Reklama

Jastarnia - co warto zobaczyć?

Opublikowano:
Autor:

Jastarnia - co warto zobaczyć? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Jastarnia na półwyspie helskim od wielu lat przyciąga rzesze turystów. Jej atutem są piękne plaże i wiele atrakcji turystycznych, kuszą też wysokiej jakości, przygotowane dla turystów apartamenty. Jastarnia to też jedna z tych nadmorskich miejscowości, gdzie możemy spędzić czas nie tylko na plaży czy jedząc popularną rybkę.

Plaże to niewątpliwy atut Jastarni, podobnie jak każdej miejscowości nadmorskiej. To dla nich głównie przyjeżdżają nad Bałtyk turyści, którzy jednak inaczej niż w miejscowościach turystycznych w Chorwacji czy ogólnie na południu Europy nie mają gwarancji słonecznej pogody.

Jednak apartamenty Jastarnia atrakcyjne także, kiedy słońce skryje się za chmurami, a z nieba pada deszcz. Wartą obejrzenia jest przede wszystkim charta rybacka, która została zbudowana w 1881 roku z powyrzucanych przez morze resztek rozbitych okrętów. Tego typu „budowanie” było wówczas niezwykle popularne. W środku znajdziemy oryginalne wyposażenie tradycyjnej chaty rybackiej. Możemy tu zobaczyć też sprzęty, które pochodzą nawet z XV wieku, dużo jest też młodszych i takich z wieku XIX. Ciekawostką jest to, że po muzeum oprowadza gawędziarz i poeta kaszubski Marian Selin. Podobne atuty ma Muzeum Pod Strzechą, które jest własnością prywatną pana Juliusza Strucka, który jest jednocześnie wielkim fanem sprzętów rybackich, które pozostawały w użyciu do zeszłego wieku. Jednocześnie turyści mogą tu odwiedzić zakład szkutniczy, który był wykorzystywany przez właściciela do remontowania dawnych łodzi rybackich.

Dla wielbicieli spacerów zbudowano w 2005 roku bardzo nowoczesne i eleganckie molo, które ma prawie sto dwadzieścia metrów długości. Molo jest swoistym przedłużeniem głównej arterii miasta i znajdują się przy nim liczne punkty gastronomiczne takie jak smażalnie ryb, puby, cukiernie, lodziarnie, czy kawiarnie. Swoje miejsce znalazły tu również wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz szkółki windsurfingu. To jednocześnie jest to miejsce, gdzie życie tętni w Jastarni przez całą dobę, a przynajmniej do bardzo późnych godzin nocnych. Ciekawym doświadczeniem jest też zwiedzanie portu w Jastarni. Został on zbudowany w 1926 na potrzeby polskiego rybołówstwa. W zachodniej części portu cumują łodzie rybackie, kutry oraz statki żeglugi przybrzeżnej, natomiast w części wschodniej znajduje się baza płetwonurków oraz ośrodek żeglarstwa sportowego. Olbrzymią atrakcją jest obejrzenie słynnego żaglowca, który przez wiele lat służył do odbywania rejsów rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych. Ostatecznie warto też zwiedzić okoliczne lasy. W nich możemy znaleźć pozostałości drugiej wojny światowej i budowlę związane z obroną helskiego wybrzeża. Zwiedzenie bunkrów czy pozostałości stanowisk obrony będzie olbrzymią frajdą zwłaszcza dla osób młodszych, którzy zawsze entuzjastycznie reagują na zabytki tego typu. Sam pas nadmorski i lasy położone nieopodal Jastarni to też doskonałe miejsce na piesze wycieczki. Jeśli natomiast dysponujemy rowerami, jesteśmy w stanie bardzo szybko przedostać się na Hel, gdzie zwiedzić możemy choćby słynne fokarium.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE