Reklama

Kosiarki do niskiej trawy – jakie sprawdzą się najlepiej?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kosiarki do niskiej trawy – jakie sprawdzą się najlepiej? - Zdjęcie główne

Kosiarki do niskiej trawy – jakie sprawdzą się najlepiej?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Sezon na prace ogrodowe powoli się zaczyna, a co za tym idzie, trzeba będzie pomyśleć, czy wszystkie niezbędne narzędzia i urządzenia do pielęgnacji przydomowych terenów zielonych są sprawne i gotowe do działania. Jednymi z podstawowych maszyn, dzięki którym trawniki wyglądają schludnie, są bez wątpienia kosiarki do trawy.

Jaki rodzaj urządzenia wybrać? 

Kosiarka jest na tyle kluczowym elementem w aspekcie prawidłowego zadbania o przydomowy trawnik, że wybór tego typu urządzeń na rynku jest ogromny. Producenci wciąż wypuszczają do sprzedaży nowe wersje kosiarek do trawy, wyposażone w różnego rodzaju udogodnienia. Żeby nie pogubić się w tak szerokiej ofercie i wybrać optymalną ofertę, warto przed zakupem zastanowić się, na który rodzaj maszyny postawić w pierwszej kolejności. Kosiarki do trawy (https://www.stiga.pl/sklep/koszenie-trawnika/traktory-ogrodowe) można bowiem podzielić na kilka grup: 

• kosiarki ręczne, 
• kosiarki elektryczne, 
• kosiarki akumulatorowe, 
• kosiarki spalinowe, 
• roboty koszące. 

Głównym elementem, który rozróżnia powyższe rodzaje urządzeń, jest oczywiście sposób ich napędu. W przypadku wersji ręcznej sprawa jest prosta, noże tnące są wprawiane w ruch podczas ruchu kół kosiarki. Do koszenia wystarczy więc siła mięśni, co sprawia, że ten rodzaj kosiarek do trawy jest jednym z najprostszych urządzeń i przez to mało awaryjnych. Jest też o wiele tańszy niż pozostałe wersje. Jednak praca z nim może okazać się dużo trudniejsza, przez co kosiarki ręczne nie są zalecane do większych trawników. 

Kosiarki do trawy (https://www.stiga.pl/sklep/koszenie-trawnika/traktory-ogrodowe) z pozostałych kategorii są natomiast wyposażone w silnik – elektryczny lub spalinowy. Elektryczne wersje mogą być zasilane z gniazdka lub dzięki dołączonym akumulatorom. Ta druga opcja eliminuje ewentualny problem z dostępem do sieci elektrycznej. Dobrą wiadomość stanowi też fakt, iż obecnie kosiarki akumulatorowe nie są już tylko i wyłącznie przeznaczone do małych trawników. Wiele modeli jest bowiem wyposażonych w kilka akumulatorów, które mają dawać komfort pracy również w większych ogrodach. Kosiarki elektryczne stanowią najpopularniejszy rodzaj tych urządzeń. 

Natomiast w przypadku kosiarek spalinowych, motor zasilany jest paliwem. Taka maszyna sprawdzi się najlepiej przy oporządzaniu dużych trawników, w przypadku których da większą swobodę pracy niż model z poprzednio opisywanych grup. Znika bowiem problem podłączania przewodów elektrycznych lub ładowania akumulatorów. Również większa moc silnika, jaką uzyskuje się w kosiarkach spalinowych, jest nie bez znaczenia.  

Mocna, gęsta trawa nie będzie stanowić większego problemu dla tego typu maszyny. Błędnym będzie natomiast myślenie, że jest ona bezobsługowa. Silniki spalinowe powinny być bowiem regularne serwisowane, włącznie z cykliczną wymianą oleju. Poza tym są mniej ekologiczne i generują nieco większy hałas niż wersje elektryczne. 

Optymalna pielęgnacja niskich traw 

Roboty koszące to nowoczesna alternatywa dla wszystkich kosiarek, które do pracy wymagają towarzystwa człowieka. Robot porusza się po określonym terenie, wyznaczonym przez przewody ograniczające, dołączane do zestawu. Po skończonej pracy wraca do stacji dokującej, gdzie następuje jego ładowanie. Te urządzenia nie posiadają koszy na skoszoną trawę, ponieważ ich praca polega na częstym podcinaniu tylko krótkich części źdźbła, które opadając na trawnik, stanowią dla niego jednocześnie nawóz.  

Takie urządzenia są więc idealnym rozwiązaniem do pielęgnacji terenów, na których rośnie krótka trawa. Oprócz zawsze równo przystrzyżonej trawy zapewnią też oszczędność czasu, ale ich zakup będzie wiązał się z dużo większym wydatkiem niż w przypadku pozostałych modeli. Jednak również pozostałe typy urządzeń sprawdzą się jako kosiarki do niskiej trawy. Szczególnie jeśli koszony teren nie należy do największych. 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE