Reklama

Jakie zagrożenia czekają na psy latem?

Opublikowano:
Autor:

Jakie zagrożenia czekają na psy latem? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Lato to pora aktywnego spędzania czasu dla wielu osób. Pogoda sprzyja wyjazdom, co często wiąże się z godzinami spędzonymi na świeżym powietrzu. Jednak wśród wszystkich zalet wysokiej temperatury i słońca, kryje się też sporo zagrożeń dla czworonożnych pupili. Wiele z nich jest niebezpiecznych dla zdrowia psiaków, dlatego warto mieć je na uwadze podczas letnich zabaw z futrzakiem.

Upał i przegrzanie organizmu

Wysokie temperatury sprzyjają odwodnieniu organizmu. A woda, tak jak w przypadku człowieka, stanowi jeden z najważniejszych elementów w ciele zwierzaka. Dlatego w czasie upałów należy pamiętać o tym, aby zadbać o swojego pupila i uchronić go przed zagrożeniem. Najlepszym sposobem jest oczywiście zapewnienie mu odpowiedniej ilości wody, dopasowanej do jego masy ciała. Im psiak jest aktywniejszy, tym więcej płynów będzie potrzebował. Kolejnym zagrożeniem jest udar cieplny, będący konsekwencją przegrzania organizmu. Sytuacja ta ma miejsce w momencie, gdy temperatura ciała pupila przekroczy 39°C. Jakie sytuacje doprowadzają do przegrzania? Z pewnością nadmierny wysiłek fizyczny w nieodpowiednich warunkach atmosferycznych, zbytnia ekspozycja na działanie promieni słonecznych czy ograniczony ruch powietrza. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, należy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem (w Ostrowie Wielkopolskim działa np. gabinet http://leczymyzwierzaki.pl), który pomoże zwierzakowi i zastosuje konieczne środki.

Owady i inne stworzenia

Osy, szerszenie, komary czy kleszcze – wszystkie stanowią zagrożenie dla psa. Użądlenie może doprowadzić do opuchlizny pyska lub w skrajnych przypadkach nawet do trudności w oddychaniu. Warto więc uważać na to, gdzie wyprowadza się psa i czy w pobliżu nie znajdują się gniazda owadów. Jednak gorszym problemem mogą być kleszcze. Lato to pora, którą uwielbiają te pajęczaki i można spotkać je wszędzie tam, gdzie wychodzi się na spacer z futrzakiem – np. w lesie lub w trawie. Po powrocie z wycieczki trzeba więc dokładnie sprawdzić skórę psiaka i jeżeli znajdą się w niej kleszcze – natychmiast je usunąć. Jest to ważne chociażby z tego względu, że pajęczaki tego typu mogą roznosić groźne choroby, niebezpieczne dla życia i zdrowia ulubieńca.

Pozostałe zagrożenia

Lista zagrożeń czyhających na czworonogi jest jednak zdecydowanie dłuższa. Na co jeszcze należy uważać? Lato sprzyja grillowaniu i innym wieczornym imprezom, po których niekiedy pozostają nieposprzątane resztki jedzenia oraz kawałki szkła. Należy więc dobrze dobierać miejsca na spacery czy niedzielne wypady na grilla w plenerze. Spacerując z futrzakiem po nowych, nieznanych dla opiekuna terenach, powinno uważać się także na zbiorniki wodne, w których, poza zanieczyszczeniami, mogą kryć się glony i sinice. W trawach często napotkać można też trujące rośliny, dlatego zaleca się spacerowanie po sprawdzonych terenach lub przeznaczonych dla zwierząt.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE