reklama
reklama

Jakie cechy ma idealny opiekun w żłobku? Sprawdź czy nadajesz się do wykonywania tego zawodu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jakie cechy ma idealny opiekun w żłobku? Sprawdź czy nadajesz się do wykonywania tego zawodu - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Opiekun w żłobku to zawód, na który decydują się głównie kobiety. W społeczeństwie wciąż mocno zakorzeniony jest podział na kobiety, które zajmują się dziećmi i mężczyzn, którzy rzadko wybierają zawód związany z opieką. A już szczególnie w żłobkach. Aby opiekować się najmłodszymi dziećmi konieczne jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji. I są to ukończone określone kierunki studiów bądź też kursy. Zanim jednak zdecydujesz się na ten zawód, zapoznaj się ze specyfiką pracy. Nie należy ona do łatwych, ale daje mnóstwo satysfakcji.
reklama

 

Opiekun w żłobku to zawód, na który decydują się głównie kobiety. W społeczeństwie wciąż mocno zakorzeniony jest podział na kobiety, które zajmują się dziećmi i mężczyzn, którzy rzadko wybierają zawód związany z opieką. A już szczególnie w żłobkach.

Aby opiekować się najmłodszymi dziećmi konieczne jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji. I są to ukończone określone kierunki studiów bądź też kursy. Zanim jednak zdecydujesz się na ten zawód, zapoznaj się ze specyfiką pracy. Nie należy ona do łatwych, ale daje mnóstwo satysfakcji.

Dobry opiekun to cierpliwy i empatyczny człowiek

Dzieci, szczególnie te najmłodsze, chodzą własnymi ścieżkami. Nie mówią, a komunikują się pokazując, płacząc, co wymaga od opiekunów zaangażowania w relacje z każdym maluchem, by go poznać. I to na opiekunach między innymi spoczywa obowiązek przeprowadzania maluchów przez kolejne etapy rozwoju.

Cechy, które przydają się w pracy z dziećmi do trzech lat, to:

  • cierpliwość,

  • opiekuńczość,

  • wrażliwość,

  • empatia,

  • pozytywny stosunek do dzieci, ludzi, świata,

  • chęć niesienia pomocy,

  • spostrzegawczość,

  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z dziećmi.

  • Oprócz tych cech, przydaje się dobra kondycja fizyczna. Opiekun w żłobku musi mieć oczy dookoła głowy i szybko reagować na różne sytuacje. Jest to praca przez kilka godzin dziennie, praktycznie cały czas na nogach i w ruchu.

    Wymagania wobec opiekunów

    Zawód opiekuna w żłobku mogą wykonywać wyłącznie osoby, które ukończyły określone w ustawie kierunki studiów bądź też kurs. Na przykładzie kursu organizowanego przez: niania.pro, obejmuje on 200 godzin teorii i 80 godzin praktyki. Kurs nie tylko umożliwia podjęcie pracy w żłobku, ale również w domu prywatnym i klubie malucha. Przygotowuje do opieki nad małym dzieckiem, ale również wyposaża w umiejętności radzenia sobie w sytuacjach stresujących w pracy, wskazuje drogi rozwiązywania konfliktów pomiędzy dziećmi, uczy jak komunikować się z opiekunami dziecka. Obecnie zainteresowaniem cieszy się opiekun w żłobku kurs online. Można go połączyć z pracą czy edukacją w systemie dziennym na innym kierunku.

    Zalety pracy z dziećmi do lat trzech

    Czy są istoty bardziej szczere i naturalne na tym świecie, inne, niż małe dzieci? To one uczą nas patrzenia na świat w niezwykły sposób, pozytywnie, z zaufaniem, ciekawością. Mają coś co większość osób dorosłych zatraciła już w codziennym biegu. Opiekun w żłobku wykonuje ciężką, ale bardzo satysfakcjonującą pracę, której efekty widać gołym okiem. Prowadzi dziecko za rękę, uczy nowych rzeczy, zachęca do różnych zabaw, które wpływają na jego rozwój.

    Jest to zawód przyszłościowy, bo coraz więcej mam decyduje się na szybki powrót do pracy po urodzeniu dziecka.

    reklama
    reklama
    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

    e-mail
    hasło

    Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

    reklama
    Komentarze (0)

    Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

    Wczytywanie komentarzy
    reklama
    reklama