia wnętrz i ogrodów. Wśród wielu dostępnych wariantów i rodzajów warto przyjrzeć się bliżej lampkom w technologii LED. Zobaczmy, jakie warunki muszą spełniać, aby spełniać rolę świątecznego oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego!

W asortymencie hurtowni elektrycznej Alkan – podobnie jak w wielu innych hurtowniach elektrycznych na terenie całego kraju – znajdziemy lampki choinkowe LED oznaczone jako „wewnętrzne” lub „zewnętrzne”. Co to oznacza i czym różnią się te dwa warianty? To bardzo proste. Lampki choinkowe wewnętrzne sprawdzą się wówczas, gdy planujemy za ich pomocą oświetlać choinkę znajdującą się we wnętrzu domu, na przykład w salonie, natomiast zewnętrzne lampki mogą posłużyć nam do oświetlenia drzewek stojących w ogrodzie lub świątecznego udekorowania fasady domu od zewnątrz.

Tym, co odróżnia lampki choinkowe wewnętrzne od zewnętrznych, jest wynikający z ich konstrukcji stopień ochrony, oznaczany symbolem IP i dwiema cyframi, które opisują, na jakie czynniki dane urządzenie jest odporne.

Zewnętrzne oświetlenie świąteczne

W przypadku lampek zewnętrznych standardem jest IP 44 lub wyższe, co gwarantuje, że do wnętrza urządzenia nie przenikną cząsteczki kurzu lub pyłu większe od 1 mm. Ponadto lampki o oznaczeniu IP 44 są odporne na bryzgi wody padające z różnych kierunków, dzięki czemu nie poddają się uszkodzeniu pod wpływem na przykład opadów atmosferycznych, które w sezonie świątecznym bywają bardzo uciążliwe.

Wewnętrzne oświetlenie świąteczne

Lampki przeznaczone do dekoracji wnętrz pomieszczeń charakteryzują się zwykle stopniem ochrony IP 20. Jest to niski stopień ochrony, który oznacza, że do części niebezpiecznych danego urządzenia nie ma dostępu palcem, a do jego wnętrza nie dostaną się obce ciała stałe o średnicy przekraczającej 12,5 mm. Lampki choinkowe przeznaczone do wykorzystania we wnętrzu domu nie są odporne na skutki wnikania wody, dlatego – jak wszystkie urządzenia elektryczne – powinny być trzymane z dala od jej źródeł i chronione przed ewentualnym zalaniem.

Jaki rodzaj zasilania wybrać?

Energooszczędne lampki choinkowe LED są dostępne w hurtowniach elektrycznych w dwóch podstawowych wariantach, jeśli chodzi o zasilanie – mogą być zasilane sieciowo lub działać na baterie. Niektóre są też wyposażone w dodatkowe sterowniki. Wszystkie rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników. Bez wątpienia każde z nich sprawdza się jednak w innych sytuacjach, dlatego warto zastanowić się, w jakich warunkach będziemy korzystać z naszych nowych choinkowych LED i dopiero na tej podstawie zadecydować, która opcja zasilania będzie dla nas wygodniejsza.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE