Reklama

Karta EKUZ - czym jest i jak ją wyrobić?

Opublikowano:
Autor:

Karta EKUZ - czym jest i jak ją wyrobić?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle

Karta EKUZ z pewnością jest jednym z elementów, w które wyposażyć się powinien każdy turysta oraz osoba ucząca się czy pracująca poza granicami swojego kraju, a na terenie Unii Europejskiej. Sam skrót może brzmieć tajemniczo, jednak słysząc pełną nazwę Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, z pewnością wszystko stanie się jasne. Pozostaje zatem jeszcze pytanie, w jakich przypadkach karta EKUZ okaże się przydatna i jak szybko i bez zbędnych komplikacji można ją wyrobić.

  1. Czym jest karta EKUZ i na terenie których krajów obowiązuje?
  2. Jak wyrobić kartę EKUZ?
Lecąc na wakacje czy przebywając przez dłuższy czas poza granicami kraju, wszystkim z pewnością zależy na tym, by czuć się bezpiecznie. Każda wizyta w szpitalu budzi emocje i wywołuje zdenerwowanie, karta EKUZ jednak sprawi, że znaczna część problemów nie będzie już na naszej głowie. Dzięki niej będziemy mogli spokojnie skupić się na zwiedzaniu, pracy czy nauce, bez zbędnych trosk.

Czym jest karta EKUZ i na terenie których krajów obowiązuje?

Karta EKUZ zapewnia nam korzystanie ze świadczeń zdrowotnych w czasie naszego pobytu poza granicami kraju, zarówno w przypadku wyjazdów wakacyjnych, jak i tych w celach edukacyjnych czy zawodowych. Wyrobienie jej zapewnia nam możliwość skorzystania z opieki zdrowotnej, jeśli okaże się ona niestety niezbędna.

Obowiązuje ona na terenie całej Unii Europejskiej oraz w krajach do niej nienależących, jednak zjednoczonych w ramach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Karta EKUZ obowiązuje przez okres 12 miesięcy od daty jej wyrobienia, a w przypadku emerytów czas ten zwiększa się do 5 lat. Pamiętać należy także, że nie jest ona równoznaczna z ubezpieczeniem turystycznym, a pozwala na odzyskanie pewnej części środków poświęconych na leczenie za granicą. Nie pokrywa kosztów ratownictwa oraz kosztów transportu powrotnego do kraju. Więcej informacji na temat karty EKUZ znajdziemy pod adresem ekuz.com.pl.

Jak wyrobić kartę EKUZ?

Wyrobienie karty EKUZ jest proste szybkie i nic nie kosztuje. Musimy jedynie wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go w naszej placówce NFZ lub jego skan wysłać mailem do odpowiedniego oddziału. Wszystkie osoby uczące się powinny do wniosku dołączyć również kopię swojej legitymacji lub zaświadczenia potwierdzającego trwającą edukację.

Karta wydawana jest bezpłatnie i zwykle odebrać ją można już po kilku godzinach od złożenia wniosku, bądź w najbliższych dniach roboczych. Trzeba jednak pamiętać, że w okresach przedwakacyjnych i sezonach urlopowych składanych pism jest znacznie więcej, co wpłynąć może na wydłużony czas realizacji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE