Reklama

Jesteś smakoszem whisky? Sprawdź czy “to” wiedziałeś

Opublikowano:
Autor:

Jesteś smakoszem whisky? Sprawdź czy “to” wiedziałeś - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Whisky jest symbolem prestiżu i określonego statusu finansowego. To oczywiście przekonanie pochodzące z ubiegłego wieku, kiedy dostęp do niej był bardzo ograniczony. Obecnie butelkę whisky można kupić w każdym sklepie monopolowym i większych sklepach spożywczych. Znajduje coraz więcej amatorów, a więc warto coś o niej wiedzieć.

Historia whisky w kilku zdaniach

Ojczyzną whisky jest Irlandia, gdzie już w VII w. tamtejsi mnisi zaczęli produkcję napoju z jęczmienia nazywanego wodą życia (po łacinie aqua vitae), który służył wyłącznie do celów leczniczych. Z biegiem czasu zyskał na popularności i jego produkcja rozprzestrzeniła się także w innych krajach. W dawnej Polsce była to popularna okowita. Ale największy kunszt w jej produkcji obok Irlandczyków osiągnęli Szkoci. Zawsze produkcja whisky poddawana była ostremu reżimowi technologicznemu i podlegała kontroli.

Najpopularniejsze whisky świata

Wraz z upływem czasu umiejętność produkcji whisky przejmowały różne kraje opracowując jednak własne receptury, czasami znacząco odbiegające od irlandzkiego pierwowzoru. Obecnie najlepsze gatunki whisky pochodzą z:

 • Irlandii,

 • Szkocji,

 • Stanów Zjednoczonych,

 • Whisky irlandzka produkowana jest wyłącznie z jęczmienia i poddawana trzykrotnej destylacji. Okres leżakowania to minimum trzy lata. Najpopularniejsze marki: Jameson, Paddy, Powers, Redbreast, Midleton Very Rare.

  Whisky szkocka produkowana jest ze słodu jęczmiennego lub mieszanki innych zbóż. Podobnie jak irlandzka musi być leżakowana przez minimum 3 lata w dębowych beczkach. Alkohol stanowi minimum 40% objętości. Najpopularniejsze marki: Ardbeg, Glenmorangie, Jonnie Walker.

  Amerykańskie gatunki whisky pochodzą głównie ze stanu Kentucky, którego warunki uznano za najlepsze do produkcji szlachetnego trunku. Whisky amerykańska produkowana jest z kukurydzy i bardzo często używa się wobec niej określenia bourbon (od nazwy największego ośrodka produkcji). Najpopularniejsze marki: Jack Daniel`s, Tennesse, Jim Beam.

  W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywa whisky pochodząca z Japonii, która wzorowana jest na produkcji szkockiej.

  Zamów online whisky z bezpiecznym dowozem: https://alkohol-online.pl/21-whisky

  Single malt czy blended

  Oba rodzaje whisky różnią się przede wszystkim głównym surowcem i sposobem produkcji. Single malt produkowana jest z jednego rodzaju słodu i dojrzewająca w jednej beczce, produkowana jest też jednej destylarni. Blended to natomiast mieszanka pochodząca z różnych słodów, nie tylko jęczmiennych. Może być mieszanką whisky produkowanej przez kilka destylarni. Rodzaj słodu nie przesądza o jakości whisky, zarówno single malt, jak i blended mają swoich smakoszy, dla whisky najważniejszy jest czas leżakowania i beczka.

  Udostępnij na:
  Facebook
  wróć na stronę główną

  ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

  e-mail
  hasło

  Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE