reklama

Mieszkanie z przetargu, czyli jak kupić taniej lokal

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Mieszkanie z przetargu, czyli jak kupić taniej lokal - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleZastanawiasz się, jak dobrze zainwestować pieniądze? Jedną z najlepszych lokat są nieruchomości. Zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania, które za jakiś czas sprzedasz z zyskiem, sprawdź wszystkie możliwości nabycia M2 czy M4. Jedną z prawdziwych okazji są przetargi mieszkaniowe. Korzystając z nich można tanio kupić lokal, a po remoncie sprzedać go z dużym zyskiem lub wynajmować. Co warto wiedzieć o przetargach na mieszkanie?

Przetargi mieszkaniowe to nie to samo, co licytacje komornicze mieszkań

Na wstępie warto rozwiać pewien mit. Przetargi na mieszkania i licytacje komornicze mieszkań to nie to samo. Przetargi mieszkaniowe najczęściej organizują m.in. spółdzielnie mieszkaniowe, spółki Skarbu Państwa albo gminy, w których granicach położone jest dane mieszkanie. Nie musisz obawiać się jednak, że wygrywając przetarg, kupisz mieszkanie z rynku wtórnego z lokatorami.

Na czym polegają przetargi mieszkaniowe?

Cały proces zaczyna się zawsze od oficjalnego ogłoszenia przetargu na mieszkanie. W zależności od tego, kto go organizuje, informacje można znaleźć np. na tablicy ogłoszeń w urzędzie albo na stronie internetowej spółdzielni mieszkaniowej. Wiele jednostek publicznych rozpowszechnia te informacje w różnych kanałach komunikacji, dlatego jeśli szukasz mieszkania do remontu dla siebie albo jako inwestycję, najlepiej obserwuj pojawiające się informacje o przetargach mieszkaniowych. Pamiętaj, że jednostki samorządowe muszą publikować takie ogłoszenia w Internecie, a konkretnie w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP). Warto zaglądać również na systematycznie aktualizowaną ogólnopolską stronę Listaprzetargow.pl, na której znajdziesz nie tylko przetargi na mieszkania, lecz także na domy, lokale użytkowe, garaże czy działki.

W ogłoszeniu o przetargu na mieszkania muszą znaleźć się informacje na temat organizatora przetargu, czyli podmiotu, do którego należy mieszkanie. Konieczne są też wszelkie dane o nieruchomości i jej dokładny opis. Z ogłoszenia dowiesz się m.in. o lokalizacji, metrażu i planie mieszkania, a także o stanie technicznym mieszkania i całego budynku. Zwróć jeszcze uwagę na termin i miejsce przetargu mieszkaniowego. W ogłoszeniu wskazany jest także termin oglądania mieszkania przez osoby zainteresowane oraz cena wywoławcza nieruchomości i wadium, które należy wpłacić, aby wziąć udział w przetargu. Organizator przetargu jest także zobowiązany do wyszczególnienia warunków, które należy spełnić, aby przystąpić do przetargu, a także warunków zawarcia umowy ze zwycięzcą przetargu.

Jak wziąć udział w przetargu na mieszkanie?

Informacje o tym, jakich formalności należy dopełnić i jak wysokie wadium wpłacić, aby wziąć udział w przetargu mieszkaniowym, znajdziesz w ogłoszeniu. Jako osoba fizyczna musisz przede wszystkim okazać dokument ze zdjęciem, który potwierdzi Twoją tożsamość, a także dowód wpłaty wadium. Czym jest wadium? To kwota w wysokości 10% ceny wywoławczej nieruchomości, która gwarantuje prawo do udziału w przetargu. Informacje o numerze konta bankowego, terminie wpłaty wadium i tytule przelewu muszą znaleźć się w ogłoszeniu. Dowód wpłaty wadium należy mieć przy sobie w dniu przetargu, aby okazać go na żądanie komisji przetargowej.

Podsumowując, jeśli zastanawiasz się, jak tanio kupić mieszkanie, to przetargi mieszkaniowe są odpowiedzią na to pytanie. Choć większość z nich wymaga generalnego remontu, to można się w nich pięknie urządzić albo po remoncie sprzedać je z zyskiem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy