Każdy planując mieszkanie, chce mieć idealną kuchnię, która służy na wiele lat. Także chcemy urządzić ją w nowoczesnym stylu, który nie zmieni się wraz z modą. Jedną z opcji jest styl hampton, który od lat cieszy się popularnością i zachwyci każdego gościa swoją funkcjonalnością i szykiem. Czym jest i jak zaaranżować kuchnię, dowiesz się w tym artykule.
1. Czym jest styl hampton?
2. Kuchnia w stylu hampton
3. Na co zwrócić uwagę przy aranżowaniu?
Czym jest styl hampton?
Styl ten wywodzi się z nadmorskich miejscowości USA, gdzie bogaci mieszkańcy budowali swoje rezydencje. Cechuje się luksusem i jest połączeniem między elegancją i klimatem nadmorskim. Wnętrza są przytulne, ale także szykowne, złożone z elementów, które wydają się nie pasować do siebie. Łączy elementy klasyczne, art déco, styl rustykalny i elementy marynistyczne, dając idealną mieszankę luksusu i swobody. Ważne są naturalne materiały, takie jak drewno, len, kamień oraz dominują jasne barwy, takie jak biel, błękit czy beże, które kontrastują się z kolorem drewna czy granatu, przypominając nam krajobraz morski.
Kuchnia w stylu hampton
Najważniejszą cechą kuchni jest wspólna przestrzeń, łącząca jadalnię i kuchnię, tak zwana wyspa kuchenna. Dzięki temu zyskujemy dużo otwartej przestrzeni. Sprzęty AGD takie jak zmywarka, kuchenka czy lodówka muszą stanowić całość i często są wbudowane do blatów kuchennych, integrując się idealnie w wystrój kuchni. Typowe kuchnie w stylu hampton charakteryzują się spadzistymi sufitami, drewnianymi ścianami i marmurowymi blatami. Często szafki są drewniane i kontrastują z ciemnymi blatami. Ściany mogą zdobić mozaiki w kolorach morza, a szafki są oszklone i otwarte. Blat kuchenny powinien być marmurem, dając elegancji pomieszczeniu. Do wyspy kuchennej idealnie pasują drewniane stołki barowe lub taborety.
Na co zwrócić uwagę przy aranżowaniu?
Najważniejsza jest jakość materiałów. Są to stoliki i regały klasyczne wykonane z dobrej jakości drewna, marmuru czy szkła z licznymi dodatkami. Następnie warto wziąć pod uwagę kolorystykę. Dominująca jest tutaj estetyka morza i plaży, czyli beż, srebro, błękit i jako tło kolor biały. Motywy marinistyczne widoczne są w dodatkach, takich jak kotwice, muszelki czy statki. Jeśli chodzi o okna, powinny być duże, pozwalając na dotarcie dużej ilości światła. Wzory na tkaninach to najczęściej pasy marynistyczne i marokańska koniczyna. Można je wykorzystać na dywanie, poszewkach czy zasłonach. Oświetlenie to dopełnienie naszego wnętrza. Najlepiej sprawdzają się żyrandole, lampiony czy lampy stojące.