Naprawa wózków widłowych - gdzie zrobić to tanio i solidnie?

Opublikowano:
Autor:

Naprawa wózków widłowych - gdzie zrobić to tanio i solidnie? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Rynek wózków widłowych stale się rozwija, a liczba rejestrowanych w Urzędzie Dozoru Technicznego pojazdów wzrasta z roku na rok. Wynika to z zapotrzebowania gospodarki na wydajny sprzęt transportu wewnętrznego. Co jednak w przypadku, gdy pojazd ulegnie usterce? Gdzie szukać pomocy, gdy w grę wchodzi konieczność naprawy wózków widłowych? Na te pytanie odpowiemy w naszym artykule!

Wózki widłowe są pojazdami solidnymi i stosunkowo mało awaryjnymi, o ile oczywiście, wykorzystuje się je zgodnie z przeznaczeniem oraz dba o to, aby nie były przeciążone. Nie mniej, jak w przypadku każdego sprzętu użytkowego, należy regularnie kontrolować ich stan techniczny, a w przypadku drobnej usterki czy awarii - podjąć decyzję o naprawie. Ważne, aby naprawa wózków widłowych wykonywana była przez profesjonalistów.

Awarie w wózkach widłowych

Jak wspomniano, jedną z głównych przyczyn awarii wózków widłowych jest ich nieprawidłowa eksploatacja, polegająca na przekroczeniu wartości maksymalnego udźwigu pojazdu. Co jeszcze zalicza się do przyczyn najczęstszych awarii?

  • duża liczba przepracowanych motogodzin, praca wielozmianowa;
  • wykorzystanie pojazdu, w warunkach, do których nie został on przeznaczony;
  • brak właściwej konserwacji, korozja;
  • pomijanie drobnych usterek czy nieprawidłowości w funkcjonowaniu sprzętu;
  • urazy mechaniczne (wgniecenia, pęknięcia opon czy wideł, wygięte belki nośne lub dach);
  • wycieki olejów;
  • zużycie części.
Oczywiście, istnieją też sytuacje, w których awaria wózka widłowego jest po prostu kwestią przypadku i nie można jej było przewidzieć. W większości przypadków jednak, awariom można zapobiegać, stosując się do kilku prostych zasad.

Jak zapobiegać awariom wózków widłowych?

jak-zapobiegac-awariom-wozkow-widlowych

Najłatwiejszym sposobem, który pomaga zapobiegać awariom pojazdów (lub pozwala ograniczyć je do minimum) oraz uniknąć konieczności naprawy wózków widłowych, jest podjęcie wszelkich możliwych i dostępnych działań prewencyjnych.
Co zatem można zrobić w przypadku wózków widłowych?
Przede wszystkim należy wykonywać regularne przeglądy. Wózki widłowe powinny być poddawane przeglądom konserwacyjnym oraz okresowym. Częstotliwość wykonywania przeglądów zależy m.in od formy nadzoru sprawowanego nad pojazdem (pełny czy ograniczony) oraz wytycznych producenta:
a) wózki widłowe o dozorze pełnym - przeglądy konserwacyjne: raz na 30 dni, przeglądy okresowe: raz na rok;
b) wózki widłowe o dozorze ograniczonym - przeglądy konserwacyjne: raz na 60 dni, przeglądy okresowe - raz na rok.
Istnieją jednak pewne odstępstwa od tej normy i dotyczą:

  • badania odbiorczego - przy rejestracji wózka;
  • dodatkowego przeglądu konserwacyjnego (który potwierdza sprawność sprzętu po usunięciu awarii),
    oraz codziennych podstawowych oględzin sprzętu, których powinien dokonywać każdy operator wózka widłowego po zakończeniu obsługi urządzenia.

Jakie elementy powinien sprawdzać i kontrolować operator wózka widłowego?

jakie-elementy-powinien-sprawdzac-konserwator

To właśnie operator wózka widłowego jest osobą, która w trakcie codziennej pracy, ma największą styczność z wózkiem widłowym, najszybciej może wykryć i zgłosić konieczność naprawy wózka widłowego. Bardzo ważne jest, aby po każdej zmianie operator pojazdu sprawdził stan techniczny wózka, zwracając szczególną uwagę na:

  • silnik, chłodnicę, złącza rurek hydraulicznych oraz cały układ jezdny - pod kątem ewentualnych wycieków paliwa, oleju lub wody;
  • poziom płynu chłodniczego w chłodnicy;
  • ilość paliwa; elektrolitu w akumulatorze;
  • poziom płynu hamulcowego;
  • prawidłowe działanie pedału hamulca, hamulca ręcznego i sprzęgła;
  • dźwignie zmiany biegów - czy nie występują luzy i płynnie się przesuwa;
  • lampy i kierunkowskazy;
  • maszt - nie powinien być wygięty, rolki powinny toczyć się poprawnie a z siłowników nie może wyciekać olej;
  • widły - czy nie posiadają żadnych wgnieceń, uszkodzeń;
  • spaliny - przy prawidłowym spalaniu powinny być kolorowe lub lekko niebieskawe. Zaniepokoić zdecydowanie powinny spaliny w kolorze czarnym, białym lub całkowicie niebieskim.
  • ciśnienie w kołach.
Dokładne kontrolowanie stanu technicznego pojazdów może być bardzo pomocne i przyśpieszyć wykrycie nieprawidłowości oraz zapobiec większej awarii.

Naprawa wózków widłowych

naprawa-wozkow-widlowych-serwis

Sprawna i szybka naprawa wózków widłowych jest bardzo istotna ze względu na zachowanie wydajności i produktywności całego zakładu pracy. Proces ten może być przeprowadzony dwojako:
- przez konserwatora zakładowego;
- przez profesjonalny serwis wózków widłowych (taki jak np. tutaj).
Pozornie mogłoby się wydawać, iż lepszym rozwiązaniem w przypadku awarii sprzętu będzie pozostawienie naprawy wózka widłowego w rękach konserwatora, pracującego na terenie zakładu, jednak sprawdzi się to głównie w przypadku niewielkich usterek. Dlaczego? Serwisy wózków widłowych są zdecydowanie lepiej wyposażone w nowoczesny sprzęt oraz narzędzia. Serwisanci posiadają także dużą wiedzę techniczną na temat budowy i naprawy wózków widłowych różnego typu. Ponadto, zwykle serwisy wózków widłowych dysponują magazynami z częściami zastępczymi oraz możliwością zamówienia innych wymaganych elementów czy osprzętu bezpośrednio od producentów marek.
Zakładowy konserwator z pewnością poradzi sobie z mniejszą usterką, jednak nie dysponuje sprzętem i załogą, takimi jak duże, dobrze wyposażone serwisy wózków widłowych.
Dodatkową korzyścią, przemawiająca za skorzystaniem z usług serwisu, gdy zachodzi potrzeba naprawy wózków widłowych, jest możliwość uzyskania gwarancji na wykonaną usługę, co potwierdza jej solidność.
Co jednak z ceną? Jak sprawić, by naprawa wózków widłowych była zarówno skuteczna, jak i nie obciążyła zanadto firmowego budżetu.

Sposób na długofalowe oszczędności

Jak uniknąć nagłych i nieprzewidzianych wydatków związanych z naprawą wózka widłowego? Można przygotować się na to zawczasu podpisując umowę “Full Serwis” na kompleksową pomoc techniczną, zarówno na co dzień, jak i w przypadku większej awarii. Tym sposobem zyskuje się:

  • pomoc pogotowia serwisowego (które pojawia się u klienta do 24h po zgłoszeniu awarii);
  • rzetelną opiekę i wsparcie techniczne;
  • łatwy dostęp do części zamiennych i osprzętu;
  • gwarancję na wykonaną usługę;
  • możliwość uzyskania wózków zastępczych na czas przedłużonej naprawy usterki.
W systemie usługi Full Serwis wszystkimi naprawami zajmują się profesjonaliści, a Ty nie musisz się martwić o przestoje w pracy dzięki zapewnionemu sprzętowi zastępczemu.
Serwis zajmuje się nie tylko naprawą, ale także wymianą części czy nawet renowacją pojazdów.

Podsumowanie

naprawa-serwis-wozkow-widlowych-podsumowanie

Skorzystanie z usług serwisu wózków widłowych jest wygodną opcją, dla przedsiębiorców, którym zależy na utrzymaniu floty w prawidłowym stanie, szybkim i sprawnym przeprowadzeniu naprawy wózków widłowych oraz zapewnieniu stałej, rzetelnej pomocy technicznej. Dzięki posiadanej wiedzy oraz dostępie do markowych, dedykowanych części zamiennych, naprawa awarii przebiega szybko, a sprzęt zastępczy pozwala ograniczyć generowanie zbędnych kosztów przestojów, wynikających z chwilowego braku sprzętu w firmie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE