Reklama

Jak zdobyć świadectwo kierowcy w Polsce?

Opublikowano:
Autor:

Jak zdobyć świadectwo kierowcy w Polsce? - Zdjęcie główne

świadectwo kierowcy

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Branża transportowa w Polsce jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi gospodarki. Od kilku już lat obserwujemy spory napływ kierowców z byłych państw ZSRR, najczęściej z Białorusi i Ukrainy. Przedsiębiorcy zatrudniający takich specjalistów muszą jednak pamiętać, że aby taki kierowca mógł legalnie prowadzić pojazd, musi posiadać m.in. świadectwo kierowcy. Podpowiadamy, jak uzyskać taki dokument?

Na wstępie należy się pewne wyjaśnienie. Otóż świadectwo kierowcy bardzo często mylone jest ze świadectwem kwalifikacji kierowcy, podczas gdy są to zupełnie odrębne dokumenty, których nie można traktować zamiennie.

Dla kogo świadectwo kierowcy?

Świadectwo kierowcy jest dokumentem, którego wymóg posiadania dotyczy wszystkich kierowców spoza terenu Unii Europejskiej. Dlatego też chcąc zatrudnić taką osobę w swoim przedsiębiorstwie transportowym, właściciel firmy musi wystąpić o takie pozwolenie dla niego. Wydawaniem świadectw transportowych zajmuje się Główny Inspektorat Transportu Drogowego, a samo pozwolenie ważne jest przez 5 lat od daty jego wydania.

Co jest potrzebne do uzyskania świadectwa kierowcy?

Świadectwo kierowcy stanowi w rzeczywistości ostatni z etapów, jakie trzeba przejść aby rozpocząć legalną pracę na takim stanowisku na terenie Unii Europejskiej. Jest to spowodowane tym, że do wniosku o jego wydanie konieczne jest dołączenie wielu innych dokumentów, o których wydanie wnioskuje się wcześniej.

Sam wniosek o wydanie świadectwa kierowcy, poza danymi firmy na rzecz której będzie pracował, a także samego kierowcy, należy wskazać okres, przez jaki ten dokument ma być ważny. Czas ten nie może jednak przekroczyć 5 lat.

Dodatkowo, prawo wymaga aby do wniosku dołączyć oryginał zaświadczenia o zatrudnieniu. To właśnie ten dokument poświadcza, że dana osoba będzie pracowała na stanowisku kierowcy, a także spełnia on wszystkie niezbędne wymogi, aby wykonywać ten zawód. Kolejnym dokumentem związanym zatrudnieniem jest kopia potwierdzenia ubezpieczenia społecznego.

Lista załączników jest jednak dłuższa. Kolejnymi dokumentami wymaganymi są: kopia orzeczenia lekarskiego i psychologicznego, kopia prawa jazdy czy paszportu. Składając taki dokument, jako właściciel firmy transportowej, jest się zobowiązanym do dostarczenia licencji transportowej na wykonywanie przewozów międzynarodowych.

Jak szybko uzyskać świadectwo kierowcy?

Cały proces uzyskania tego pozwolenia, wraz z listą wszystkich wymaganych załączników sprawiają, że może to pochłonąć naprawdę wiele czasu. Prowadząc tak dynamiczny biznes jak firma transportowa, zwyczajnie może zabraknąć zasobów na to, aby się tym zająć. Dlatego warto skorzystać z pomocy podmiotów, które zajmują się tym zawodowo. Firma BOS Licencje Transportowe pomaga w uzyskaniu świadectwa kierowcy. To nie wszystko. Specjaliści z BOS są skuteczni również jeśli w grę wchodzi licencja transportowa i jej uzyskanie. Przekonaj się sam i zobacz, jak wiele możesz zyskać na współpracy z nimi.

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE