Reklama

Klarta Stor do małej sali przedszkolnej?

Opublikowano:
Autor:

Klarta Stor do małej sali przedszkolnej? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Wzrost świadomości dotyczącej związku pomiędzy stanem powietrza a zdrowiem dzieci sprawił, że w niektórych przedszkolach pojawiły się oczyszczacze. Nadal jednak wiele placówek opiekuńczo-wychowawczych ma problem ze znalezieniem urządzenia dostosowanego do swoich potrzeb. Czy wprowadzony właśnie na rynek oczyszczacz powietrza Klarta Stor może sprawdzić się w sali przedszkolnej?

Sprawdzone technologie filtrujące

Wybór oczyszczacza powietrza najlepiej rozpocząć od określenia rodzaju filtrów, w jakie musi być wyposażony, aby dobrze realizował swoje zadania. Urządzenia umieszczane w przedszkolach powinny radzić sobie przede wszystkim ze smogiem, zarówno tym powstającym w wyniku ogrzewania budynków, jak i z tak zwanym smogiem komunikacyjnym. Niezależnie od źródła emisji w skład smogu wchodzą pyły zawieszone PM2,5 i PM10, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) oraz lotne związki organiczne (LZO).

Nie istnieje jedna technologia, która radziłaby sobie z nimi wszystkimi, ale połączenie filtra HEPA oraz filtra węglowego pozwala usunąć te zanieczyszczenia z dokładnością bliską 100%. Co więcej, technologia HEPA jest skuteczna w walce z alergenami wziewnymi, a jak wynika ze statystyk, alergie stanowią coraz większy problem wśród dzieci. Węgiel aktywny natomiast pochłania również zanieczyszczenia gazowe takie jak dym tytoniowy albo formaldehyd czy toluen.

Klarta Stor została wyposażona zarówno w filtr HEPA, jak i filtr węglowy. Poza tym ich pracę wspomaga jonizator, który umożliwia usunięcie z powietrza wielu wirusów i bakterii, a jak wiadomo dzieci są szczególnie podatne na ich chorobotwórcze działanie.

Filtr węglowy i filtr HEPA do oczyszczacza powietrza Klarta Stor, fot. klarta.pl

Bardzo dobry stosunek wydajności do ceny

Technologia HEPA i węgiel aktywny to według wielu producentów obowiązkowy element systemu filtrującego. Dlaczego zatem tak trudno jest znaleźć dobre urządzenie do przedszkola? Głównym powodem tych problemów jest wydajność oczyszczania, która w sali przedszkolnej musi być znacznie wyższa niż w przypadku pomieszczeń mieszkalnych. Przepisy wentylacyjne obowiązujące w przedszkolach sprawiają bowiem, że zanieczyszczenia napływają do środka dużo szybciej, przez co modele o niskim przepływie powietrza nie radzą sobie z ich usuwaniem.

W większych salach przedszkolnych jedynym dobrym rozwiązaniem bywa umieszczenie dwóch lub nawet trzech oczyszczaczy powietrza. Zawsze wiąże się to z niemałymi nakładami finansowymi, dlatego w celu ich rozsądnego wykorzystania należy skoncentrować się na stosunku wydajności do ceny urządzenia.

Klarta Stor kosztuje 1099 zł, a jej CADR sięga 580 m³/h. W przypadku oczyszczaczy, które można spotkać już w niektórych przedszkolach, wartości te prezentują się następująco:

  • Philips AC5659/10 – cena 2779 zł, CADR 500 m³/h,
  • Ideal AP 40 – cena 2311 zł, CADR 480 m³/h,
  • Sharp KC-A60EUW – cena 2199 zł, CADR 396 m³/h.
Oczyszczacz powietrza oferowany przez firmę Klarta Poland jest zatem przynajmniej o połowę tańszy od tych modeli, a na dodatek przewyższa je pod względem wydajności. Łatwo obliczyć, że za kwotę 2198 zł można nabyć sprzęt o łącznej wydajności 1160 m³/h, a to dobry wynik nawet jak na salę przedszkolną o wielkości 40 m².

Oczyszczacz powietrza Klarta Stor, fot. klarta.pl

Skuteczność połączona z estetyką

Na koniec warto wspomnieć o kwestiach estetycznych, które podczas wyboru oczyszczacza powietrza zazwyczaj są pomijane. Większość urządzeń – w tym modele wspomniane powyżej – dostępne są tylko w jednym kolorze. Klarta Stor sprzedawana jest w czterech wersjach: białej, czarnej i złotej. Dzięki temu można zadbać zarówno o zdrowie dzieci, jak i o wygląd sali przedszkolnej, który także ma wpływ na samopoczucie najmłodszych. Oczyszczacz powietrza marki Klarta stanowi zatem dobrą propozycję dla przedszkoli i to nie tylko tych małych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE