Reklama

Jak wypełnić PIT 36? Skorzystaj z pomocy fachowców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak wypełnić PIT 36? Skorzystaj z pomocy fachowców - Zdjęcie główne

Jak wypełnić PIT 36? Skorzystaj z pomocy fachowców

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Coroczne składanie deklaracji PIT 36 spędza sen z powiek wielu Polaków. Jest to jedna z najczęściej wybierana form przez Polaków zajmujących się prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej i pracujących na etat. Zgodnie z przepisami, dotyczy rozliczenia na ogólnych zasadach podatkowych, czyli według tzw. skali podatkowej (17 proc. oraz 32 proc.).

Przy podatku dochodowym często dochodzi do błędów w deklaracjach. Wiele osób usiłuje złożyć niewłaściwy rodzaj dokumentu bądź wpisuje do niego nieprawidłowe dane. Ułatwieniem jest jednak PIT online, czyli możliwość wysłania dokumentów przez internet, bez wychodzenia z domu. Dzięki temu łatwiej można skorzystać z opcji e-PIT, w której podatki i całe rozliczenie obliczyć może specjalny Program PIT. Tobie pozostaje jedynie podać niezbędne dane i cieszyć się z ewentualnego zwrotu.

PIT 36

Co to jest PIT 36?

PIT 36 każdego roku wypełniają i składają do urzędu miliony Polaków, ale wielu z nich niestety musi po jakimś czasie zgłaszać się i korygować wysłane dokumenty, ponieważ zawierają one błędy. Często jest to źle wyliczony podatek dochodowy czy pensja wpisana w niewłaściwą rubrykę. Tak stresującej sytuacji jednak można łatwo uniknąć, np. rozliczając się online. 

Deklaracja dla osób rozliczających się na ogólnych zasadach, prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną przy zastosowaniu skali podatkowej

Deklaracja e-PIT jest możliwa do wypełnienia w domu, np. na laptopie. Wystarczy wykorzystać do tego program PIT, który ułatwi całą procedurę i sprawi, że na pewno nie dojdzie do żadnego błędu. 

Warto tu podkreślić, że PIT 36 wypełniają wszystkie osoby, dla których jedynym źródłem dochodu w ostatnim roku był przychód opodatkowany według skali podatkowej. Przedsiębiorcy mogą tam wpisać także inne swoje dochody, np. z pracy na etacie czy umowy zlecenie. 

Kto oprócz przedsiębiorców rozlicza PIT 36?

Z PIT 36 skorzystać mogą wszystkie osoby, które rozliczają swoje przychody według skali podatkowej, czyli według progów 17% i 32%. W takim przypadku formularz ten dotyczyć może również np. emeryta, rencisty czy zleceniobiorcy. 

Podkreślić tu jednak należy, że jeżeli wszystkie uzyskiwane przychody są zwolnione z podatku, nie jest wymagane składanie żadnej deklaracji. Jednocześnie, jeśli podatnik nie rozlicza się na zasadach ogólnych, powinien znaleźć inną deklarację, bo ta nie jest przeznaczona dla niego.

PIT 36 wybrać też powinny osoby, które odnotowały przychody z zagranicy, ale bez pośrednictwa polskich płatników.

Do kiedy rozliczyć PIT 36?

Roczna deklaracja podatku dochodowego powinna zostać złożona do urzędu do 2 maja 2022 roku i w pełni obejmować rok 2021. 

Osoby, które w ostatnim roku likwidowały działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, powinny złożyć zeznanie podatkowe na formularzu PIT 36. Nie muszą w nim natomiast wykazywać przychodów np. z działalności rolniczej (wyjątek to przychody z działów specjalnych produkcji rolnej) i innych, przewidzianych w przepisach.

Złóż PIT online. Program PIT obliczy podatki za Ciebie

PIT 36 online to wygodne rozwiązanie dla każdej osoby, która nie jest specjalistą w wypełnianiu deklaracji podatkowej. Korzystanie z tego programu pomaga w uniknięciu błędów, a podanie wymaganych danych sprawi, że użytkownik zakwalifikowany zostanie do wszystkich zniżek, które mu przysługują. 

To wygodna metoda, która pozwala na przeprowadzenie rocznego rozliczenia w kilka minut i to bez wychodzenia z domu. Nie martw się błędami, wezwaniami, tłumaczeniami i korektami - pozwól, by o wszystko zadbał program stworzony przez profesjonalistów. 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE