Reklama

Karta kredytowa - jak działa i czy warto z niej korzystać?

Opublikowano:
Autor:

Karta kredytowa - jak działa i czy warto z niej korzystać? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Osoby aktywnie korzystające ze środków płatniczych bardzo chętnie stosują wszelakie dostępne usługi ułatwiające zakupy i korzystanie z usług. Co powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na posiadanie karty kredytowej?

Czym jest karta kredytowa i jak działa?

Mówiąc o tym, czym jest karta kredytowa, warto zacząć od tego, czym nie jest. Wiele osób nie jest do końca pewnych, czym różni się od innych kart powiązanych z bankami. Karty płatnicze (nazywane bankomatowymi) stanowią niejako klucz pozwalający na płacenie w sklepach i wypłacanie pieniędzy w bankomatach za pomocą środków dostępnych na naszych kontach osobistych (ROR). Z reguły dysponujemy jedynie posiadanymi środkami, których nie możemy przekroczyć. Dodatkowe usługi są w stanie wytworzyć debet, jednak nie jest on tak korzystnie spłacany jak w przypadku kart kredytowych. Karty przedpłacone prepaid mają podobne funkcje płatnicze - są niejako portfelem do korzystania z uprzednio przelanych na nie środków, ale nie są bezpośrednio powiązane z kontem bankowym. Taki produkt nadaje się zarówno jako metoda wypłacania pieniędzy na kieszonkowe dla dziecka (powyżej 13 roku życia), jak i osób, które obawiają się nosić kartę prowadzącą do głównego konta. Karta kredytowa jest natomiast rodzajem portfela zawierającego pieniądze banku, które nie należą do nas i potencjalnie możemy je pożyczyć w razie potrzeby. To, ile możemy użyć środków jest oznaczone jako limit karty. Jeśli spłacimy zadłużenie w wyznaczonym terminie bezodsetkowym, to portfel jest znowu pełny, a my nie ponosimy z tego tytułu kosztów.

Czy warto korzystać z kart kredytowych?

Karty kredytowe często wiążą się z opłatami za jej wydanie oraz stałymi kosztami. Banki konkurują ze sobą, stosując rozmaite promocje polegające na zniwelowaniu lub ograniczeniu tych kosztów. Opłaty za wydanie są najczęściej unikane przez spełnienie warunków typu wykonanie specyficznych operacji w czasie np. jednego miesiąca od rozpoczęcia usługi. Koszty stałe powinny oscylować w okolicach 100 złotych rocznie (czasem będzie to tylko kilkadziesiąt złotych). Dodatkowo mogą dojść opłaty za ubezpieczenie (przeważnie opcjonalne) oraz za przekroczenie limitu. Pieniądze, z których korzystamy, traktowane są jako pożyczka w momencie, kiedy przekraczamy bezodsetkowy termin spłaty i dopiero wtedy są obarczone kosztami. Przed zdecydowaniem się na tego rodzaju produkt, warto porównać wszelkie koszty w rankingu takim jak ten dostępny na stronie http://kredytowakarta.com.pl/ranking-kart-kredytowych/.

Podsumowując, karta kredytowa jest przydatnym narzędziem dla osób posiadających duże i nieregularne wydatki przy jednocześnie stabilnych i regularnych dochodach miesięcznych. Jest bezpieczna, kiedy mamy pewność, że bez problemu możemy dokonać spłaty zadłużenia w ciągu okresu bezodsetkowego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE