Reklama

Jak założyć aptekę online oraz jak prowadzić taką działalność?

Opublikowano:
Autor:

Jak założyć aptekę online oraz jak prowadzić taką działalność? - Zdjęcie główne

Apteka online

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Od lat obserwowany jest w Polsce wzrost jeśli chodzi o sprzedaż leków bez recepty oraz suplementów diety przez Internet. Działalność taką można postrzegać jako intratny biznes, przy czym jak się okazuje, trzeba spełnić szereg kryteriów, aby móc działać jako apteka online. Jakie warunki koniecznie należy spełnić, aby prowadzić taki podmiot zgodnie z prawem i dlaczego jest to tak istotne?

Apteka online i apteka stacjonarna

Pierwszym wymogiem jest to, aby apteka online współistniała z punktem stacjonarnym. Ma to związek z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, wedle którego sprzedaż wysyłkową farmaceutyków wydawanych bez recepty można prowadzić tylko i wyłącznie z punktu aptecznego lub apteki stacjonarnej.

 Niezbędne jest też oczywiście uzyskanie zezwolenia na otwarcie takiej działalności i w tym celu konieczne jest złożenie wniosku do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego. W takim dokumencie trzeba zawrzeć m.in. informacje o tym, kto ma pełnić funkcję kierownika placówki oraz opisać niektóre kwestie techniczne.

 

 Trzeba liczyć się też z tym, że uzyskanie zezwolenia to dodatkowo koszty finansowe i co istotne, istnieją w tym zakresie ograniczenia czasowe. W praktyce od uiszczenia stosownej opłaty ma się tylko 4 miesiące na to, aby otworzyć aptekę online. Większość kwestii praktycznych trzeba więc dobrze zaplanować zdecydowanie wcześniej tak, aby zdążyć przed upływem tego terminu.

 

Wymagania lokalowe apteki

W przypadku sprzedaży wysyłkowej z legalnej apteki online konieczne jest spełnienie szeregu wymogów praktycznych, aby rzeczywiście było to możliwe. Chodzi tu przede wszystkim o kwestie sanitarno-higieniczne, a także wyposażenie pozwalające na bezpieczne przechowywanie preparatów medycznych. Dotyczy to m.in. szaf chłodniczych lub lodówek do przechowywania farmaceutyków, choć są to wymogi, które musi spełniać po prostu każda apteka stacjonarna.

Dyżur farmaceutyczny

Kolejną kwestią jest to, że każda legalna apteka online musi zapewniać pacjentom możliwość skontaktowania się z farmaceutą poprzez infolinię. Jest to ważne w przypadku jakichkolwiek pytań związanych ze stosowaniem danego preparatu, które może mieć osoba sprawdzająca asortyment danego podmiotu na jego stronie internetowej. Oczywiście na stronach produktowych dostępne są opisy zawierające informacje od producenta, jednak jeśli pacjent ma jakiekolwiek wątpliwości w tym zakresie, pełniący dyżur farmaceuta pozwoli wyjaśnić te kwestie.

 Taki dyżur nie musi trwać przez całą dobę, a jedynie w określonych godzinach. Informacje w tym zakresie najczęściej można znaleźć na stronie głównej apteki online, ewentualnie w jej zakładce kontaktowej.

 

Współpraca z zaufanymi dostawcami

Choć przepisy nie narzucają spełnienia konkretnych wymogów w zakresie wysyłki leków z aptek online, to warto, aby założyciele tego typu podmiotów pamiętali o kilku kwestiach. Przede wszystkim konieczny jest wybór rzetelnie działających dostawców, którzy będą gwarancją nie tylko szybkiego czasu dostawy, ale i bezpieczeństwa farmaceutyków.

 Okazuje się, że w Polsce istnieją przedsiębiorstwa, które specjalizują się stricte w dostawach leków i dbają o bezpieczeństwo takich preparatów. Jest to możliwe dzięki temu, że posiadają m.in. specjalne opakowania izotermiczne i chłodnicze kontenery. Sprawia to, że możliwe jest przechowywanie i przewożenie farmaceutyków w optymalnych warunkach tak, aby zachowały one swój fizykochemiczny skład. Ma to kluczowe znaczenie zwłaszcza latem, w czasie szczególnie wysokich temperatur.

 

Jak widać apteka online nie może być otwarta przez przypadkowe osoby. Aby bowiem było to możliwe, trzeba spełniać szereg naprawdę istotnych kryteriów, które pozwolą na to, aby preparaty bez recepty były pozyskiwane ze sprawdzonych źródeł oraz wysyłane w bezpieczny sposób.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE