Reklama

Legalne składowanie odpadów. Ile możemy zaoszczędzić?

Opublikowano:
Autor:

Legalne składowanie odpadów. Ile możemy zaoszczędzić? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Wszyscy produkujemy odpady. Nierzadko po skończonym remoncie salonu albo budowie domu, poczuciu satysfakcji towarzyszy też rozczarowanie bilansem finansowym całego przedsięwzięcia. Ukryte koszty piętrzą się, my zaś jesteśmy po prostu zmęczeni. Łatwo w takim momencie zdecydować, że nie mamy siły i pieniędzy, żeby pozbyć się wyprodukowanych przez siebie odpadów w sposób legalny. Zanim jednak popełnimy ten potencjalnie bardzo kosztowny błąd, zobaczmy, co grozi nam za nielegalne składowanie odpadów.

Jest wiele sytuacji, które mogą postawić nas w obliczu konieczności zutylizowania dużej ilości odpadów. Prace remontowe i budowlane, prowadzenie firmy lub przedsiębiorstwa czy po prostu niechęć płacenia za generowane śmieci to tylko niektóre z nich. Wywóz odpadów wiąże się co prawda z niewielkimi kosztami. Niektórzy jednak, mając dostęp do działki czy magazynu, wpadają na pomysł składowania tam niewygodnego balastu bez koniecznego zezwolenia.

Co grozi za nielegalne składowanie odpadów?

Na pierwszy rzut oka nielegalne składowanie i przetwarzanie odpadów może nie wydawać się poważnym wykroczeniem. Niektórzy nie wiedzą nawet, że grożą za to kary pieniężne. Zanim jednak zlekceważymy ten temat, przyjrzyjmy się ogromnym, administracyjnym karom pieniężnym, które mogą być zasądzone osobie nielegalnie składującej odpady. W skrajnych przypadkach mogą one sięgać nawet 1 000 000 złotych. Kilka lat temu podwyższeniu uległy minimalne wartości kar administracyjnych w wypadku stwierdzenia nielegalnego składowania odpadów. Oznacza to, że nawet za najmniejsze przewinienia w tej sprawie zapłacimy przynajmniej 10 000 złotych. Wcześniej kwota ta była aż dziesięciokrotnie mniejsza.

Koszty środowiskowe

Za nielegalne przetwarzanie odpadów grożą nam poważne konsekwencje prawne i finansowe. Jednak oprócz tego musimy liczyć się z kosztami, które ponosi środowisko naturalne, kiedy decydujemy się na takie działania jak na przykład palenie odpadów. Spalając niechciane śmieci, uwalniamy do atmosfery tysiące szkodliwych substancji i zatruwamy powietrze, którym oddychamy nie tylko my, ale też nasi sąsiedzi i bliscy. Tego typu toksyczna chmura nie zostaje w miejscu, ale rozrzedza się i rozprzestrzenia w powietrzu, więc palenie swoich śmieci na odludziu też nic nie rozwiązuje. Pogarszająca się jakość powietrza w Polsce bierze się niestety właśnie z takich nieodpowiedzialnych zachowań.

Jak legalnie pozbyć się odpadów?

Co więc robić, kiedy konieczny jest na przykład wywóz gruzu lub innych niewygodnych odpadów? Jedna z dostępnych nam w takiej sytuacji opcji to PSZOK, czyli Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Takie miejsce znajduje się w każdej gminie i świadczy mieszkańcom usługi w temacie utylizacji śmieci w dowolnych ilościach. PSZOK pozwoli nam więc pozbyć się zarówno pozostałości budowlanych czy remontowych, jak i odpadów zielonych, czy wielkogabarytowych. Pomimo że usługi świadczone w tych punktach normalnie wiążą się z opłatami, większość z nich pozwala raz do roku za darmo zostawić w ich rękach pozostałości po remoncie, o ile nie przekraczają one określonej objętości. Warto pomyśleć o tym zawczasu i zadzwonić do punktu, zanim wybierzemy się tam z naszymi odpadami, aby upewnić się, że mieścimy się w limicie objętym tą ulgą — oraz czy ulga na pewno obowiązuje.

Specjaliści od wywozu odpadów

Wszystkie te rozwiązania wydają się najbardziej ekologicznym i odpowiedzialnym wyjściem z sytuacji. Pozwalają też uniknąć ogromnych kar pieniężnych. Jednak co jeśli nie mamy możliwości dowiezienia swoich odpadów do PSZOKu? Czasami odpady są zbyt duże lub po prostu nie mamy dostępu do samochodu. A może zwyczajnie perspektywa umorusania swojego auta tynkiem, ziemią czy innymi produktami ubocznymi wywozu odpadów nie brzmi zbyt zachęcająco. W takim wypadku możemy zlecić takie zadanie specjalistom w tej dziedzinie. Jedną z firm, które załatwiają za klienta całą „brudną robotę”, jest Gruzo. Jeżeli zdecydujemy się na pomoc takiego przedsiębiorstwa, warto pamiętać, że jego oferta zawiera także inne usługi. Może ono na przykład dostarczyć kontenery na gruz, dzięki którym będzie nam prościej składować tego typu odpady w trakcie trwania remontu lub prac budowlanych. Nie trzeba nawet znać się na sprawach budowlanych, ponieważ reprezentanci firmy pomagają klientom dobrać odpowiedni rodzaj i gabaryt pojemników do ich przeznaczenia.

Mamy więc dostęp do wielu możliwości pozbywania się odpadów w sposób bezpieczny i legalny. Na szczęście nie ma więc żadnej potrzeby, żeby ryzykować ogromne kary finansowe i zanieczyszczanie środowiska.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE