Reklama

Jak urządzić prostokątny pokój dla dziecka?

Opublikowano: pon, 28 lut 2022 17:15
Autor:

Jak urządzić prostokątny pokój dla dziecka? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Prostokątne pokoje, szczególnie spotykane na rynku wtórnym, posiadają nie do końca efektywne wymiary. Często są one wąskie i długie, co utrudnia wstawienie łóżka oraz innych mebli niezbędnych w pokoju dziecięcym. Aranżacja takiego pomieszczenia nie jest łatwa i wymaga często dobrego pomysłu. Poniżej przedstawiamy kilka podpowiedzi, które ułatwią urządzenie prostokątnego pokoju dla dziecka.

Kolory pomogą opanować przestrzeń

Od dawna stosowana jest prosta sztuczka, która pozwala zmienić niewymiarowe pokoje w bardziej przestrzenne. Wśród najlepszych inspiracji do pokoju dziecięcego o prostokątnych kształtach znaleźć można odpowiednie malowanie w ciemnych i jasnych kolorach. Ciemna barwa powoduje, że powierzchnie stają się sobie bliższe, co można wykorzystać, malując tak mniejsze ściany. Natomiast jasne barwy na dłuższych ścianach pozwolą je od siebie oddalić. W ten sposób pokój stanie się optycznie bardziej kwadratowy.

Istotne jest także odpowiednie doświetlenie całego pokoju. Warto wybrać mocniejszą lampę sufitową, która dobrze oświetli większą część pokoju. Zacienione obszary należy doświetlić światłem punktowym, najlepiej o ciepłej, białej barwie. Prawidłowe doświetlenie pomieszczenia potrafi dać niesamowite optyczne efekty.

Pasy są Twoim sprzymierzeńcem

Pasy potrafią poszerzać optycznie pokój 3 latka. Inspiracje wskazują na dobór pionowych żaluzji, rolet w paski, a nawet wykorzystanie tego wzoru przy wyborze tapet. W zależności od orientacji można uzyskać odwrotny efekt. Dlatego też poziome pasy na krótszej ścianie wizualnie ją poszerzą, natomiast na pozostałych zastosować można orientację pionową, która skróci perspektywę. Więcej tego typu porad znaleźć można w internecie, na stronie AboutDecor oraz podobnych. Warto sprawdzić pomysły innych, zanim przystąpi się samemu do tworzenia pokoju dziecięcego marzeń.

Odpowiednie umeblowanie pokoju dziecięcego

W przypadku wąskiego pokoju warto zminimalizować liczbę mebli. Minimalistyczny design zapewni więcej swobody i przestrzeni. Natomiast, jeśli chodzi o meble, które staną w prostokątnym pokoju dziecięcym, najlepiej stawiać na okrągłą lub kwadratową bryłę. Stawianie długich mebli wzdłuż długich ścian stworzy niekorzystny efekt tunelu. Korzystne jest także dobieranie jasnych, odbijających światło mebli, które dodatkową powiększą całą przestrzeń. Jak jednak zabrać się do ustawienia poszczególnych mebli?

  • Najbardziej istotnym meblem w każdym pokoju dziecięcym jest łóżko. Jest to dość długi mebel, który zazwyczaj trzeba ustawić wzdłuż długiej ściany, ponieważ inaczej się nie zmieści. Z tego powodu często zastępuje się łóżko kanapą lub wersalką z możliwością ich rozłożenia. Alternatywą jest ułożenie łóżka pomiędzy ścianami, na środku pokoju, równolegle do dłuższej krawędzi pokoju. Jeśli uda się pozostawić po obu jego stronach po 60 cm przejścia, będzie to rozwiązanie jak najbardziej funkcjonalne.
  • Biurko powinno zawsze stać w dobrze doświetlonym miejscu. Najlepsze miejsce zazwyczaj jest pod oknem.
  • Warto zakupić też wąską i wysoką szafę z przesuwnymi drzwiami, która doskonale się sprawdzi w wąskim pomieszczeniu, a jednocześnie pozostawi dość dużo wolnej przestrzeni dookoła.
W przypadku bardzo długich pokoi można rozważyć podzielenie ich na dwie części za pomocą podwieszanej zasłony. Dzięki temu obie części będą miały bardziej przyjazne proporcje. Wiele innych ciekawych pomysłów można znaleźć na takich stronach, jak AboutDecor, gdzie umieszczane są najciekawsze pomysły. Warto się nimi inspirować przy meblowaniu pokoju dziecięcego.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE