Przetargi mieszkaniowe to nie to samo, co licytacje komornicze mieszkań
Na wstępie warto rozwiać pewien mit. Przetargi na mieszkania i licytacje komornicze mieszkań to nie to samo. Przetargi mieszkaniowe najczęściej organizują m.in. spółdzielnie mieszkaniowe, spółki Skarbu Państwa albo gminy, w których granicach położone jest dane mieszkanie. Nie musisz obawiać się jednak, że wygrywając przetarg, kupisz mieszkanie z rynku wtórnego z lokatorami.
Na czym polegają przetargi mieszkaniowe?
Cały proces zaczyna się zawsze od oficjalnego ogłoszenia przetargu na mieszkanie. W zależności od tego, kto go organizuje, informacje można znaleźć np. na tablicy ogłoszeń w urzędzie albo na stronie internetowej spółdzielni mieszkaniowej. Wiele jednostek publicznych rozpowszechnia te informacje w różnych kanałach komunikacji, dlatego jeśli szukasz mieszkania do remontu dla siebie albo jako inwestycję, najlepiej obserwuj pojawiające się informacje o przetargach mieszkaniowych. Pamiętaj, że jednostki samorządowe muszą publikować takie ogłoszenia w Internecie, a konkretnie w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP). Warto zaglądać również na systematycznie aktualizowaną ogólnopolską stronę Listaprzetargow.pl, na której znajdziesz nie tylko przetargi na mieszkania, lecz także na domy, lokale użytkowe, garaże czy działki.W ogłoszeniu o przetargu na mieszkania muszą znaleźć się informacje na temat organizatora przetargu, czyli podmiotu, do którego należy mieszkanie. Konieczne są też wszelkie dane o nieruchomości i jej dokładny opis. Z ogłoszenia dowiesz się m.in. o lokalizacji, metrażu i planie mieszkania, a także o stanie technicznym mieszkania i całego budynku. Zwróć jeszcze uwagę na termin i miejsce przetargu mieszkaniowego. W ogłoszeniu wskazany jest także termin oglądania mieszkania przez osoby zainteresowane oraz cena wywoławcza nieruchomości i wadium, które należy wpłacić, aby wziąć udział w przetargu. Organizator przetargu jest także zobowiązany do wyszczególnienia warunków, które należy spełnić, aby przystąpić do przetargu, a także warunków zawarcia umowy ze zwycięzcą przetargu.
Jak wziąć udział w przetargu na mieszkanie?
Informacje o tym, jakich formalności należy dopełnić i jak wysokie wadium wpłacić, aby wziąć udział w przetargu mieszkaniowym, znajdziesz w ogłoszeniu. Jako osoba fizyczna musisz przede wszystkim okazać dokument ze zdjęciem, który potwierdzi Twoją tożsamość, a także dowód wpłaty wadium. Czym jest wadium? To kwota w wysokości 10% ceny wywoławczej nieruchomości, która gwarantuje prawo do udziału w przetargu. Informacje o numerze konta bankowego, terminie wpłaty wadium i tytule przelewu muszą znaleźć się w ogłoszeniu. Dowód wpłaty wadium należy mieć przy sobie w dniu przetargu, aby okazać go na żądanie komisji przetargowej.Podsumowując, jeśli zastanawiasz się, jak tanio kupić mieszkanie, to przetargi mieszkaniowe są odpowiedzią na to pytanie. Choć większość z nich wymaga generalnego remontu, to można się w nich pięknie urządzić albo po remoncie sprzedać je z zyskiem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.