Reklama

Jak sprawdzić historię auta przed zakupem?

Opublikowano:
Autor:

Jak sprawdzić historię auta przed zakupem? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Wiele osób kupujących używane auto zastanawia się, jak najlepiej sprawdzić jego historię. Bardzo często nieuczciwi handlarze aut zatajają przed kupującymi prawdziwą historię samochodu, nie informują o dokonanych naprawach, a niejednokrotnie sprzedają auto jako bezwypadkowe, a w rzeczywistości taki pojazd mógł uczestniczyć w bardzo poważnym wypadku drogowym.

O ile zwykła stłuczka nie stanowi zwykle zagrożenia, to zakup auta pochodzącego z poważnego wypadku, gdzie zostały naruszone istotne elementy nadwozia, może stanowić duże niebezpieczeństwo dla użytkowników pojazdu. Zakup takiego auta to nie tylko strata pieniędzy, ale przede wszystkim niebezpieczeństwo, ponieważ w przypadku ewentualnej kolizji, jej skutki mogą być znacznie poważniejsze, niż w przypadku auta, które wcześniej nie było uszkodzone.

Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu przez mechanika

Każdy kupujący ma obawy przed zakupem używanego auta. Co jeśli po fakcie okaże się, że auto wymaga kosztownych napraw, często przewyższających lub zbliżonych do ceny zakupu samochodu? W większości przypadków niestety handlarze nie poczuwają się do jakiejkolwiek odpowiedzialności za zatajone wady pojazdu, a dochodzenie roszczeń na drodze sądowej jest kosztowne i długotrwałe. Można jednak zapobiec ewentualnym problemom i przed zakupem dokładnie sprawdzić pojazd u mechanika. Specjalista w większości przypadków będzie w stanie stwierdzić, jaki jest rzeczywisty stan pojazdu. Dzięki takiej kontroli można wychwycić wiele informacji i szczegółów, o których nie wspomniał sprzedający. Doświadczony mechanik samochodowy już na pierwszy rzut oka określi, jakich napraw wymaga auto i stwierdzi, czy zakup takiego samochodu, biorąc pod uwagę koszty ewentualnych napraw , będzie opłacalny, a także stwierdzi, jakie naprawy wykonano dotychczas. W większości zakładów można też sprawdzić grubość lakieru za pomocą specjalnych przyrządów. Jest to niezwykle ważne, ponieważ ewentualne rozbieżności w grubości powłoki malarskiej oznaczają, że dany element był naprawiany, na przykład na skutek zderzenia. Wizyta u mechanika nie kosztuje wiele, a z pewnością pomoże określić stan faktyczny pojazdu i wykluczyć wcześniejsze kolizje, czy poważne naprawy.

Sprawdź numer VIN przed zakupem, aby nie zostać oszukanym przez nieuczciwych handlarzy auto

Oprócz sprawdzenia samochodu przez wykwalifikowanego mechanika, istnieje jeszcze jedna opcja poznania historii pojazdu. Wystarczy poprosić dotychczasowego właściciela o podanie numeru nadwozia auta, czyli numeru VIN. Nazwa ta pochodzi od angielskiego pojęcia Vehicle Identification Number, czyli w wolnym tłumaczeniu oznacza po prostu numer identyfikacyjny pojazdu. Każdy samochód posiada własny numer VIN, który nadaje producent danego pojazdu. Od 1981 r. numeracja została zunifikowana i każdy taki numer składa się z siedemnastu znaków - cyfr oraz liter, z wyjątkiem liter I, O oraz Q. Sprawdzenie numeru identyfikacyjnego pojazdu to najpewniejszy sposób sprawdzenia, czy auto, oferowane przez handlarza jako bezwypadkowe, w rzeczywistości nie uczestniczyło w żadnym zderzeniu, a także, czy podawany przebieg jest rzeczywisty. Auta wyprodukowane przed tą datą mogą mieć numer VIN w innym formacie, ponieważ nie były wówczas objęte standaryzacją numeracji numerów nadwozia.

Wielu kupujących obawia się też zakupu pojazdu pochodzącego z kradzieży. W przypadku zakupu takiego auta kupujący najczęściej traci wieloletnie oszczędności, lub zostaje bez auta, z kredytem do spłacenia, a nieuczciwi handlarze zapadają się pod ziemię. Na podstawie numeru VIN można jednak sprawdzić, czy auto nie zostało wcześniej zgłoszone jako kradzione. Numer ten znajduje się w dowodzie rejestracyjnym oraz na tabliczce znamionowej zamontowanej w aucie. Numer VIN jest podawany w dokumentach pojazdu jako ciąg znaków bez spacji, natomiast na tabliczce znamionowej mogą występować spacje pomiędzy poszczególnymi jego sekcjami.

Na podstawie numeru identyfikacyjnego auta można uzyskać szereg informacji, np. datę produkcji, typ silnika, rodzaj paliwa, typ oraz kolor nadwozia. Dostępne informacje różnią się w zależności od producenta, jednak w wielu przypadkach dostępne są też szczegółowe informacje, np. na jaki rynek pojazd był dedykowany, dane dotyczące fabryki, czy oryginalnego wyposażenia fabrycznego dostępnego przy zakupie pierwotnym auta.

Numeracja VIN podlega przepisom unijnym i zgodnie z normą ISO-3779 stosuje się jednolitą interpretację numeru nadwozia. Pierwsze trzy symbole numeru VIN reprezentują kraj lub obszar geograficzny i producenta i jest to tak zwana sekcja WMI. Kolejna sekcja, zwana VDS, to opis modelu, składający się z sześciu znaków. Dla każdego pojazdu producent przyporządkowuje unikalny numer. Ostatnia sekcja numeru nadwozia to tzw. sekcja VIS, na podstawie której można określić numer seryjny auta.

Gdzie i jak sprawdzić historię pojazdu na podstawie numeru VIN?

Najprościej sprawdzić historię pojazdu, korzystając z jednego z serwisów przeznaczonych do tego celu w internecie. Podstawowy raport dotyczący konkretnego pojazdu można pobrać w wielu przypadkach bezpłatnie, jednak dostępne w nim informacje będą bardzo ograniczone. Płatne raporty dostarczają bardziej szczegółowych informacji, ponieważ firmy zajmujące się ich sporządzaniem współpracują z policją, stacjami diagnostycznymi oraz ASO. Takie raporty, oprócz danych podstawowych, mogą zawierać nawet historyczne zdjęcia pojazdu i z pewnością stanowią lepsze źródło wiedzy o pojeździe, niż raport podstawowy.

W niektórych przypadkach weryfikacja numeru VIN może nie wykazać wszystkich napraw, w szczególności tych wykonywanych w nieautoryzowanych punktach. Pomimo wszystko, jest to zdecydowanie najlepszy sposób na sprawdzenie podstawowych informacji dotyczących pojazdu, a przede wszystkim na wykluczenie, czy pojazd nie został wcześniej skradziony. Taka informacja zawsze będzie widoczna, jeśli tylko kradzież została zgłoszona. Sprawdzenie numeru VIN chroni więc nabywcę przed ewentualnymi, niejednokrotnie poważnymi konsekwencjami zakupu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE