Reklama

Reklama

Jak się uczyć, żeby się nauczyć? O technikach skutecznej nauki

Opublikowano: 1 grudnia 2017 14:02
Autor:

Jak się uczyć, żeby się nauczyć? O technikach skutecznej nauki  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle

Reklama

Uczyć się szybciej i skuteczniej – to marzenie nie tylko wielu uczniów i studentów, ale również osób dorosłych, które swojej edukacji postanowiły nie kończyć na szkole średniej czy studiach wyższych. Czy jest na to jakiś sposób? Oto kilka rozwiązań, które warto wdrożyć w życie.

Poznaj żelazne zasady

Każdy jest w stanie opanować sztukę efektywnego uczenia się, chociaż warto mieć na uwadze, iż ta sama metoda nie na wszystkich podziała tak samo. Nie ma jednego złotego środka – wiele w tym momencie zależy od indywidualnych predyspozycji. Niemniej są pewne żelazne zasady, które sprawdzają się zawsze bez względu na okoliczności:

- posprzątany pokój i biurko – bałagan nie sprzyja uczeniu się,

- zdrowy sen – osoba niewyspana nie będzie skupiona i skoncentrowana na nauce,

- dobry plan – bez przemyślanego rozkładu zajęć nie ma mowy o efektywnym przyswajaniu wiedzy,

- właściwa dieta – organizm potrzebuje wartościowego pożywienia dostarczającego niezbędnych składników odżywczych,

- odpoczynek – przemęczenie jest wrogiem osób uczących się.

Notuj i powtarzaj na głos

Robienie notatek oraz powtarzanie na głos sprzyja zapamiętywaniu ważnych informacji – zwłaszcza gdy w rachubę wchodzi większa partia materiału. Zawsze miej pod ręką długopis i zeszyt na zapiski – staraj się czytać na głos to, co notujesz. Kiedy uznasz, że masz opanowany materiał, spisz z głowy to, co pamiętasz. Ważna uwaga: uporządkuj notatki, z których masz zamiar się uczyć. Zastosuj podkreślenia, nadaj tytuły itp. Mówiąc innymi słowy: dołóż wszelakich starań, aby korzystać z przejrzystych notatek – to pomaga głównie wzrokowcom.

Sięgaj po streszczenia

Ta wskazówka przyda się maturzystom. Nie ma takiej opcji, aby ponownie przeczytać wszystkie lektury, które do tej pory były omawiane na lekcjach języka polskiego. W celu odświeżenia sobie pamięci najlepiej sięgnąć po streszczenia i opracowania lektur dostępne na stronie http://klp.pl/.

Dziel się wiedzą

Dzielenie się wiedzą z innymi to świetna metoda nauki – szczególnie że zyskują na tym obie strony. Jeśli potrafisz komuś jasno i czytelnie wytłumaczyć jakieś zagadnienie, to oznacza, że masz je doskonale przyswojone.

Stosuj skojarzenia

Nowe rzeczy szybciej zapamiętasz, jeżeli skojarzysz je z czymś, co bardzo dobrze znasz. To działa na podobnej zasadzie jak mapy myślowe. Gdy chcesz sobie coś przypomnieć, wprawiasz w ruch łańcuch skojarzeń.

Humor dobry na wszystko

W przypadku informacji, które wyjątkowo trudno jest zapamiętać, uciekaj się do humoru. Zabawny obrazek czy żart przypisany określonemu zagadnieniu szybciej utkwi w pamięci aniżeli ciąg zdań. Nudne słowa możesz też zastąpić symbolami.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)