Reklama

Kotły na paliwo stałe – jaki wybrać?

Opublikowano:
Autor:

Kotły na paliwo stałe – jaki wybrać? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Ogrzewanie domu kotłami co na paliwa stałe to nadal najbardziej rozpowszechniony sposób na zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach w okresie jesienno-zimowym. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne. Koszty prądu lub gazu są wysokie i ciągle mają tendencję wzrastającą.

Kotły górnego spalania

To urządzenia przestarzałe, których produkcji już zaprzestano, ale nadal znajdują się w większości gospodarstw domowych. Ich największą wadą jest niska sprawność energetyczna wynosząca od 60 do 70%, co oznacza, że ponad 20% energii ulatuje przez komin. Kotły tego typu wymagają także częstej obsługi – co 4, 5 godzin trzeba dosypywać węgiel, inaczej kocioł wygaśnie i trzeba rozpalać na nowo. Największą ich wadą jest jednak szkodliwy wpływ na środowisko. To one przyczyniają się do powstawania niskiej emisji zanieczyszczeń i szkodliwego smogu. O popularności tych pieców decyduje przede wszystkim ich niska cena oraz fakt, że można palić w nich miał i węgiel gorszej jakości, czyli tańszy.

Kotły dolnego spalania

Zastosowano w nich inną technikę spalania, dzięki temu ich sprawność energetyczna przekracza 80%. Nie wymagają też tak częstej obsługi – wystarczy dołożyć węgiel co 12 godzin. Kotły dolnego spalania są znacznie przyjaźniejsze dla środowiska, chociaż ich normy nie spełniają kryteriów wyznaczonych dla klasy 5. Mimo swoich zalet nie są zbyt popularne, nie da się palić w nich miałem i węglem koksującym.

Kotły z podajnikiem

To zdecydowanie najwygodniejszy sposób na ogrzewanie domu. Proces spalania jest zautomatyzowany, sterowniki regulują temperaturę i dozowanie opału. Wystarczy raz na kilkanaście dni uzupełnić podajniki. Zaletą tych kotłów jest ich wysoka sprawność i dość czyste spalanie, a więc mała uciążliwość dla środowiska. Kotły te przystosowane są do spalania ekogroszku lub węgla o określonej wielkości. Mimo zastosowania nowych rozwiązań większość tych kotłów spełnia wymagania klasy 4.

Kotły 5 klasy

Producent kotłów CO, firma Kotly-Bialek.pl nie ma wątpliwości, że to właśnie kotły 5 klasy zdominują w najbliższych latach rynek grzewczy. Od 2018 roku tylko kotły spełniające normy 5 klasy mogą być produkowane. Zgodnie z wymaganiami określonymi w normie PN-EN 303-5:2012 kotły te cechują się wysoką sprawnością (ponad 90%), niską emisją tlenku węgla, substancji smolistych i pyłów zawieszonych PM. Kotły te muszą posiadać atesty potwierdzające spełnienie wszystkich parametrów. Kotły te przystosowane są do spalania pelletu lub ekogroszku wysokiej jakości i niskiej wilgotności – do 10%. Wszystkie zastosowane rozwiązania mają na celu ochronę środowiska i zmniejszenie trującego smogu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE