Reklama

Legalizacja pracy obcokrajowców w kilku prostych krokach

Opublikowano:
Autor:

Legalizacja pracy obcokrajowców w kilku prostych krokach - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Polskie firmy często decydują się na zatrudnienie cudzoziemców. Należy jednak pamiętać, że czynności te regulowane są przez konkretne przepisy prawne. Warto wiedzieć, co zrobić, by obcokrajowiec mógł podjąć pracę w danym przedsiębiorstwie.

Zezwolenie

Każdy właściciel firmy, które zatrudnić cudzoziemca, powinien złożyć odpowiedni wniosek do urzędu wojewódzkiego. W przypadku uzyskania odpowiedzi odmownej, organ odwoławczy stanowi minister do spraw pracy. Chcąc uzyskać zezwolenie, należy złożyć wniosek pisemny. Może on być dostarczony w formie papierowej lub elektronicznej. Każdy pracodawca zobowiązany jest ponadto do uiszczenia opłat. Jeśli właściciel firmy chce powierzyć cudzoziemcowi wykonywanie obowiązków na okres trzech miesięcy, musi on zapłacić 50 złotych. W przypadku dłuższej pracy kwota ta jest dwukrotnie większa. Rozpatrzenie wniosku przez wojewodę wiąże się z kolejnymi opłatami w wysokości 25 lub 50 złotych. Oprócz wniosku pracodawca powinien dołączyć specjalny test rynku pracy, stanowiący opinię starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych osobami, mieszkającymi w rejonie, w którym funkcjonuje dana firma. Warto pamiętać, że to pracodawca stanowi stronę postępowania o wydanie zezwolenia. W przypadku odmowy, cudzoziemiec nie może więc złożyć wniosku o ponowne rozpatrzenie decyzji. Pracodawca powinien jednak poinformować osobę, którą chce zatrudnić, o wynikach postępowania urzędowego, a także udostępnić cudzoziemcowi pismo, zawierające zezwolenie na pracę. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej https://www.tgc.eu/prawo-pracy.

Wsparcie prawników

Właściciele firm nierzadko decydują się skorzystać z pomocy profesjonalistów. Dzięki takim rozwiązaniom wszelkie formalności dopełniają prawnicy. Właściciel firmy nie musi więc martwić się, że w przypadku kontroli urząd może wykryć ewentualne nieprawidłowości. Kancelarie adwokackie oferują ponadto wsparcie dla obcokrajowców, którzy chcą zalegalizować pobyt swoich bliskich na terenie RP. Dzięki usługom firm pracodawcy mogą zalegalizować także pracę osób spoza obszaru Unii Europejskiej. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej https://www.tgc.eu/specjalizacje/obsluga-cudzoziemcow.

Zatrudnienie obcokrajowców w swojej firmie może przynieść wiele korzyści. Należy jednak pamiętać o dopełnieniu formalności. Bezpiecznym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej kancelarii, której oferta dostępna jest na stronie internetowej https://www.tgc.eu/.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE