Reklama

Najpiękniejsze odmiany hortensji w polskich ogrodach

Opublikowano:
Autor:

Najpiękniejsze odmiany hortensji w polskich ogrodach - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Pięknie i bogato kwitnące hortensje to jedne z najbardziej efektownych roślin ogrodowych. Hortensje mają bardzo ciekawą cechę, potrafią zmieniać kolor kwiatów w zależności od odczynu podłoża. Im kwaśniejsza gleba tym kolor kwiatu ma mocniejszy niebieskawy odcień, obojętne podłoże sprawi natomiast, że hortensja będzie kwitła na różowo. Poniżej przedstawiamy kilka gatunków hortensji, które zasługują na szczególną uwagę.

Hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa świetnie przyjmie się w większości ogrodów. Jest pięknym krzewem ozdobnym o stożkowatych kwiatostanach. Kwiaty mają najczęściej kolor biały bądź różowy. Hortensja ta kwitnie od lata do jesieni.

Aby jej kwiaty były bujne a kwitnienie długie należy jej zapewnić odpowiednie warunki. Niebagatelne znaczenie w przypadku hortensji ma jej cięcie. Idealnie pasuje do ogrodów przydomowych, działkowych oraz rabat kwiatowych. Pięknie prezentuje się w sąsiedztwie oczek wodnych i altanek oraz huśtawek i hamaków.

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa jest szczególnie ceniona za swoje duże i urzekające kwiatostany. Możemy się nimi zachwycać przez całe lato. Nadaje się do sadzenia w towarzystwie innych kwiatów, ale efektownie wygląda także posadzona samotnie na tle trawnika. Więcej na temat uprawy hortensji ogrodowej przeczytasz tu.

Hortensja ogrodowa osiąga do 1,5 metra wysokości, jest więc dość wysokim krzewem i niewątpliwie wyróżnia się w ogrodzie. Typowa jej forma pochodzi z Azji. Liście jakie ma hortensja ogrodowa są owalne, gęsto oblepiają łodygę i zazwyczaj mają kolor mocno zielony. Hortensja kwitnie od początku lata, czasami aż do pierwszych przymrozków. Kwiaty hortensji ogrodowej mają bardzo charakterystyczny piękny kulisty kształt i są znakomitą ozdobą do wazonu.

Hortensja pnąca

Hortensja pnąca jest to pnącze, którego niewątpliwą ozdobą są bardzo liczne błyszczące, bardzo intensywnie zielone liście a także oryginalne kwiatostany. Hortensja pnąca, zdecydowanie najlepiej wygląda kiedy pnie się na ścianach i ogrodzeniach.

Już wczesnym latem hortensja pnąca rozpoczyna swoje kwitnienie. Kwiaty tego pnącza mają zazwyczaj kolor biały i wyglądają dość niepozornie jeśli patrzymy na pojedyncze kwiaty. Zebrane w sporej wielkości baldachy wyróżniają się swoją delikatnością na tle mocnej zieleni liści. Kwiaty te nie pojawiają się na młodych sadzonkach hortensji, niekiedy na pierwsze kwitnienie czeka się 5-6 lat.

Hortensja drzewiasta- hortensja anabelle

Hortensja drzewiasta znana także jako hortensja anabelle tworzy dość luźny pokrój i dorasta nawet do 1,5 metra wysokości . Hortensja anabelle ma kuliste kwiatostany, które pojawiają się zazwyczaj na przełomie czerwca i sierpnia. Zazwyczaj mają one kremowo biały odcień.

Hortensja anabelle wygląda bardzo dekoracyjnie ze względu na ujmujące swym pięknem kwiatostany i wysokość oraz wielkość krzewu. Kwiatostany jakie tworzy hortensja drzewiasta osiągają nawet 25 centymetrów średnicy. Ciekawostką jest fakt, że kwiatostany nawet po przekwitnięciu nie opadają, co więcej wyglądają dalej efektownie i zdobią krzew aż do pierwszych przymrozków.

Hortensja dębolistna

Hortensja dębolistna pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. W Polsce jest wciąż dość mało popularna, co czyni ją oryginalnym wyborem do ogrodu. Ma bardzo ciekawy wygląd, przez co zdobywa coraz większe uznanie. Tak jak inne hortensje, również hortensja dębolistna tworzy piękne kwiatostany, jednak to nie one są jej największą ozdobą.

Za największą ozdobę hortensji dębolistnej uznaje się jej liście. Wyglądam przypominają liście dębu. Od spodu mają jaśniejszy kolor i charakteryzują się delikatnymi włoskami. Jesienią przybierają rdzawo czerwoną barwę, pozostają na pędach do początku zimy. Jako jedyna hortensja, ta posiada liście które przebarwiają się wraz z nadejściem jesieni. Liście mają długość około 20 centymetrów, są więc dość długie. Krzew jako całość nie osiąga imponujących rozmiarów. Dorasta do 1,5 metra wysokości, jak większość przedstawicieli tego gatunku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE