Reklama

Jak znaleźć numer księgi wieczystej?

Opublikowano:
Autor:

Jak znaleźć numer księgi wieczystej? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Planując zakup działki czy mieszkania warto wcześniej zapoznać się z księgą wieczystą nieruchomości, aby mieć pewność, że jej stan prawny nie budzi zastrzeżeń. Księgi wieczyste są łatwo dostępne dla każdego. Wystarczy tylko znać numer księgi wieczystej. Gdzie go znaleźć?

Księga wieczysta każdej nieruchomości to przede wszystkim takie informacje jak dokładny opis nieruchomości, jej lokalizacja oraz dane na temat tego, kto jest właścicielem nieruchomości i jak wszedł w jej posiadanie. Bardzo ważne z punktu widzenia osoby, która planuje zakup nieruchomości będzie sprawdzenie, czy na nieruchomości nie ciążą żadne prawa osób trzecich, takie jak prawo pierwokupu, roszczenie o przeniesienie własności, a także ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością w przyszłości jak np. hipoteka.

Warto pamiętać, że informacje znajdujące się w księdze wieczystej są wiążące. Oznacza to, że prawa wpisane do księgi mają pierwszeństwo przed innymi prawami i to one będą rozstrzygające w sytuacji jakiegokolwiek sporu o stan prawny nieruchomości. Od niedawna księgi wieczyste są dostępne w wersji elektronicznej, tym samym stały się łatwiej dostępne i bardziej powszechne. Księgę wieczystą można bezpłatnie pobrać z serwisu prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości (System EKW). Księgi wieczyste w Polsce są jawne, każdy może mieć do nich dostęp, wystarczy tylko znać numer odpowiedniej księgi.

Numer księgi wieczystej. Gdzie go znaleźć?

Numer księgi wieczystej jest widoczny na wszystkich dokumentach dotyczących nieruchomości np. akcie notarialnym czy pismach sądowych. Numer księgi składa się zawsze z trzech części. Pierwsze 4 znaki numeru księgi to kod wydziału Sądu Rejonowego prowadzącego księgę, następne 8 cyfr to numer księgi nadawany zgodnie z repertorium ksiąg w danym sądzie, a ostatnia cyfra numeru księgi to nadawana automatycznie cyfra kontrolna. Jeśli nie mamy dostępu do dokumentów nieruchomości, to numer księgi wieczystej można też uzyskać składając wniosek do Wydziału Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Starostwa Powiatowego lub skontaktować się z Sądem Rejonowym właściwym dla miejsca położenia nieruchomości. W obu przypadkach należy jednak wykazać się interesem prawnym do nieruchomości, takim jak np. udział w postępowaniu spadkowym. Takie rozwiązanie wymaga jednak czasu, gdyż na rozpatrzenie wniosku zazwyczaj długo się czeka.

Dużo łatwiejszym sposobem będzie wyszukanie numeru księgi wieczystej w Internecie. Aby to zrobić wystarczy w odpowiednią wyszukiwarkę wpisać numer działki czy adres nieruchomości, dla której chcemy znaleźć księgę wieczystą. Jeśli korzystamy z wyszukiwania numeru księgi wieczystej po numerze działki, to warto zwrócić uwagę, aby prawidłowo go wpisać. Numer działki składa się z ciągu cyfr, które określają województwo, powiat, gminę oraz okręg ewidencyjny wraz z indywidualnie przypisanym do każdej nieruchomości identyfikatorem działki ewidencyjnej. Dokładną instrukcję, jak znaleźć numer księgi wieczystej po adresie lub numerze działki można znaleźć w artykule https://ksiegi-wieczyste.org/jak-znalezc-numer-ksiegi-wieczystej-po-adresie-lub-numerze-dzialki/. Numer działki precyzyjnie określa jej położenie w terenie i można go znaleźć na mapach np. w Internecie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy