Reklama

Jak pożyczać odpowiedzialnie?

Opublikowano:
Autor:

Jak pożyczać odpowiedzialnie? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Pożyczaniu niestety często towarzyszy pośpiech i emocje, które nie są najlepszym finansowym doradcą. Odpowiedzialnego pożyczania może nauczyć się każdy – wystarczy poznać kilka zasad.

Porównaj oferty pożyczek

Jeżeli zastanawiamy się nad chwilówką online lub pożyczką na raty w ViaSms.pl, pamiętajmy, by się nie spieszyć i dać sobie czas na znalezienie odpowiedniej dla nas oferty. Dostosowanie zobowiązania, które w pełni zaspokoi nasze finansowe potrzeby nie jest trudnym zadaniem, lecz trzeba poświęcić mu dłuższą chwilę. Na pewno warto porównywać oferty pożyczek, aby zdobyć pewność, że wybrana opcja odpowiada naszym potrzebom.

W dobie internetu i łatwego dostępu do informacji szybko możemy prześledzić wszystkie propozycje firm pożyczkowych i porównać ich parametry. Sprawnemu porównywaniu sprzyjają portale pożyczkowe, które nie tylko na bieżąco informują nas o najnowszych promocjach, ale także prowadzą rankingi pożyczek. Dzięki porównywarkom pożyczkowym szybko zdobędziemy potrzebne informacje. Opcja ta jest niezwykle wygodna, gdyż nie trzeba już samodzielnie szukać informacji o firmach, ani też żmudnie przeglądać stron pożyczkodawców i szukać interesujących nas ofert.

Sprawdź przyszłego pożyczkodawcę

Dobrze jest być przekonanym nie tylko wobec oferty, ale także pożyczkodawcy. Przed podpisaniem umowy powinniśmy zweryfikować, czy konkretna firma pożyczkowa rzeczywiście istnieje, czy może jest fikcyjnym podmiotem dążącym do wyłudzenia danych osobowych lub pieniędzy.

Warto sprawdzać informacje w Krajowym Rejestrze Sądowym. Z danych zgromadzonych w jego bazie dowiemy się o sytuacji prawnej i finansowej przedsiębiorstwa, jego ewentualnych zadłużeniach podatkowych lub wobec ZUS. Sprawdzić tam również możemy NIP i REGON danego pożyczkodawcy.

Pomocny może się okazać także Rejestr Firm Pożyczkowych, prowadzony w celach informacyjnych przez ZFP. Ciekawy jest fakt, iż odnajdziemy tam nie tylko ogólnopolskich pożyczkodawców, ale również tych, którzy działają w określonych regionach naszego kraju. Z kolei podejrzanych pożyczkodawców znajdziemy na liście ostrzeżeń publicznych, prowadzonej przez KNF. Komisja Nadzoru Finansowego to centralny organ administracji rządowej, który zajmuje się monitorowaniem całego rynku finansowego w Polsce. Czuwa nad nim Prezes Rady Ministrów.

Jak pożyczać tyle, ile potrzebujemy?

Większość z nas decyduje się na skorzystanie z zewnętrznego finansowania, kiedy zmuszają nas do tego okoliczności. Mamy wtedy określone i jasno zdefiniowane zamierzenia, na które przeznaczymy pożyczoną gotówkę. Takie rozsądne podejście sprawia, że zaciągamy szybkie pożyczki bez ryzyka.

Sytuacja zaczyna wyglądać gorzej, gdy zaciągamy pożyczki by łatać nasz domowy budżet. Takie postępowanie jest dość lekkomyślne, ponieważ szybko okaże się, że pożyczka w niczym nie pomogła, a pozyskana suma rozpłynęła się w powietrzu. Aby tak się nie stało, warto wcześniej obliczyć, jakich środków finansowych potrzebujemy i samodzielnie oszacować swoją zdolność kredytową, by potem nie okazało się, że nie stać nas na takie zobowiązanie.

Jeżeli wahamy się pomiędzy dwiema kwotami, warto wybrać tę niższą. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, z jakimi odsetkami przyjdzie im się zmierzyć w przyszłości. Im więcej pożyczymy, tym więcej będziemy musieli oddać. Przy wyborze kwoty znaczenie ma nawet 200zł, które nie zrobi dużej różnicy przy ratowaniu nas z finansowych opresji, ale jednak obniży sumę zobowiązania, a tym samym zmniejszy jego dodatkowe koszty. Warto więc wysokość pożyczki wybierać odpowiedzialnie i z głową.

Dokładnie czytaj umowę pożyczki!

Przed złożeniem podpisu na umowie pożyczkowej warto dokładnie ją przejrzeć. Dla spokoju sumienia powinniśmy sprawdzić, czy na pewno wszystkie parametry zobowiązania są takie, jakie ustalaliśmy wcześniej z firmą pożyczkową. Ważny powinien być dla nas okres spłaty, wysokość pożyczanej kwoty, wskaźnik RRSO i suma miesięcznej raty, jaką zdecydowaliśmy się spłacać.

Zaraz po weryfikacji cech pożyczki zobowiązani jesteśmy sprawdzić nie tylko dane osobiste, ale także informacje na temat pożyczkodawcy. Upewnijmy się, że podpisujemy umowę z firmą, z którą chcieliśmy to zrobić. Powinniśmy także zweryfikować datę podpisania umowy i dzień przyznania nam zobowiązania, gdyż jest to kluczowy element, jeśli chodzi o spłatę należności.

Jasno powinny być również przedstawione warunki ewentualnej reklamacji, gdyż mamy do niej pełne prawo. Do umowy pożyczkowej instytucja finansowa zobowiązana jest dodać załączniki, w których powinny znajdować się oświadczenia o odstąpieniu od umowy pożyczki, tabele z dokładnymi opłatami i prowizjami oraz wniosek umożliwiający wcześniejszą spłatę zadłużenia. Jeśli firma oferuje nam możliwość przedłużenia okresu spłaty, to sprawdźmy, na jakich warunkach i ile takie rozwiązanie będzie nas kosztować.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE