Jak znaleźć legalną pracę w Norwegii? 6 najważniejszych kroków

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak znaleźć legalną pracę w Norwegii? 6 najważniejszych kroków - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Szukasz pracy w Norwegii? Legalna posada to gwarancja stałej pensji i możliwość skorzystania z licznych przywilejów, w tym z ubezpieczenia w Norwegii. Dlatego już teraz sprawdź, jak znaleźć legalną pracę w Norwegii. Poznaj 5 kluczowych kroków, jakie należy wykonać.

Legalna praca w Norwegii – 5 kroków, jak znaleźć legalną pracę w Norwegii

Norwegia jest krajem, który przyciąga nas Polaków do pracy oraz do zamieszkania tam na stałe. Wysokie zarobki, korzystne ulgi podatkowe i zapierające dech w piersi krajobrazy, sprawiają, że dla wielu osób to doskonałe warunki do życia. Szukasz pracy np. jako dekarz? Norwegia to kraj, gdzie znajdziesz całkiem sporo ofert pracy na tym i w wielu innych zawodach. Najważniejsze jest to, aby wiedzieć, gdzie szukać pracy i co zrobić, aby pracować legalnie w kraju fiordów.

Znajdź pracę jeszcze w Polsce

Przeprowadzka do nowego kraju jest na tyle stresująca, że warto sobie tę sytuację odrobinę ułatwić. Dlatego najlepiej poszukaj pracy jeszcze przed wyjazdem z Polski. Gdzie rozpocząć poszukiwanie pracy w Norwegii?

  • Znajdź pracę w norweskiej agencji pracy.
  • Jeśli nie znasz języka norweskiego i angielskiego, rozpocznij poszukiwanie pracy w Norwegii na polskich portalach z ofertami pracy.
  • Odwiedź także portale międzynarodowe, w których zamieszczone są oferty pracy w Norwegii. Spójrz na oferty także na norweskich portalach np. Finn.no oraz Jobbsafari.no.
  • Popytaj znajomych, którzy mają doświadczenie związane z pracą w kraju fiordów.
Oczywiście swoje poszukiwania możesz rozpocząć po prostu od wpisania w Google frazy „praca dekarz Norwegia”, tam zostaną wyświetlone dla Ciebie już typowo oferty pracy jako dekarz w Norwegii.

Norwegia praca dekarz – Najpierw podpisz umowę o pracę

Znalazłeś pracę dla dekarza w Norwegii? W takim razie czas podpisać umowę, bo to pierwszy bardzo ważny krok, aby legalnie pracować w Norwegi jako dekarz. Pamiętaj, aby w międzyczasie zacząć rozglądać się także za mieszkaniem czy domem, w którym Ty, a może też Twoja rodzina rozpoczniecie nowy rozdział w swoim życiu. Umowa podpisana? Jeszcze zanim zaczniesz pracę jako dekarz, zajmij się formalnościami. W tym celu udaj się do kilku urzędów, o których dowiesz się w dalszej części tego artykułu.

Złóż wniosek o kartę podatkową

Kiedy otrzymasz umowę od swojego pracodawcy w Norwegii, pierwszym krokiem, który musisz podjąć, jest udać się do lokalnego urzędu podatkowego, zwanej Skattetaten, aby złożyć wniosek o kartę podatkową, znana jako Skattekort, oraz D-nummer. To absolutnie konieczne, ponieważ brak tej karty może skutkować potrąceniem podatku w wysokości nawet połowy Twojego wynagrodzenia.

Aby uzyskać swoją kartę podatkową, konieczne jest osobiście odwiedzić urząd Skattetaten. Warto zaznaczyć, że podczas tej wizyty urzędnik również przeprowadza proces weryfikacji Twojej tożsamości. Pamiętaj, że w norweskim Urzędzie Skarbowym nie można załatwiać spraw bez wcześniejszego umówienia spotkania. Dlatego ważne jest, aby przed wizytą skontaktować się z urzędem i umówić się na odpowiedni termin.

Praca Norwegia – Uzyskaj D-nummer i załóż konto w norweskim banku

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, musisz zadbać także o uzyskanie D-nummer, czyli norweskiego numeru tymczasowego, który jest przypisywany osobom spoza Norwegii. Składa się on z 11 cyfr, z których pierwsze 6 oznacza datę urodzenia. Ten numer jest przyznawany osobom, które są zobowiązane do płacenia podatków w Norwegii. Zgodnie z wytycznymi, numer tymczasowy powinien być używany przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.

Ważne jest także założenie konta w norweskim banku. Popularnym wyborem są takie banki jak SpareBank, DNB oraz Danske Bank.

Zarejestruj pobyt w Norwegii

Jeśli planujesz osiedlić się lub podjąć pracę w Norwegii na okres dłuższy niż 3 miesiące, konieczne jest zarejestrowanie swojego pobytu w miejscowym urzędzie policji. Niemniej jednak rejestracja sama w sobie nie gwarantuje uzyskania wymaganego zezwolenia na dłuższy pobyt. Warto pamiętać, że przebywanie w Norwegii przez okres dłuższy niż 3 miesiące bez odpowiedniej rejestracji może skutkować nałożeniem grzywny.

Rejestracja pobytu uzależniona jest m.in. od tego, na jak długi okres masz umowę o pracę. 

Potwierdź swoje wykształcenie zawodowe

W Norwegii istnieje możliwość uznanie kwalifikacji zawodowych lub wyższego wykształcenia zdobytych za granicą. Procedura ta polega na złożeniu wniosku do NOKUT, norweskiego organu odpowiedzialnego za tę kwestię. Jednak zanim przystąpisz do składania wniosku, warto sprawdzić, czy Twoje kwalifikacje zawodowe lub wykształcenie mogą zostać uznane w Norwegii. Dlaczego jest to istotne? Otóż wiele zawodów w Norwegii wymaga posiadania oficjalnego uznania kwalifikacji, a uzyskanie tego uznania może przynieść szereg korzyści.

Na przykład uznanie kwalifikacji zawodowych może prowadzić do wzrostu zarobków lub do przyspieszenia procesu znalezienia pracy w Norwegii. Dlatego poświęcić kilka chwil i skontaktuj się z urzędnikami w NOKUT.

Tekst powstał przy współpracy z Arturem Jemiołem z Jobbassistanse.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE