Reklama

Jak walczyć z odwodnieniem gdy dopadnie nas biegunka i wymioty?

Opublikowano:
Autor:

Jak walczyć z odwodnieniem gdy dopadnie nas biegunka i wymioty? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się odwodnienia u dorosłych i dzieci są wymioty oraz biegunka. Trzeba wtedy pamiętać o tym, aby odpowiednio dbać o nawodnienie orgazmu, by nie dopuścić do stanu zagrażającemu naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Odwodnienie z tego powodu jest szczególnie niebezpieczne u małych dzieci oraz u osób starszych. Jak sobie zatem poradzić przy odwodnieniu spowodowanym biegunką i wymiotami?

Dlaczego odwodnienie jest tak niebezpieczne?

Jak to zostało wyżej wspomniane, odwonienie jest najbardziej niebezpieczne dla osób starszych i bardzo małych dzieci. Jednak i osoby dorosłe, w pełni sił, które borykają się z długotrwałą biegunką i wymiotami mogą się odwodnić, co prowadzi do osłabienia organizmu, a z czasem, gdy nie zareagujemy odpowiednio szybko może wpłynąć na nasze zdrowie, a także zagrozić życiu. Dlatego przy długotrwałej biegunce i wymiotach, szczególnie o ostrym przebiegu i gdy towarzyszy im gorączka, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który może zalecić uzupełnianie płynów i elektrolitów lub skierować do szpitala na leczenie związane z odwodnieniem i dostosowanym do przyczyny wystąpienia biegunki. Najczęściej hospitalizacji przy odwodnieniu wymagają dzieci i osoby starsze zarażone rotawirusami. Praktyczne porady radzenia sobie z wymiotami i biegunką u dzieci znajdziecie na stronie www.orsalit.pl

Jak sobie poradzić, gdy odwodnienie występuje przy biegunce i wymiotach?

Kiedy zauważymy pierwsze objawy odwodnienia u osoby cierpiącej na biegunkę i wymioty np. wzmożone pragnienie, suchość w ustach, bóle głowy, suchość skóry i błon śluzowych, a także „suchy” płacz, należy od razu reagować, by nie dopuścić do większego odwodnienia. Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku podanie wody czy elektrolitów może być niewystarczające. Nie można w trakcie wymiotów przyjmować jednorazowo dużej ilości wody czy pokarmów, gdyż to może powodować ponowne podrażnienie jelit, a co za tym idzie fale wymiotów czy biegunki, co spotęguje odwodnienie. Wodę i elektrolity należy podawać małymi porcjami np. łyżeczką od herbaty w odstępach co kilkadziesiąt sekund, aby woda z elektrolitami mogła się dobrze wchłonąć przez organizm (zobacz również "Elektrolity w organizmie – jak je uzupełniać?").

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE